>
you're reading...
Ajans, Taraf

Selim İleri: 6-7 Eylül’e dikkatle bakıldığı vakit, azınlıklarla pek de o kadar birlikte yaşamadığımız ortaya çıkar

 Teyzem bize sığındı, “Bütün Beyoğlu yok oldu” dedi. Ertesi gün çıktık, hakikaten Beyoğlu kalmamıştı. Korkunç bir cinnettir 6-7 Eylül.

Teyzem bize sığındı, “Bütün Beyoğlu yok oldu” dedi. Ertesi gün çıktık, hakikaten Beyoğlu kalmamıştı. Korkunç bir cinnettir 6-7 Eylül.

Yazar Selim İleri, Taraf gazetesinde Ayça Örer’e verdiği röportajda 1960’lardan itibaren İstanbul’da iç göçün getirdiği değişimden, azınlılardan ve 6-7 Eylül “Olayları”ndan söz etti. Alıntılar:
“[…] 1960’lardan itibaren İstanbul’da iç göçün getirdiği değişim oluştu. Anadolu’dan İstanbul’a gelenleri İstanbullular hiç benimsemedi, hatta dışlamayı bir İstanbulluluk vasfı zannetti. Sandılar ki, İstanbullu olmak içe kapanıp onları hor görmek.[…] Azınlık olan yurttaşlarla İstanbulluların bir yaşaması vardı. Yahudiler, Rumlar, Ermeniler bir arada yaşıyordu ama aynı zaman dilimi içinde yine bütün İstanbul içinde “Bu kara çarşaflılar yine hortladı” gibi endişeler yaşanırdı. Bugünkü hava 1960’ta da vardı. O kara çarşaf giymenin altındaki yoksulluğun sebeplerini, yaşam biçimi itibariyle kapanmaya mahkûmiyetin zorunlu olduğunu pek düşünmezlerdi. Ama unutmamak gereken şudur; birlikte bu kadar iyi yaşanırken, nasıl oldu da 6-7 Eylül gibi çocukluğumun en korkunç olayı oldu? Allah korusun, bugün böyle bir şey inşallah katiyen yaşanmasın ama o zaman patlak veren küçük bir kıvılcımla birden bire insanlar Müslüman, Türk, Hıristiyan, gavur diye ayrılıverdi.
6-7 Eylül’e dikkatle bakıldığı vakit, pek de o kadar birlikte yaşamadığımız ortaya çıkar.
Elbette aynı mahalledeki insanlar buna çok üzüldü ama komşular arasında üzülmenin dışında bir şey olmadı. Biz Rum vatandaşlarımızın ağırlıkta olduğu Cihangir semtindeydik o zaman. Bu olaya baktığımız vakit hiç de o kadar iyilikle yaşamadığımız ortaya çıkıyor. Çok Rum vardı. Rumlar 6-7 Eylül’den sonra gitti, parti parti. Musevilerin bir bölümü de ayrıldı. Sıraselviler’deki pastaneler renkli yumurtalarla, çikolata tavşanlarla dolup taşardı Paskalya geldiği vakit. Sonra çok ciddi bir azınlık nüfusu vardı İstanbul’da. Rumlar, Ermeniler, Yahudiler. Yok ki artık, kaç tane Rum kaldı İstanbul’da? Berberimiz Rumdu, kasap Rumdu, bakkal Rumdu, mezecimiz Ermeniydi, doktor Yahudiydi. Hepsi semtin insanıydı. Hepsi azınlık yurttaşıydı. Parti parti gitti hepsi. Bir kısmı yaka paça gitti.[…]”
Devamı: Taraf

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

RSS Hertür Kültür

  • AK Parti'de kimler Meclis'e veda eedecek 26 Nisan 2018
  • Resmi Gazete'de yayımlandı: İlk oylar 7 Haziran'da atılacak 26 Nisan 2018
  • Kayıp bar işletmecisinin başı ve kolları gövdesinden ayrılmış cesedi bulundu (2) 26 Nisan 2018
  • CIA'nın başına işkence zanlısı 26 Nisan 2018
  • ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, "ABD, İsrail devletine olan bağlılığından asla vazgeçmedi" dedi 26 Nisan 2018
  • Arsenal 10 kişilik Atletico Madrid'i aşamadı 26 Nisan 2018
  • Otomobil 30 metrede asılı kaldı: 1 yaralı 26 Nisan 2018

Stats

Reklamlar