>
you're reading...
Ajans

Nesim Malki cinayetinde ‘azmettirici’ Erol Evcil tahliye edildi…

Nesim Malki cinayetinden tutuklu bulunan Erol Evcile şaşırtan tahliye

Nesim Malki cinayetinden tutuklu bulunan Erol Evcil'e şaşırtan tahliye

Bursa’da 14 yıl önce öldürülen işadamı Nesim Malki cinayetinin davası bitmek bilmiyor. Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu gerekçesiyle Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Erol Evcil, Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı karar sonrasında tahliye edildi. Duruşmada sanıklar Türkeş, Işıklı, Çakal ve Evcil yöneltilen suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyelerini istedi. Mahkeme heyeti Erol Evcil’i cezaevinde 74 aydır tutuklu bulunmasını dikkate alarak oy çokluğu ile tahliyesine karar verdi. Diğer sanıkların tahliye istemini ise kabul edilmedi. Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Evcil’i cezaevi çıkışında yakınları karşıladı. Erol Evcil, kendisini bekleyen iki lüks otomobilden birinin direksiyonuna geçerek cezaevinden ayrıldı.
Yolda kalabalık bir konvoy eşliğinde ilerleyen Evcil, İzmit girişinde durarak çocukları ve yakınları ile görüştü. Erol Evcil, daha sonra kalabalık bir araç konvoyu eşliğinde Bursa’ya hareket etti.
Kara para aklamak suçundan da cezaevinın yolunu tutan Erol Evcil’in zamanaşımına uğrayan milyonlarca TL’lik hayali ihracat dosyası 13 Eylül tarihinde tekrar gündeme gelmişti.
Kilis, İskenderun, Şanlıurfa, Mardin ve Kadıköy cumhuriyet başsavcılıkları, Gümrük Müsteşarlığı’na ivedi antetli yazılar göndererek gümrük müfettişinin geç kalan raporları yüzünden zamanaşımına uğrayan hayali ihracat dosyalarıyla ilgili bilgi istedi. Savcılıklar, ayrıca dosyaları 92 aydır tamamlamadığı iddiasıyla meslekten ihraç edilen Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başmüfettişi Mehmet Ç. hakkında da bilgi talep etti. Meslekten ihraç edilen Mehmet Ç. hakkındaki soruşturma talimatını Bakan Hayati Yazıcı vermişti. Erol Evcil’in hayali ihracat yaptığı iddia edilen soruşturma dosyalarını ilgili mercilere 10 yıldır bildirmeyerek sümenaltı ettiği iddia edilen Gümrük Müfettişi Mehmet Ç. hakkında Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın talimatıyla soruşturma başlatıldı. Başmüfettiş Ç., o dönemde Evcil’in şirketinin ihracat yaptığı ülkelerle resmî yazışmalar yapmış ve hayalî ihracatı da belgelemişti. Şirketin kâğıt üstünde ihracat yaptığı gözüken Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Almanya, İngiltere, Fransa ve Japonya gümrükleri de ülkelerinde Eze Zeytincilik’le iş yapan herhangi ticari bir kuruluşun olmadığını belirtmişti.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

RSS Hertür Kültür

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy kullanacağı okulda yoğun güvenlik önlemi 24 Haziran 2018
  • 24 Haziran Pazar DHA Spor Gündemi 24 Haziran 2018
  • Sezen Aksu oyunu kullandı 24 Haziran 2018
  • İçişleri Bakanlığı’ndan seçim açıklaması 24 Haziran 2018
  • Mahir Ünal: "Milletimizin kararı bizim başımız gözümüz üzerinedir" 24 Haziran 2018
  • Ordu'da oy kullanma işlemi başladı 24 Haziran 2018
  • 'Sandık yemini' ettiler 24 Haziran 2018

Stats

Reklamlar