>
you're reading...
Zaman

Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, bu yılın Ocak ve Şubat aylarında Türk Yahudilerinin yaşamış oldukları zorlukları, iftar davetinde dile getirdi

Ülkemizde bizler de din farkı gözetmeden, azınlık olarak değil de vatandaş olarak görülelim

Ülkemizde bizler de din farkı gözetmeden, azınlık olarak değil de vatandaş olarak görülelim

Türk Yahudileri tarafından Neve Şalom Kültür Merkezi’nde bu yıl 10’uncusu düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya bu yılın Ocak ve Şubat aylarında Türk Musevi cemaati üyelerinin yaşamış oldukları zorlukları, iftar davetinin pozitif etkileşim ortamından faydalanarak dile getirmek istediğini ifade etti. Ovadya, 60 yıldan beri Orta Doğu bölgesinde meydana gelen çatışmalarda büyük çoğunluğu Müslüman olan Türk halkının kendini dindaş olduğu ülkelere daha yakın hissettiğini, Türk Musevilerini İsrailliler’den ayırt etmediğini, bunun da ciddi bir rahatsızlık yaratabildiğini kaydetti. Ovadya, konuşmasını Zaman gazetesinin haberine göre şöyle sürdürdü:
O dönem zarfında gazetelerde yer alan muhtelif söyleşilerde bizler Türk halkının ana unsurlardan birini oluşturduğumuzu, olumsuzun yanı sıra olumluda hiç bir ayrımcılık istemediğimizi özellikle vurgulama şansını bulduk. Sağolsunlar hem Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, hem Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan bu konudaki beyanlarımızı tamamen destekleyen demeçler verdiler. Bu dönem zarfında kendimizi geniş topluma yeteri kadar tanıtmamızın eksikliğini bir kez daha teşhis etme olanağı bulduk”.
İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması vesilesiyle bir dizi etkinliğe imza atacaklarını dile getiren Ovadya, 2009-2010 kültürel faaliyetleri kapsamında Galata ve Balat’ta turistlere yönelik ”Yahudi Köklerimiz” adlı kültürel tur düzenleyeceklerini bildirdi. Ovadya, ayrıca 6 Eylül Pazar günü Galata bölgesinde ”Yahudi Kültürü Avrupa Günü” etkinliğinin organize edileceğini belirtti.
Cemaatin onursal Başkanı Bensiyon Pinto’nun ”Anlatmasam Olmazdı” adlı kitabının gelirini Türk Emniyet Teşkilatı Şehitleri Malulleri Dul ve Yetimleri Eğitim ve Yardım Vakfına (TEYEV) bağışlayacaklarını dile getiren Ovadya, ilk kez bu iftar davetine çeşitli basın kuruluşlarından 7 gazeteciyi davet ettiklerini, basınla ilişkilerini gelecek yıl farklı gazetecileri davet ederek sürdürme arzusunda olduklarını kaydetti.
Ovadya; ”Ülkemizin dünyanın en hareketli bölgesinin birinde yer aldığını, komşu ülkelerde hala bazı iç ve dış çatışmaların sürdüğünü, ülkemizin Müslüman çoğunluğu, laikliği ve demografik yapısıyla bir odak oluşturduğunu hepimiz biliyoruz. Ve bu nedenle ülkemizin huzurunu bozmaya hazır olanların varlıklarını sürdürdüklerini tahmin ediyoruz. Geçtiğimiz yılın son günlerinde Orta Doğu’daki çatışmaların başlamasıyla İstanbul’daki tüm ibadethanelerde ciddi önlemler alınmıştır” diye konuştu. Ovadya kendilerine yardımcı olan ve yakınlık gösteren İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve ve Yahudi cemaatinin yaşadığı ilçelerin belediye başkanlarına teşekkür etti.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

RSS Hertür Kültür

  • Bakan Çavuşoğlu: Bunlar proje ittifakı (3) 22 Haziran 2018
  • Zonguldak'ta maden ocağında göçük: 2 işçi mahsur (3) 22 Haziran 2018
  • Kırıkkale'de zincirleme kaza 22 Haziran 2018
  • Whatsapp ile uyuşturucu satıyordu 22 Haziran 2018
  • Eskişehir'de sağanak yağmur sele döndü 22 Haziran 2018
  • Galatasaray Ahmed Musa transferi için düğmeye bastı 22 Haziran 2018
  • Hatay'da PKK/KCK operasyonu 22 Haziran 2018

Stats

Reklamlar