>
you're reading...
Hürriyet

Özdemir İnce: TRT “Ayrılık” dizisi dolayısıyla suçludur!

 Banu Avar’ın  Suriye (Sınırlar Arasında) programı Dışişleri Bakanlığı’nın talimatlı ricası üzerine yayından kaldırılmadı mı?

Banu Avar’ın Suriye (Sınırlar Arasında) programı Dışişleri Bakanlığı’nın talimatlı ricası üzerine yayından kaldırılmadı mı?

Sözü TRT’nin yayınladığı “Ayrılık” adlı diziye getirmek istiyorum, diyen Özdemir İnce 20 Ekim tarihli makalesinde önemli bir noktayı vurguluyor. Alıntılar: “[…]Dünyanın her televizyonunda bir programın yayınında izlenen yöntem birbirine benzer. Evde DVD seyreder gibi film yayınlanmaz televizyonda… Türkiye, İsrail’in Gazze zulmünü protesto edebilir ama TRT Dışişleri’nden izin almadan “Ayrılık” dizisini yayınlayamaz. Yapımcı ister kendisi, ister özel bir şirket olsun! Türkiye ile İsrail arasında kriz yaratan “Ayrılık” dizisi için özür arayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “Türkiye sansüre dayalı bir ülke değil” (Milliyet, 17.10.09) diyor. Ama böyle derken baltayı taşa vurduğunun farkında değil. Banu Avar’ın Suriye (Sınırlar Arasında) programı Dışişleri Bakanlığı’nın talimatlı ricası üzerine yayından kaldırılmadı mı? Dışişleri Bakanı devam ediyor: “TRT özerk kurumdur, benim anladığım kadarıyla bu diziyi yapan da özel bir şirkettir. TRT, o özel şirkete bu diziyi yaptırmıştır. Bu tamamen o yayın politikaları içinde değerlendirilecek bir husustur” diyor. Hayır sayın bakan, bilmediğiniz işlere karışmayın. Yapımcı özel şirket de olsa film TRT ilkelerine ve mevzuata göre metin (senaryo) ve görüntü denetimi yapılmadan yayınlanamaz. Özerk olduğunu iddia ettiğiniz TRT Türkiye’nin genel çıkarlarına, dış politikasına aykırı yayınlar yapamaz. İsterseniz, TRT Kanunu (Madde: 24) ile TRT Kuruluş ve Görev Yönetmeliği’ni okuyun. İşin uzmanı olarak diyorum ki: TRT “Ayrılık” dizisi dolayısıyla suçludur!”

Tartışma

Özdemir İnce: TRT “Ayrılık” dizisi dolayısıyla suçludur!” için bir yanıt

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: