>
you're reading...
Ajans

Zaman: Ayrılık dizisinin siyasi danışmanlığını [radikal islam eğilimli] Hakan Albayrak yaptı

Milli Görüş eyleminde Hizbullah bayrakları Beyazıtta 9 Ekim Cuma günü dalgalandı

Milli Görüş eyleminde Hizbullah bayrakları Beyazıt'ta 9 Ekim Cuma günü dalgalandı

Salı günü saat 19:55’te TRT1 ekranlarında yayıma giren ve siyasi danışmanlığını Yeni Şafak yazarı radikal islam eğilimli Hakan Albayrak‘ın yaptığı “Ayrılık” dizisinin İsrail’i çocuk katili olarak sahnelemesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos zirvesinde kullandığı ‘One Minute’, TRT’de ekrana gelen dizide slogan olarak kullanılması İsrail’de yoğun tepkilere yol açtı.
Yedioth Aharonoth 15 Ekim baskısında: “TRT’nin Ayrılık dizisinde görülen Türkiye’deki İsrail’e karşı nefretin kaynağı nedir?” diye sorguluyor. İYT “İsrail’deki Türkiyeliler Birliği” tercümesiyle yazıdan alıntılar:
“[…] Türkiye Devlet televizyonu TRT 1 bu hafta yeni sezonu açıp AYRILIK isimli bir diziyi yayına soktu. Bu dizide Tsahal (İsrail ordusu) cani ve kana susamış bir ordu olarak gösterilmekte. Dizi aynı zamanda Gazze’deki “Dökme Kurşun operasyonu” sürecinde geçen bir aşk hikayesini de canlandırmakta. Bunun yanısıra dizide bir İsrail askerinin çok kısa mesafeden Filistinli masum bir kıza ateş ettiğinı göstermektedir. (Bkz. aşağıda diziden alınan fotoğraflar)
Dizi her salı günü saat 19.50 de TRT1’de yayınlanacak. Bu kanal kendisine ” TÜRK AİLESİNİN TELEVİZYONU” demekte, ve Türkiye’nın en popüler televizyonu olarak kabul edilmekte, önemli dizileri yayınlayan kanal olarak bilinmekte.
Dizinin açılışında İsrail askerleri ile çatışan Filistinliler gösteriliyor. Bu Filstinlilerin bir kısmının silahlar ile kuşanmış olduğu görülmekte ve bir kısmının da taş ve sapanlar ile karşılık verdiği izlenmekte. Sahnenin sonunda ise İsrail askerinin vurduğu Filistinli çocuğu ayağıile dürttüğü gösteriliyor, akabinde de evinden çıkan çocuğun annesi gösterilerek, çocuğunun cesedini kaldırırken ağıt yakışı sergileniyor.
Bundan sonraki sahnede ise İsrail askerinin küçük ve masum bir kızı duvara ittiği ve duvara sıkıştırdığı gösteriliyor, küçük kız askere bakarken, asker verilen emre göre hareket edermişcesine makineli tüfeğini kızın üzerine çevirerek, kızın kendisine gülümsemesine rağmen kalbine ateş eder. Kız yere düşer ve can verir, kan golündeki cesede bakmadan asker mekanı terk eder. (Bkz. aşağıda diziden alınan fotoğraflar)Dizinin ilk sahnelerinde bir çatışmada İsrail askerleri  canavarlar gibi gösterilirken, askerlerin bir Filistinliyi tekmeledikleri sahneleniyor (Bkz. aşağıdaki Video). Diğer askerlerinde “günahsız sivillerin sebepsiz yere hırpaladıkları ve dövdükleri” canlandırılıyor. Arka planlarda ise tank resimleri görülmekte. Taş atan çocuklar, üzerlerine ateş edilen çocuklar ve öldürülen insanlar teşhir edilmekte. Bu görüntülerin arasında bir karede bir kaç Filistinilinin İsrailli askerlerden oluşan bir idam mangası önünde durdukları görülüyor.
Internetteki dizinin sahifesinde ise, bu dizinin “Filistin topraklarında dünyanın kanayan bir yarasını dile getirdiği” yazılmakta. “Dizinin trajediyi bütün detayları ile dile getirdiği iddia edilmekte. Trajedi dünyanın en açılılı yerinde nesiller boyu süregelen ve bütün dünyanın gözleri önünde cereyan etmektedir” dnmekte.[…]

Türkiye ile İsrail arasındaki İlsikilerin kötüye gitmesi bir kaç senelik meseledir. Ancak Bu senenin başında Tshal’in Gazze’deki DOKME KURSUN operasyonu ile en zor konuma geldi. (Bkz. Foto) Recep Tayyip Erdoğan İsrail’in en aşırı eleştirmenlerinden biri olarak, Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in de katıldığı, Davos’ta toplantıyı terkederek bu ilişkilerin daha da kötüye gitmesinde rol oynadı. Bu arada Türkiye BUyük savcılığı İsrail aleyhinde bir dosya açarak Gazze’de Soykırım suçu işlendiğini kanıtlamaya çalıştı, ancak İsrailli yetkililerin muhakeme edilmeleri talebini tehir etti.
Bu haftanın başında Türkiye, Hava tatbikatına evvelce davet ettiği ve ABD , İtalya, Türkiye ve İsrail’in de katılımnı istemediğini bildirmiş olan Ankara, Kudüs ile yeni ve farklı bir ilişkinin başlangıcında olunduğunun işaretini vermişti.[…] İsrail’e karşı düşmanlık Türkiye’de giderek yükselmekte ve neredeyse sadece iki hafta önce binlerce gösterici İstanbul sokaklarında Filistin ayrakları dalgalandırarak El-Aksa camisinin resimleri ile ve de İsrail bayraklarını yakarak bir gösteride bulunmuşlardır .(Bkz. yukarıdaki foto)

Tartışma

Zaman: Ayrılık dizisinin siyasi danışmanlığını [radikal islam eğilimli] Hakan Albayrak yaptı” için bir yanıt

 1. YÖNETMEN EFENDİ fırıldak gibi…..
  Bugün 17 sularında Habertürk’teki soru/cevapta

  Bu filmi yönetmekten gururluyum. gibisinden konuştu

  ve diğer taraftan YNET kanalina ” Biz Israili ve İdraillileri SEVERİZ dedi

  Ayrıca, her filmin Yönetmeni gibi, jenerikte ” bu film hayaldir” diye

  kendini herhangi bir davadan kurtaracağını da “bal” gibi biliyor.

  Bütün mesele, cahil halk bu dizideki HIKAYEYI %100 doğru olarak

  algılıyacak ve en ufak bir tahrikte sokaklara dökülecek ve Türk

  Bayrağı hariç, onlarca muhtelif renk ve şekillerde Bayrak ve Pankart

  larla “İSRAİL vede DÜNYA YAHUDİLERİNİ” sevecekler!!! pardon

  klavyem sürçtü – S Ö V E C E K L E R. Bukadarla kalsalar!!!!!!!!!

  Saygılar.

  Aziz

  Posted by Aziz Pinassi | 15 Ekim 2009, 5:34 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: