>
you're reading...
Antisemitizm

İbrahim Karagül uyardı: “Türkiye’de bile birçok şehirde tepkilere neden olan gelişmelerin [Mescid-i Aksa] kontrolden çıkması mümkün”

Radikal İslamcı gösteriler için kontrolden çıkması mümkün denmesi bir tehdit mi ?

Radikal İslamcı gösteriler için "kontrolden çıkması mümkün" denmesi bir tehdit mi ?

“Komplo Teorileri”ne bir yenisi eklendi. Yeni Şafak gazetesinde “Bir milyon Yahudi Mescid-i Aksa’yı basacak” kampanyasının “Yahudi Komplosu” olduğu ima edildi.
Bayramların ard arda geldiği İbrani takviminin Tişri ayında [Eylül/Ekim] Ağlama Duvarı’na dua etmeye gelenlerde yoğun artış olması, Hamas’ın ve Hizbullahçıların kışkırtmalarına yıllardır neden oluyor. Radikal İslamcı örgütlerce savaşın tutuşmasını sağlayacak kıvılcımların körüklendiği bir zemin olarak kullanılmaya çalışılıyor. Türkiye’de Hizbullahçı İnternet yayın organları yayın yönetmeni Nureddin Şirin’nin 29 Ekim tarihli makalesindeki başlık bunu özetliyor: “Üçüncü İntifada Başlarken Mescid-i Aksa İmtihanını Kaybedecek miyiz?“. Yeni Şafak gazetesinde ise İbrahim Karagül bu kışkırtmaların altında “İsrailliler/Yahudıler var” teorisini geliştirmeye gayret gösteriyor.
Türkiye’nin bölgesel açılımı, İsrail’in alanını daraltıyor, bu doğru. Bölgede Türkiye öncülüğünde gelişen kalıcı yeni yapılanmaları hep birlikte izliyoruz ve burada tartışıyoruz. İran, nükleer projelerinde Batı ile gerilimi azaltıyor, küresel diplomasi İran’la iyi geçinmeye çalışıyor, en azından daha esnek bir durum söz konusu.” Bu kanıdan yola çıkarak hemen ekliyor:
İşte tam bu sırada Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya dikkat etmek gerekiyor. Son günlerde, Mescid-i Aksa’daki çatışmalara, Filistinliler’in tepkilerine, gözaltılara özellikle de binlerce Ortodoks Yahudi’nin Mescid-i Aksa’yı basmak için hazırnlanmasına dikkat etmek lazım. İsrail, Mescid-i Aksa üzerinden bir kriz mi hazırlıyor? Binlerce Yahudi’nin bölgeye toplanması kendiliğinden mi? Senaryoyu kim hazırladı? “Bir milyon Yahudi Mescid-i Aksa’yı basacak” kampanyası nereden çıktı? Dünyanın en zayıf noktası olan, hem İslam dünyasının hem de Batı kamuoyunun üzerinde çok dikkatle durduğu Kudüs ve Mescid-i Aksa üzerinden bir provokasyon mu tertip edilyecek?[…]”
Makalenin en kaygı verici yanı Türk Yahudilerini içeren açık uyarı:
Türkiye’de bile birçok şehirde tepkilere neden olan gelişmelerin kontrolden çıkması mümkün” ! Başka bir deyişle, “6/7 Eylül Olaylarının bir tekrarı olabilir” demeye de getiriyor.  Yazara göre bir anlamda “gelişmeler”  karşısında, Türkiye Cumhuriyeti’nin Yahudi vatandaşlarının can ve mal güvenliği kalmıyor .

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

RSS Hertür Kültür

  • PKK'lı kar küreme operatörüne teslim oldu 15 Aralık 2017
  • Polisin şüphelendiği otomobilden 173 kilo kokain çıktı 15 Aralık 2017
  • Ünlü söz yazarı Ali Tekintüre hayatını kaybetti 15 Aralık 2017
  • Aç kalan PKK'lı böyle teslim oldu 15 Aralık 2017
  • Mersin'de 'sahte sağlık raporu' şüphelisi 29 kişi adliyede 15 Aralık 2017
  • 'Kitabım ve Okulum, Benim Başarı Yolum' 15 Aralık 2017
  • Mutluluk Çocuk İşi fotoğraf sergisi açıldı 15 Aralık 2017

Stats