>
you're reading...
Medya, Radikal

AKP yönetiminde Türkiye Batı’dan uzaklaşıp İran eksenine doğru yol alıyor…

C. Glick: Türkiye kaybedildi ve bu yıkıcı gerçeğe alışsak iyi ederiz.

C. Glick: Türkiye kaybedildi ve bu yıkıcı gerçeğe alışsak iyi ederiz.

Radikal gazetesi JPost‘un tanınmış köşe yazarı Caroline Glick ‘in, “AKP Batı’yı bırakıp İran’a yaklaşıyor“, başlıklı 15 Ekim tarihli makalesinin tercümesini yayımladı. “Bu değişimde AKP’yi ‘ılımlı İslam’ın’ örneği olarak kucaklarken laiklerin uyarılarını göz ardı eden ABD ve AB’nin de payı var. AKP liberal normların korunmasını sağlayan her kurumu ele geçirdi” gözleminin yapıldığı yazıdan alıntılar:
“Bir zamanlar güvenilir bir Batı yanlısı Müslüman demokrasinin ideal örneği olan Türkiye bu hafta Batı ittifakını resmen terk etti ve İran ekseninin gerçek bir üyesi haline geldi. Aslında Ankara’nın davranışındaki temel değişiklik son günlerde meydana gelmedi. Türkiye’nin İsrail’e karşı düşmanlığının yanı sıra Suriye ve Hamas’a gösterdiği coşkulu özen yeni bir durum değil.
İslamcı AKP’nin iktidara gelmesinden bu yana Türkler, eskiden Batı yanlısı olan Müslüman demokrasilerini aşamalı biçimde İran, Suriye, Hizbullah, Kaide ve Hamas’tan oluşan radikal İslamcı kampa taşıdı. Türkiye’nin bu haftaki davranışlarını son zamanlardaki tavrından farklı kılan şeyse, saldırılarının daha yoğun ve reddedilemez hale gelmesiydi. Bu haftaya dek hem İsrail hem de ABD Ankara için bahane uyduruyordu.[…] İsrail aslında bu haftanın başında da, kendisine yönelik Türk saldırganlığı için bahaneler bulma politikasını sürdürmeye çalıştı. Türkiye’nin İsrail’i Anadolu Kartalı tatbikatından dışlamasının ardından, üst düzey yetkililer Türkiye’nin hâlâ İsrail’in stratejik müttefiki olduğunu savundu.
Fakat Türkiye onları haksız çıkarmak için fazla beklemedi. Pazartesi günü 11 Türk bakan, İran’ın Arap uşağı Suriye’yle işbirliği anlaşması imzaladı. Suriye’nin Türkiye’yle askeri ittifaka girmekte olduğunu ve ortak tatbikat yapılacağını ilan ettiği sırada, Türk Dışişleri bu küstah hareketi açıklama fırsatını bile bulamamıştı. Türkiye’nin kendisiyle ortak tatbikatı iptal etmesinin üzerinden sadece iki gün geçmişken düşmanıyla tatbikat yapma adımı karşısında dili tutulan İsrail, bu kez yatıştırıcı bir açıklama getirmeyi başaramadı.
Salı günüyse Türkiye’nin Yahudi devletine sözlü saldırıları tırmandı. Erdoğan önce İsrail’in Gazze’de çocukları kasten öldürdüğüne dair iftira dolu suçlamalarını yineledi. Sonrasında Türkleri Yahudiler gibi para kazanmayı öğrenmeye çağırdı. Erdoğan’ın İsrail karşıtı ve anti-Semitik gürlemelerini salı akşamı hükümet kontrolündeki TRT1 kanalında yeni başlayan bir dizi izledi; dizi İsrail askerlerini bebek ve küçük kız katili, Filistinli kadınları kontrol noktalarında ölü bebekler doğurmaya zorlayan ve Filistinlileri kurşuna dizmek için sıraya sokan insanlar olarak resmediyor. Bu yayın İsrail’i birşey yapmaya zorladı. Dışişleri Türkiye elçiliğine resmi bir protesto sunacağını açıkladı.[…] Barack Obama Ankara’yı ziyaret edip, bu NATO ülkesini Tahran’daki mollaların kollarına atan Türk dış politikasının İslamileşmesini destekledi. Bush ve Obama yönetimlerinin davranışları, artık ülkelerinin İslamcı aşırılıkçılığın derinliklerine gömüleceğine inanan Batılılaşmış Türklerin moralini bozdu.
Brüksel’se Türkiye’yi oyalıyor, insan hakları alanında yeterli reform yaparsa bu Müslüman ülkenin Avrupa’ya katılmasına izin verileceğini vaat ediyor. Fakat bu sözde aydınlıkçı reformlar Türkiye’de daha liberal davranışları teşvik edeceğine İslamcılığın yükselişinin önünü açtı. Laikliğinin garantörü olarak ordunun rolünü azaltmakla AB, laikleri AKP dalgasına karşı son savunma hatlarından mahrum bıraktı. […]”

Tartışma

AKP yönetiminde Türkiye Batı’dan uzaklaşıp İran eksenine doğru yol alıyor…’ için 3 yanıt

 1. TC bugünkü “menfaatleri” Araplarla ilişki ise, sözümüz olamaz.

  Ancak naçizane bir tavsiye değil de hatırlatma yapmakla Vatandaşlık

  görevimi yapmak istiyorum.

  ARAPLARLA, KOL KOLA GEZME. SIRTINA DAİMA BİR DUVARA YASLA

  VEEEEE HER ZAMAN ” SOPANA ” ERİŞECEK BİR POZİSYONDA

  BULUN Kİ ” TARİH TEKERRÜR ETMESİN.

  INGLİZ VATANDAŞI “LAWRENCE OF ARABIA” DA UNUTMA.

  KANUN NAZARINDA ” TC VATANDAŞI” AZİZ

  Posted by Aziz Pinassi | 21 Ekim 2009, 8:07 pm
 2. Artık frenleri tutmayan otomobil duvara toslamamak için direksiyonu yanlış yola çevirdi. ve son hızla ilerliyor.Bu hızla ilerdeki geçmek zorunda kalacağı keskin virajları alamayacak ve uçuruma yuvarlanacak.Eğer şanslıysa ölmeyecek ama aşağıdan yukarı seslenecek orda sesimi duyan varmı.O yolda kim onun sesini duyacakta durup yardım edecek.kim ?kim ? ben bilmiyorum . siz biliyormusnuz ?

  Posted by can barut | 21 Ekim 2009, 2:21 pm
 3. YENİ EVLİLERİ VEDE AİLELERİNİ CANDAN TEBRİK EDERİZ.

  Boşanmalarını da PEK YAKINDA duyacagız vede göreceyiz.

  Böylesi Filmleri – kısa metrajdır – HEP görüyoruz.

  Saygılar.

  Aziz

  Posted by Aziz Pinassi | 19 Ekim 2009, 10:32 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: