>
you're reading...
Makale

O Rumdu bu memlekette azınlık mensubu olarak dünyaya geldi ve “ötekiler” gibi yaşadı

Ülkemdeki herhangi bir azınlık mensubunun acılarla dolu yaşantısını ibret verici örneklerle gözler önüne serdi Faruk Bildirici

Ülkemdeki herhangi bir azınlık mensubunun acılarla dolu yaşantısını "ibret verici" örneklerle gözler önüne serdi Faruk Bildirici

Faruk Bildirici’nin, “Serkis bu toprakları sevmişti” adlı kitabını okuyanlar bilir. Ülkemdeki herhangi bir azınlık mensubunun acılarla dolu yaşantısını “ibret verici” örneklerle gözler önüne serdi, diye başlıyor Zeynel Lüle, Referans gazetesindeki köşe yazısına. Türkiye’de azınlık olmanın buruk öyküsünü dile getiriyor. Alıntılar:
“[…] Lüsyen Baklacıoğlu, Nevşehirli Jordan’la evlenmiş. Kışın Kurtuluş’ta, yazın Büyükada’da, herhangi bir “azınlık ailesi” gibi yaşamışlar. Ta ki “6-7 Eylül Olayları”na kadar. O gün ölümü enselerinde hissetmişler. Yakınlarını kaybetmişler. Türkiye’de azınlık olmanın en büyük acısını yaşamışlar.
Jordan direnmiş. “Burası benim ülkem. Bir adım bile atmam. Hiçbir yere gitmem” demiş. Atina’ya önce çocuklarını göndermişler. Sonra Lüsyen gitmiş. Jordan, “Bu topraklardan ayrılmam” demiş. Ta ki Kıbrıs’ta yaşananların intikamını almak isteyenlerin, onun İstanbul Balat’taki keresteci dükkânını yakmalarına kadar. Ve o da gitmiş.
Birkaç ay içinde şekeri yükselmiş ve gözleri görmez olmuş. İstanbul’un zeytinlerini, salatalıklarını düşleyerek geçirdiği Atina’daki “çileli” günleri, 1987’de vefatıyla son bulmuş. Balıklı’daki aile mezarlığına gömülme isteği ise gerçekleşememiş.
Şimdi de Lüsyen bizlere veda ediyor. Arkasında nice acılı anılar bırakarak. Birkaç gün önce, ölüm acıları çektiği yatağından iniltiler içinde kalkarak Türk pasaportunu, sanki hiç ölmeyecekmiş gibi beş yıl daha uzattı.
O Anadolulu bir Rumdu… Ülkemdeki diğer Ermeni, Yahudi ve Rumlar gibi onun da hayatı, bu toprakların sevgisiyle son buldu.”
Zeynel Lüle’nin makalesini okumak için tıklayın

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: