>
you're reading...
Zaman

Silvyo Ovadya: “Başbakan’nın Büyükada’daki toplantısının azınlıklarla hiçbir ilgisi yoktu. Medya yanlış noktaya getirdi”

Ben Yahudiliği sadece din olarak algılıyorum. 'Irk' olarak algılamıyorum...

Ben Yahudiliği sadece din olarak algılıyorum. 'Irk' olarak algılamıyorum...

Zaman gazetesinin sorularını yanıtlayan Türk Yahudi cemaatinin fiilen tanınan ve dinî olmayan lideri, Silvyo Ovadya, “azınlıklara demokratik açılım” konusunda; “Açılıma ihtiyacımız yok kanunlar uygulansın yeter“, dedi. Başbakan’ın Büyükada’ya ziyareti konusunda öemli bir noktaya dikkatleri çekti: “Büyükada’daki toplantı biraz farklı yönde gelişti. Yirmi beş dakikalık bir yemek yenmiştir orada. Onun dışında da bir temas olmamıştır. O toplantının azınlıklarla hiçbir ilgisi yoktu. Medya yanlış noktaya getirdi. Adaların sorunlarının Başbakan’a sunulacağı bir toplantıydı […] Dini Müslüman olmayan kişilerin bir açılıma ihtiyacı yoktur. Ben ayrıcalığı ne pozitif olarak, ne negatif olarak istiyorum. Açılım bir terslik, bir ayrıcalık varsa olur. Eşit vatandaşlık hakları uygulandığı takdirde hiçbir sorun yoktur”, açıklamasını yaparken gereksiz spekülasyonların yeri olmadığını vurgulamak istedi. Ayrıca Türk Yahudi cemaatinin “doğurgan bir toplum olmadığından yaş ortalaması da yüksek. Siyasî olarak merkez sağ eğilimindeler. Yasaların eşit biçimde uygulanmasının dışında öne çıkan bir talepleri yok”, sunumu yapan Zaman gazetesinin aorularına şu aydınlatmayı geiridi:
“Sadece hahambaşı, Rum yahut Ermeni patriği resmen tanınır. Onun dışında cemaatin kurumları resmen tanınmaz. Türk Musevi cemaati cumhurbaşkanının, başbakanın ve resmî kurumların davet ettiği, Türkiye’yi temsil eden fakat resmen olmayan bir kurumdur. Günümüzde Avrupa’da olsun, Amerika’da olsun tüm cemaatlerin bir temsil organı vardır. Dinî temsil ayrıdır, laik temsil ayrıdır. Tabii Türkiye’de de bu işin normali cemaat yönetiminin ayrıca tanınmasıdır. Vilayetle olan birçok konuşmamızda biz bunu dile getiriyoruz. Birçok bakanla sürekli temaslarımız oluyor. Bunun için çok ısrarlı bir isteğimiz olmamıştır. Ancak bizim dışımızda başka bir dinî azınlık cemaati de bize benzer laik bir heyet oluşturmaya çalışmaktadır. Çünkü bir cemaatin sadece bir din adamının yönetimi ile yürümesine imkân ve ihtimal yoktur. Henüz bununla ilgili bir gelişme sağlanmış değil.[…] Eğer Eskişehir’de bir vatandaşımız diyorsa ki, işte bu derneğe Ermeniler ve Yahudiler giremez. Ve aynı gün savcı onunla ilgili bir soruşturma açmıyorsa bu bir rahatsızlıktır. Veya Kayseri’de bir öğretmenler sendikasının başkan vekili Hitler’in ruhuna helva dağıtıyor ve hiçbir ceza görmüyorsa bir terslik var bu işin içinde. Bugün bazı gazetelerde inanılmaz ayrımcı, başka dinlere söven yazılar var. Bunlar hiçbir ceza almıyorlar.[…] Heybeliada’daki okulun açılması Türkiye’ye sadece fayda verir. Tabii ki her dönemde bazı aşırı milliyetçilerin tepkisi oluyor. Yani bugün yabancılara otuz bin tane ev sattığınızda ülkenin elden gittiğini düşünüyorsanız yapacak bir şey yok. Kıbrıs Türk kesimindeki evlerin herhalde yüzde otuzu yabancılara satılmıştır. Kıbrıs hiçbir yere gitmemiştir. Ekonomisi çok parlak olmayan Kıbrıs Türk kesimi tam çökerdi, bu evleri de satmamış olsaydı. Demek ki daha geniş bir platformdan baktığınız zaman bunların sadece fayda getirebileceğine inanabilirsiniz. Bugün Heybeliada Ruhban Okulu açılırsa Türkiye gibi koskoca yetmiş milyonluk ülkeye zarar mı verecek? Ben buna inanmıyorum.[…]” Röportajın tamamı için tıklayın

Reklamlar

Tartışma

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Perihan Çakıroğlu: “Paranın kokusunu önce Yahudiler alır” « KeHaber Medya Tarama - 16 Eylül 2009

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

RSS Hertür Kültür

  • Bakan Fakıbaba'dan 'Çiftlik Bank' açıklaması 18 Mart 2018
  • Eski Bakan Hasan Celal Güzel yoğun bakımda 18 Mart 2018
  • URTİM’den İTÜ öğrencilerine tam destek 18 Mart 2018
  • Çanakkale şehitleri İzmir'de anıldı 18 Mart 2018
  • Genç zihinler Kepez'de yarıştı 18 Mart 2018
  • Mersin'de sigara kaçakçılarına ağır darbe 18 Mart 2018
  • Şehitler Günü'nde oğlunun mezar taşını okşadı 18 Mart 2018

Stats

Reklamlar