>
you're reading...
Medya

TRT yönetiminden “Ayrılık” dizisinin bazı sahnelerine “kısaltma”

CNNTürk: TRTten olay diziye makas

CNNTürk: TRT'ten olay diziye makas

Krize yol açan “Ayrılık” dizisinin dün akşam TRT’de yayınlanan ikinci bölümünde bazı sahneler kısaltıldı. Diziden çıkarılan bölümleri, ağırlıklı olarak Filistinlilerle İsrail askerlerinin çatıştığı sahneler oluşturuyor. CNNTürk haberine göre dizinin hafta boyunca yayınlanan ilk tanıtımında çatışma sahneleri göze çarpıyordu. Ancak dizinin yayınlanmasından bir akşam önce gösterilen tanıtımda yarattığı gerginliğin etkileri görüldü. Söz konusu tanıtımda savaş sahneleri ortadan kalkti. “Ayrılık: Aşkta ve Savaşta Filistin” dizisinin ilk bölümünde yayınlanan bazı sahneler, Türkiye ile İsrail arasında gerginliğin tırmanmasına neden olmuş, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri durma noktasına getirmişti.
Diziye tepki gösteren ABD’nin en etkin ve güçlü Musevi lobi kuruluşlarından ‘İnkar ve İftiraya Karşı Birlik’ (Anti-Defamation League-ADL), AK Parti iktidarında Türkiye’nin yüzünü Batı’dan Doğu’ya çevirdiğini öne sürdü. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) yetkilileri ile New York’ta görüşen ADL yetkilileri, ADL ve İsrail olarak hergün ‘tokat üstüne tokat yediklerini’ söyledi.
Ulusal Yahudi Demokratik Konseyinin İcra Kurulu Başkanı Ira Forman da, Türk hükümetinin son dönemde İsrail’e yönelik eleştirilerinin Türkiye’nin İsrail ve ABD’deki Yahudi toplumuyla ilişkilerine etkisi olacağını söyledi. Konseyin Washington’daki bir konferansında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Forman, “Anadolu Kartalı” tatbikatının uluslararası bölümünün ertelenmesi ve hükümetin İsrail’e yönelik son dönemdeki eleştirilerinin Türkiye’nin İsrail ve ABD’deki Yahudi toplumuyla ilişkilerine yapacağı etkiye dair bir soruyu yanıtlarken, “Hiç kuşku yok ki Türkiye’nin eleştirileri, onun İsrail ve bunun uzantısı olarak Yahudi toplumuyla olan ilişkilerine etkisi olacaktır” dedi.
“Birçok Amerikalı Yahudi’nin Türkiye’yi, güçlü laik geleneğe sahip, Filistinliler de dahil olmak üzere Müslüman kardeşlerine sempatiyle bakan, ancak İsrail’in pozisyonuna da adil yaklaşan bir Müslüman ülke olarak gördüğünü” söyleyen Forman, “Bunun değişmekte olduğuna dair bir algı olduğunu düşünüyorum” ifadesini kulandı.
Forman, “Hükümetin, örneğin Gazze operasyonuna ilişkin kaygıları olsa bile, Orta Doğu’ya dair en sorumsuzca haberleri seçip, İsrail’i bir tür ‘canavar devlet’ gibi tasvir ettiği yönünde gerçek bir kaygı var. Bu tür propagandalar Arap dünyasında görülebiliyor, ama Türkiye’nin böyle bir tutum takınmasına alışık değiliz. Bu rahatsız edici” diye konuştu.
Türk hükümetini destekleyen tek Yahudi kuruluşu olduklarını söyleyen Öte yandan, ADL yetkililerinin çok kırgın ve hatta kızgın olduğunu anlatan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe’nin bildirdiğine göre ADL, TRT’de yayımlanan diziyle ilgili taleplerini TADF üzerinden Türkiye’ye ulaştırmak istedi.

Tartışma

TRT yönetiminden “Ayrılık” dizisinin bazı sahnelerine “kısaltma”” için bir yanıt

 1. MAKAS veya YAYINDAN almak hepsi FASAFISODUR.

  OK hedefine ulaşmıştır. HALK!!!!! böyle istemiştir.

  Siyaset, epeydir ki – GAZZE/HAMAS ekseninde dönüyor.Mazlum

  onlardır. Diğer Müslüman Devletlerinde, kendi ” öz ” Müslüman

  Vatandaşlarin öldürülmesi,bugünkü Siyasetin dışındadır.

  DÜNYA DÖNÜYOR.

  İran’ın peyki olan HAMAS yarın TR ye sırt çevirebilir mi???

  WAIT and SEE.

  Esen kalın.

  Aziz

  Posted by Aziz Pinassi | 22 Ekim 2009, 11:06 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: