>
you're reading...
Antisemitizm, Antisiyonizm

Deniz Saporta: “Ayrılık türünde TV dizileri Antisemitizmi arttırarak Türk Yahudileri için tehlike yaratıyor”

TRT1de yayımlanan Ayrılık dizisine tepkiler sürüyor

TRT1'de yayımlanan "Ayrılık" dizisine tepkiler sürüyor

Türk Yahudi Cemaati Basın Sözcüsü Deniz Saporta, devlet televizyonunda Ayrılık dizisinin ilk gösterimini izledikten sonra görüntülenen sahnelerin yarattığı rahatsızlığı Jerusalem Post gazetesine dile getirdi:
“Bazı sahnelerde insanların korkunç şeyler yaptığı gösteriliyor. Ben hiçbir kimseye bu şekilde davranılabilineceğine inanmıyorum“. İstanbul’da Yahudilerin İsrail ve Fiilistinliler arasındaki ihtilafı görme şeklinden çok farklı bir yaklaşım sergilediğini belirttiği Ayrılık dizisinin mevcut gerginliği tehlikeli boyutlara ulaştırmasından endişelendiklerini belirtti.
Bu konunun bir Din Savaşı olarak tasvir edildiğini tedirginlikle görmekteyiz. Oysa toprak alanı ihtilafı çerçevesinde Siyasi bir sorun bu“, dedi. Saporta bu tür TV dizilerinin Antisemitizmi arttıracağını ve Türk Yahudileri için tehlikeli bir gelecek ile karşı karşıya olmanın tedirginliğinde bulunduklarını dile getirdi. Türkiye’nin Tel Aviv’deki elçilik binası önünde toplanan üniversite öğrencilerinden oluşan bir grup ellerinde İsrail bayrakları ile bugün toplanarak “Devlet Televizyonu TRT’de yayınlanan “Ayrılık” adlı dizisini” protesto etti.
Öğrenci temsilcisi Eyal Eshkol, “Burada öğrenciler olarak Türkiye’yi televizyonda gördüğümüz diziyi protesto etmek için geldik. Bu normal değil, İslamcı kanal değil de Türkiye’nin devlet televizyonunda olması daha kötü“, dedi.
İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Dışişleri Bakanlığına bugün (16 Ekim Cuma) gelerek TRT’de yayımlanan Ayrılık dizisi nedeniyle duydukları tepkiyi dile getirdi. Büyükelçi Levy, saat 17.30’da geldiği Dışişleri Bakanlığında, yaklaşık yarım saat kadar Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu Dairesi Genel Müdürü Ömür Şölendil ile görüştü. Görüşmenin ardından basın mensuplarının beklediği noktada arabasını durdurarak kısa bir açıklama yapan Büyükelçi Levy, Genel Müdür Şölendil’e görevine yeni atanmasından dolayı bir nezaket ziyareti yaptığını kaydetti. Büyükelçi Levy, daha sonra şunları söyledi:
Bu görüşme fırsatıyla İsrail halkı ve askerlerini şeytani bir biçimde gösteren TRT 1’deki dizi nedeniyle İsrail hükümeti ve İsrail halkının duyduğu hayal kırıklığı ve endişeyi ifade ettim. Yaptığım bu protesto Kudüs’te Türk Maslahatgüzarına yapılan protestonun devamı niteliğindedir.” Büyükelçi Levy gazetecilerin sorularını yanıtlamadan Dışişleri Bakanlığından ayrıldı.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: