>
you're reading...
Cumhuriyet

Cumhuriyet’in ‘Osmanlıcılık hayali’ ana manşetine Türk medyasında tepki: “Bu manşeti İsrail değil, Türk gazetesi attı…”

AKP = Hamas sorgusu mu gündemde ?

AKP = Hamas sorgusu mu gündemde ?

İslamcı medyada Cumhuriyet‘in ‘Osmanlıcılık hayali’ ana manşetine Yahudilikle suçlarcasına tepki geldi. EnSonHaber portalı; “Cumhuriyet Gazetesi bugün OSMANLICILIK HAYALİ manşetiyle çıktı. Oysa haberi yapan bir İsrail gazetesi değil, Türk gazetesiydi” alt manşeti attı. Cumhuriyet ‘Osmanlıcılık hayali’ başlıklı haberinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in AKP iktidarının dış politikanın ağırlık merkezini Ortadoğu’ya kaydırdığına dikkat çekmesine yer verdi. Alıntılar:
“CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, AKP iktidarının dış politikanın ağırlık merkezini Batı’dan Ortadoğu’ya kaydırdığına dikkat çekti. Öymen, “Türkiye adım adım bir Ortadoğu devleti haline getiriliyor. Avrupa’da yapılan haksızlıklarla mücadele edip oradaki yerimizi almaya çalışacaklarına, Avrupa’ya sırtını dönüp Türkiye’yi bir Ortadoğu ülkesi yapmaya çalışıyorlar. Türkiye ne yazık ki bu yöne doğru kayıyor” diye konuştu.[…] Onur Öymen, iktidarın “İsrail’in Gazze’deki saldırılarını hepimiz kınadık.. ama İsrail ile ilişkileri bu şekilde tahrip ederseniz, size ‘ABD’nin Afganistan’daki saldırıları nedeniyle onunla da ilişkilerinizi bu hale sokuyor musunuz?’ diye sorarlar” dedi. AKP iktidarının dış politikanın “ağırlık merkezini” Batı’dan Ortadoğu’ya kaydırdığının altını çizen Öymen, “İktidar Türkiye’yi adım adım Ortadoğu devleti haline getiriyor. Avrupa’daki haksızlıklarla mücadele edip oradaki yerimizi almaya çalışacaklarına, Avrupa’ya sırtını dönüp Türkiye’yi bir Ortadoğu ülkesi yapmaya çalışıyorlar. Türkiye ne yazık ki bu yöne doğru kayıyor, cumhuriyetin temel değerlerini kaybediyor” dedi.
Emekli Büyükelçi Nüzhet Kandemir, Türkiye’nin bölgesinde ve özellikle de komşularıyla ilişkilerinde sorunlarını sıfırlamak şeklinde bir yaklaşımı olduğunu, ancak İsrail’in de bu komşular arasında yer aldığının unutulmaması gerektiğini ifade etti. “Bir taraftan sorunlar sıfırlanırken bir taraftan da yeni sorunlar yaratmak akıllıca değil” diyen Kandemir, “Ahmet Davutoğlu bakan olduktan sonraki açıklamalarında ‘Neo Osmanlıcılıktan uzaktayız’ demeye getirdi.. ancak, sanki öyle bir tablo varmışçasına bir izlenim yaratılıyor.[…]”

Tartışma

Cumhuriyet’in ‘Osmanlıcılık hayali’ ana manşetine Türk medyasında tepki: “Bu manşeti İsrail değil, Türk gazetesi attı…”” için bir yanıt

  1. batı yıllarca atatürkçüleri kullandı şimdide islamcıları kullanıyor atatürkçüler batının destegi ellernden alınıp i,slacılara verilnce bangr bangr bagrmaya başladılar yani vatanı sevdklernden degil rantları kesldgi için şimdide islamcılar destekleniyor amaç ne bu lkeyi bölmek önce atatürk üzernden şimdide i,slam üzerinden oynanan oyunlar bunlar

    Posted by reis | 15 Aralık 2009, 9:15 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: