>
you're reading...
Medya

Başbakan Erdoğan’nın Yahudi saçılımı: “Yahudiler oturdukları yerde para basar”, “iyi niyetli Antisemitizm” mi?

Erdoğan Yahudi kelimesini duyunca neler hissettiğini anlatıverdiEskilerin ‘amiyane’ dediği bir konuşma tarzı var Başbakan Erdoğan’ın. Kahvehane köşesi sohbetlerini anımsatıyor. Ne dersiniz şu sözlere: “Yahudiler icat yapıp oturdukları yerden para basarlar!”, diye soruyor Türker Alkan, Radikal gazetesinde. Basından aksayan [El Aksa ile karıştırılmasın] tepkilerdeki durgunluk ve Cemaat başkanı Silvyo Ovadya veya Şalom gazetesi Yayın Yönetmeni İvo Molinas’ın “alttan alma” gayretlerine de bakılırsa Başbakan “iyi niyetli Antisemitizm” sahasında bulunuyor.
Türk Musevi Cemaati Başkanı Silvyo Ovadya; “Olumsuz eleştirilere katılmıyorum. Başbakanımız bu sözleri iyi niyetle söylemiştir” derken Başbakan’a cephe almamaya özen gösteriyor. Şalom Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ivo Molinas aynı yönde yol gösteriyor: “Başbakan Erdoğan’ın analizlerini son derece doğru buluyorum. Yahudiler her zaman bilime ve sanata hizmet etmişlerdir. Yahudi kültüründe bu her zaman vardır. Diğer yandan Yahudiler her zaman ticaretle uğraşırlar. Bunun nedeni büyük sanayi sektörlerine girmek istememelerinden kaynaklanıyor. Çünkü Yahudiler, her zaman kovulma korkusundan dolayı bulundukları yerlere tam olarak yerleşmezler. Ticaretle uğraşırlar ve her an gitmeye hazır bir durumda olmaya çalışırlar.
Bu konuda, Türk Yahudileri tarihi uzmanı Rıfat Bali, Taraf gazetesine şaşkınlığını ifade ediyor:
Başbakan’ın açıklamalarını son derece olumsuz buluyorum. Bir kere bilimsel olarak yanlış, ampulün telefonun, Yahudilerin icadı olduğu doğru değil. ‘Rant yiyorlar‘, ‘oturdukları yerden para basıyorlardiyerek ayrımcılık yapıyor. Cemaatlerle, dinlerle bölünmüş bir zihin dünyasını cümleleri bunlar“, şeklinde vurguluyor ve ekliyor:
Bir Başbakan böyle düşünse bile siyaseten doğruculuk adına bunları söylememeli. Genelleme var, peşin hükümler, ön yargılar var. Eşitliğin geçerli olduğu bir Batı ülkesinde bunlar söylenmiş olsaydı, ortalık allak bullak olurdu. Korkunç protestolar olurdu. Başbakanın böyle bir şey söylemesi, danışmanlarının yakınındaki hiç kimsenin buradaki ayrımcılığı farketmemesi, gazetelerde sadece bir köşe yazısında Okay Gönensin’in bunu eleştirmesi, 24 saat geçmesine rağmen bir düzeltme yapılmamış olması bu ülkedeki kültürel sefaleti gösteriyor.”
Okay Gönensin; “Başbakanımız sık sık bulunduğu konumu unutuyor ve sokak üslubuyla konuşuyor. Dün de üniversitede öğrenim yılı açılışında konuşurken kendisini kaybetti ve “Yahudi” kelimesini duyunca neler hissettiğini anlatıverdi” şeklinde özetliyor, “Sıradan anti-semitizm” başlıklı yazısında. “Tayyip Bey, İstanbul Belediye Başkanı olduğu sırada böyle bir incelemeyi [İstanbul’da yaşayan Türk Yahudilerinin mal mülk durumlarını] neden yaptığını açıklamak durumundadır” diye de ekliyor. Zira “sıradan anti-semitizm sesini ülkenin en önemli makamından yükseltirse, sokağa, gerçekten sıradan insanlara bunun neden kötü bir şey olduğunu anlatmak gerçekten zor olur.”
Gila Benmayor Hürriyet gazetesindeki makalesinde; “Çeşitli vesilelerle artık pek sık karşıma çıkan Yahudi söylemlerinde bıçak kemiğe dayandı” diyor ve şu satırlara yer veriyor:

“Hayata henüz atılacak gencecik üniversite öğrencilerine gösterilecek başka örnek yok muydu? Neden dini aidiyet, etnik kimlik üzerinden böyle bir örnek? Türk Yahudi cemaatinin yaptırmış olduğu ve geçen hafta açıklanan bilimsel araştırmanın sonuçlarından mutlaka haberdar olmuşsunuzdur. Hatırlatayım. Türk toplumunun yüzde 90’ının hayatında Yahudi biriyle hiç teması olmamış. Ama önyargılar nedeniyle yarısı Yahudi komşu istemiyor. Sizi dinleyen genç üniversite öğrencileri hayatlarında Yahudi biriyle karşılaştılar mı bilmiyorum? İlerde karşılaştıklarında akıllarına ilk gelecek olan “durdukları yerde para basan insanlar” sözleri olmaz mı? Belki “ticari zekâ” meselesini unutup sadece bunu hafızalarında tutmuş olacaklar. Toplumumuzda halen mevcut önyargılara yenilerini katmanın ne yararı var?”

“Demagojik Açılım” la başlayıp “Yahudi Saçılımı”na sıçrayan bu süreç, Rıfat Bali’nin belirttiği; “Cemaatlerle, dinlerle bölünmüş bir zihin dünyasının cümleleri” ile yoğrulanarak ilerlerken nereye varacağı sorusuna Haberfx.net portalından şu haber alıntısı takılıyor: “Saadet Patisi (SP) Aydın İl Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanı Barış Soyuçok, Cuma Namazı çıkışı Beycami karşısındaki Sulu Pak’ta ‘Yahudiler Mescid-i Aksa’yı işgal etmek için bir milyon Yahudi’nin buraya yürümesi çağrısında bulunuyor. Bu gidişat deva ederse ve dünya kamuoyu sessiz kalırsa çok büyük katliamlar yaşanabilir’ dedi...”.
BİA Haber Merkezi sitesinde, Yahudiler için “Oturdukları yerden para basarlar” diyen Başbakan için siyaset bilimci Dr. Yörük “Irkçılık yapıyor ama daha da vahimi kanlı olaylara neden olan Abdülhamit Osmanlıcılığı siyasetini canlandırıyor” diyor. (Okumak için tıklayın)
Aynı İnternet sitesinde Adil Hakyemez de şunları ekliyor:
” Başbakanın yaradana sığınıp salladığı gibi ne telefonun mucidi Alexander Graham Bell’in, ne ampulün mucidi Thomas Alva Edison’un Yahudilikle bir ilgisi var. Bell bir İskoç; Edison, Hollanda kökenli bir Amerikalı, üstelik hakkında pasif anti-semit olduğuna dair iddialar dolaşan bir adam. Ne gam, Erdoğan ağzına geleni söyler… Gene de, Başbakan’ın, bilim tarihinden nasiplenmiş olmasa bile, ampul ve oturduğu yerde para basmak arasında bir ilişki icat etmiş olduğunu kabul etmemiz gerek.”

Tartışma

Başbakan Erdoğan’nın Yahudi saçılımı: “Yahudiler oturdukları yerde para basar”, “iyi niyetli Antisemitizm” mi?’ için 4 yanıt

 1. Dogru bilgi verecek olanın ellerinden öperim.

  1.-KUDÜS’teki Türk Elçimizi geri çekelim. KUDÜS TE TÜRK ELÇİLİĞİ VAR MI??? Benim bildiğim Elçilik TEL AVIV dedir. Yanılıyormuyum????

  2.- Filistinlilerin BAYRAĞI değişti mi??? Resimlerde bu bayraklara birde

  AY YLDIZ’lı Türk Bayrağı ilave edilmiş. ILAVE Ay Yıldız’a kim müsaade etmiş acaba.

  Kırıp Dökmeden ve ölü yaralı verilmediği surette HER NÜMAYİŞ MAKBULDUR, aaah bir de Yabancı bir Devletin bayrağı yakılmasa!!!

  Daha medeni olmaz mı??? Bizim TR Bayrağımızı yaksalar tepkimiz ne olur??

  Saygılar.

  Aziz

  Posted by Aziz Pinassi | 10 Ekim 2009, 12:13 pm
 2. YORUM daki çizilen Resmime bakıyorum da..

  Yaaa bu ben miyim??? Beni böyle tanımlaya devam ederseniz

  BEN YOKUM arkadaş.Karizmamı bir paralık ettiniz.

  Yakınlarım: SENİN VAMPİR OLDUĞUNU YENİ ÖĞRENDİK.SELAMI SABAHI KESİYORUZ.

  Beğendiniz mi yaptığınızı??? TEZ ELDEN DÜZELTİLE….

  Saygıda kusur etmeden.

  Aziz

  Posted by Aziz Pinassi | 9 Ekim 2009, 8:37 pm
  • Alınmayın Aziz Bey bilgisayar programı kendiliğinden dağıtıyor portreleri. Bizzat size biçilmiş değil. rahatsız olduğunuza göre değiştirmek için bir çare bulunacaktır.

   Posted by kehaber | 9 Ekim 2009, 9:33 pm
 3. ANTISEMITIZM = YAHUDI VE SIYONIST VE ISRAIL DUSHMANLIGIDIR.

  lÜTFEN BİRİLERİ İZAH EDEBİLİR Mİ???

  ” İYİ NİYETLİ ” Antisemitizm ne mene bir şeydir.

  Öğrenmenin yaşı yohtır babam.

  Saygılar.

  Aziz – her zaman ” iyi niyetli”

  Posted by Aziz Pinassi | 9 Ekim 2009, 8:33 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: