>
you're reading...
Antisemitizm, Antisiyonizm, Ortadoğu

Erdoğan’dan ikinci ‘One minute’ depremi: “Şu anda İran’da olan bir şey yok ki! Ama Gazze’de çok şey var”…

Demagojik Açılımda One Minute Two çıkışı

Demagojik Açılımda One Minute Two çıkışı

HaberTürk‘e göre Erdoğan, Davos’taki ‘One minute’ çıkışını New York’ta da sürdürdü. Dünyanın gözü, nükleer tartışmalar nedeniyle yeniden İran’a çevrilmişken, Başbakan Erdoğan başka bir adres gösterdi: “Şu anda İran’da olan bir şey yok ki! Ama Gazze’de çok şey var” diyen Erdoğan “Sayın Ahmedinecad’ın yaptığı açıklamalar bir nükleer silaha yönelik değil, barışçıl amaçlı zenginleştirmeye yönelik” diye de ekledi. Başbakan’nın ABD temaslarıyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında yaptığı beyanlarından alıntılar:
“[…] Yatıyoruz kalkıyoruz İran: Sayın Ahmedinecad’ın yaptığı açıklamalar bir nükleer silaha yönelik değil, barışçıl amaçlı zenginleştirmeye yönelik. […] Konuşanların hepsi de kendilerinde nükleer silah olanlar. Biz Ortadoğu’da nükleer silaha tamamen karşıyız. Ortadoğu’da da nükleer silahı olan ülke var, örneğin İsrail. Bir fark var, İsrail UAEK’ya üye değil, İran üye… Kaldı ki Gazze’de fosfor bombaları kullanıldı. Bu ne? Kitle imha silahı. Bunun neticesinde 1400 kadın, çocuk orada öldü, 5000 yaralı. Niçin bunlar masada yok, niçin bunlar konuşulmuyor? Yatıyoruz kalkıyoruz İran… Yani daha adil olmamız lazım. Dürüst davranmamız lazım. Eğer küresel barışı istiyorsak. Tepki değil: (İran ile ilgili olarak yabancı gazetecilere, İran’ın nükleer meselesi konusunu çok ısrarcı bir şekilde sordukları için tepki gösterdiğine yönelik bir soru üzerine) Tepki değil canım. Ben gündem sadece bu mu? Yani başka gündem olmayacak mı? Dünyanın gündemi sadece İran’la meşgul edersek öbür tarafta çok daha farklı görüşülmesi gereken, görüşmediğimiz Gazze gibi bir kenara ittiğimiz konular var; bence Gazze hepsinden öte bir şey. Şu anda İran’da olan bir şey yok ki. Ama Gazze’de çok şey var, oksijen çadırında onlar adeta, oraya yönelik alınan bir tedbir var mı yok, konuşuluyor mu? Hayır. Biz konuşuyoruz, benim derdim bu.[…]”
İran’ın nükleer programının ve köktendinciliğin önüne geçilmesi için ülkeleri önlem almaya çağıran Binyamin Netanyahu’nun konuşmasının tam metnini okumak için tıklayın. (çeviri: İsak Duenyas)
ABD Başkanı Obama, Şiilerin kutsal kenti Kum’un kuzeydoğusunda, Devrim Muhafızları’nın gözetimi altındaki bir bölgede bir dağın içine oyularak inşa edilen uranyum zenginleştirme tesisiyle ilgili şüpheli faaliyetin “Batılı istihbarat servisleri tarafından iki yıldır izlendiğini” söyledi.
Le Figaro gazetesi “bir Fransız kaynağı”na dayandırdığı haberinde ise söz konusu tesisin bir uranyum zenginleştirme tesisi olduğunun sadece “bir süre önce anlaşıldığını” yazdı.
Bu tesisin varlığının ortaya çıkarılması, İran’ın nükleer programının askeri nitelikte olduğunun da kanıtlanması anlamına geliyor.

Reklamlar

Tartışma

Erdoğan’dan ikinci ‘One minute’ depremi: “Şu anda İran’da olan bir şey yok ki! Ama Gazze’de çok şey var”…” için bir yanıt

  1. Evet bunu biz Mogolistandan izledik

    Posted by Akboken | 1 Ekim 2009, 5:47 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

RSS Hertür Kültür

  • Şenol Güneş: 6 futbolcu oynamayacak 12 Aralık 2018
  • Yeni nesil E-Gazete Milliyet Express 12 Aralık 2018
  • İstanbul kar için hazır 12 Aralık 2018
  • Galatasaray'ın toplam borcu açıklandı 12 Aralık 2018
  • Bakan açıkladı! Türkiye "kilogram"daki değişikliğe hazır 12 Aralık 2018
  • Yazar Nuray Mert'e hapis cezası 12 Aralık 2018
  • Mustafa Denizli: Hocanın yerlisi yabancısı olmaz 12 Aralık 2018

Stats

Reklamlar