>
you're reading...
Medya

İstanbul’da gayrimüslimlerin yoğunlukta yaşadığı Feriköy ve Kurtuluş civarlarında son dönemde evlerin ‘fişlenmesi’

2008de İHD İstanbul Şubesi, 6-7 Eylül olaylarının yıldönümünde Galatasaray Meydanında basın açıklaması yaparak yaşananları kınadı ve sorumluların ortaya çıkartılmasını istedi

2008'de İHD İstanbul Şubesi, 6-7 Eylül olaylarının yıldönümünde Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yaparak yaşananları kınadı ve sorumluların ortaya çıkartılmasını istedi

İki yıl hakimlik sınavına girerek başarılı olan fakat mülakatlarda elenen M.D.’nin bilgi edinme yasası kapsamında Adalet Bakanlığı ve Emniyet’e başvurmasıyla “fişlendiği”ni öğrenmesinin ardından, fişleme işlemleri ile ilgili iddiaların ardı arkası kesilmiyor” diyen Birgün gazetesi şunları aktarıyor:
DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, “İstanbul’da Ermeni ve Rumların yoğunlukta yaşadığı Feriköy ve Kurtuluş civarlarındaki evlerin fişlendiği ve etiketlendiği”iddialarını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Tuncel, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a “Evlerin üzerine yapıştırılan yeşil ve kırmızı renkli etiketler, fişler kimler tarafından yapıştırılmıştır?” diye sordu. Tuncel soru önergesinde İstanbul Feriköy ve Kurtuluş civanlarında son dönemde evlerin fişlendiği ve etiketlendiği iddialarının olduğunu kaydetti. Bu bölgedeki gayrimüslim kişilere yönelik tacizlerin ve hırsızlık olaylarının arkasından fişlenmenin arttığını, bunun de gayri Müslimlerin huzursuz olmasına yol açtığını belirten Tuncel, “Bu olaylar Türkiye’de hafızalarda halen taze olan 6-7 Eylül’ü çağrıştırması nedeniyle burada yaşayan Ermeni ve Rumları korku içinde bırakmaktadır”dedi.
`6-7 Eylül Olayları` kitabında 6-7 Eylül olaylarını MİT`in ilk hali olan MAH`ın organize ettiğini söyleyen Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Dilek Güven, olaylar esnasında yaklaşık 400 kadına tecavüz edildiğini de belirtiyor. Sabah gazetesinden Ecevit Kılıç`ın sorularını yanıtlayan Dr. Dilek Güven, `6-7 Eylül olaylarının tezgahlanmasındaki amaç neydi` sorusuna, `Ülkeyi homojenleştirme. Bu ülkede gayrimüslimlere şimdi de Kürtlere yabancı gözüyle bakılıyor. `Bunlar bize ihanet edebilir mi?` diye düşünülüyor. Bunun için de göç ettirme stratejisi var` yanıtını veriyor. Güven, görüşlerini desteklemek için de CHP Azınlık Bürosu`nun olaylardan önce hazırladığı bir rapora atıfta bulunuyor.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

RSS Hertür Kültür

Stats

Reklamlar