>
you're reading...
Antisemitizm, Antisiyonizm, Ortadoğu

Kudüs’teki gerginliğin perde arkası: Sorumlu kimler?

Who is really to blame for the tensions on the Temple Mount?

Who is really to blame for the tensions on the Temple Mount?

“1 Milyon Yahudi El Aksa’yı basacak“ uydurmasının arkasında kimler var? Haaretz gazetesi ışık tutuyor
Haaretz | Avi Isaacharoff  05.10. 2009 | Kipur günü arifesinde Mescid-i Aksa etrafında Filistinlilerle İsrail polisi arasında çıkan çatışma İsraildeki yabancı diplomatlara, İsrailin Kudüste uyguladığı yeni bir politikanın gerginliğe yok açtığı hissini uyandırdı. Filistin temsilcileri ve basın da bu algının kuvvetlenmesine yardım etti. İkisi de durmaksızın İsrailin fanatik tutucu Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa’da dua etmelerine izin vereceği haberlerini yaydı. Mısır Dışişleri bakanı Ahmet Abul Geyt bile İsraili kutsal yerlerde çatışmaya yol açabilecek tehlikeli bir politika sürdürmekle suçladı.

Ancak işin gerçek yüzü – herzaman olduğu gibi – biraz daha karışık:
Mescidi Aksa ve civarındaki statüko 2003’ten beri aynı ve değişmedi. Yahudiler ve turistlerin bu alana girişi sabah 7:30 dan 10 a kadar, ve 12:30 13:00 arası serbest. Bu ziyaretler kutsal yerlerden sorumlu olan İslami Vakıf’tan herhangi bir izin almaya gerek olmadan ve hiחbir problem yaratmadan gerçekleşir. Örneğin geçen Perşembe buraları tamamen sakindi. Saat birde Mescid-i Aksa cıvarına birçok turistin rahatla dolaştığı gözlenildi.
İsrail’de dini bayramların gelişi ve Filistinli politikacıların haber başlıklarında yer alma isteği son zamanlarda görülen şiddet olaylarına yol açtı.

Filistin liderleri sükuneti sağlamak için yeterli bir gayret göstermiyorlar. Hatta bazı liderler İslami Hareket’in kuzey şubesiyle beraber Mescid-i Aksa cıvarındaki şiddet olaylarını arttırmaya çalıştıkları da görülüyor.

Geçmişte Mescid-i Aksa’yı ziyaret eden turistlerden elde edilen aylık 200.000 dolarlık kazanç Ürdün tarafından yönetilen İslam Vakfı’na veriliyordu. 2003 intifadasından sonra İsrail Vakıf’la işbirliği yapmaya son verdi ve Mescid-i Aksa’yı turistik ziyaretlere açtı.

Vakfın başında bulunan Şeyh Azzam El Katib Kipur gününden hemen önce bazı Yahudi grupların Kipur arifesi Mescid-i Aksa’yı ziyaret edeceklerini söyleyen el ilanları dağıttıklarını öne sürdü. Bunun üzerine Kudüs müftüsü Şeyh İkrima Sabri Müslümanları geçen Pazar günü Mescid-i Aksa’da toplanıp kutsal yerleri Yahudilere karşı savunmaya davet etti. Bu çağırı Filistin hükümetinde Kudüsten mesul Fatah örgütü üyesi Hatim AbdülKadir ve bazı İslami Hareket kolları tarafından benimsendi

Sabah dualarının ardından Mescid-i Aksa etrafında 200 kişi toplanıp Yahudilerin girişini beklemeye başladı. El Katib’in söylediğine göre İsrail polisinin bundan haberi vardı. Vakıfla bağlantıdan sorumlu yetkili bir polisle telefonda konuştuğunu ve alanı dindar Yahudilere açmaması için ikaz ettiğini söyledi.

Saat 7:30 da Mugrabi kapısı açıdı ve bir grup turist içeri girdi. Bunu bekleyen Müslümanlar bu turistleri ve onları korumaya çalışan polisleri taş yağmuruna tuttu. Pazar günü ise birçok Müslümanın “fanatik Yahudilerin” gelişini beklediğini öğrenen Polis tüm alanı Müslüman olmayanlara kapattı.
Türkçe çeviri : İYT İsrail’deki Türkiyeliler Birliği
Ingilizce metni okumak içinHaaretz Gazetesi

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

RSS Hertür Kültür

  • Facebook'un yapay zekası Yeni Zelanda'daki terörün canlı yayınını yakalayamamış 21 Mart 2019
  • AK Parti'den ilk kez oy kullanacak seçmenlere videolu mesaj sürprizi 21 Mart 2019
  • "Avrupalılar, nükleer anlaşmadan fiilen ayrıldı" 21 Mart 2019
  • Beşiktaş'tan Gökhan Töre'ye disiplin soruşturması 21 Mart 2019
  • FETÖ'den yargılanıyordu, çocuğa istismardan gözaltına alındı 21 Mart 2019
  • Kızına cinsel istismardan yargılanan sanık, öldürdüğü eşini suçladı 21 Mart 2019
  • Evden çaldıkları eşyaları internette satmaya kalktılar 21 Mart 2019

Stats

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: