>
you're reading...
Medya

İsrail’den “İnsansız Hava Aracı” alımı konusunda Türkiye’de ciddi çelişkiler ve yalan rüzgarları

TAİ ve ASELSANdan Heron alımında yalan rüzgarları

TAİ ve ASELSAN'dan Heron alımında yalan rüzgarları

Türkiye ile İsrail arasında ilişkilerin gerginleşmesinde başlangıç noktası olarak görülen, Türk kamuoyunu uzun süre meşgul eden “İnsansız Hava Aracı” (İHA) alımı sürecinde ciddi çelişkiler ortaya çıktı.
Türkiye’de bazı çevreler niçin, güvenliği içeren önemli bir konuda, karalama propagandasıyla İsrail ile ortaklığı baltalamaya çalışıyor ?
SkyTürk.net portalı Tel Aviv muhabiri Rafael Sadi; “İsrail’den alımı konusunda imzalanan anlaşmada, Türk şirketlerinin ciddi eksiklik ve yetersizliklerinin olduğunu iddia eden uzmanlar, yaşanan sıkıntıdan TAİ ve ASELSAN’ı sorumlu tutuyor“, diye bildiriyor:

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin acil ihtiyacı olan İHA alımları konusunda, Türk-İsrail Şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyuma verilmesinin ardından yapılan ortak üretimde ASELSAN ve TAİ’nin çıkardığı pürüzler bir türlü giderilemedi. IAI, ASELSAN ve TAİ’nin ortak üretim konseptinde, ASELSAN’ın üstlendiği kameralarda çıkan ağırlık sorununun çözülememesi, üretici şirketi zor durumda bıraktı. Piyasadaki emsallerine göre iki kat daha ağır olan kameraların Heronların uçuş kabiliyetini önemli ölçüde azalttığını belirten üretici şirket, bu aksaklığın giderilmesi için Türkiye’yi defalarca uyardı. Üretici şirket TAİ, Ankara. teslimatının gecikmesinden dolayı, IAI’yı sorumlu tutarken ASELSAN’ın uyarmaya gerek bile duymadı. Aymı anda, milli üretimin artırılmasını öngören haberler, ulusal silah sanayiinin geliştirilmesi için ASELSAN’ın İHA üretiminde öncü olmasını isteyen programlarla Heron karşıtı bir hava estirildi. Bazı gazete ve TV kuruluşlarında Heron uçaklarının, Kuzey Irak’ta devam eden operasyonları baltalamak için İsrail hükümeti tarafından kasten geciktirildiğini iddia etti.
IAI kaynakları bunun büyük bir yalan olduğunu altını çizerek ifade ederken “Bu bizim için sadece ticari bir iştir. Heronlar her ne kadar silah sistemleriyle donatılabilse de, sonuç olarak uçaktır, dileyen herkes, parasını ödediği müddetçe satın alabilir” görüşünü dile getirdi.[…] Heron yerine İsrail’de üretilen aynı görevi yapabilecek daha ucuz uçakların da bulunduğunu belirten uzmanlar toplam satış tutarı 200 milyon doları bulan ortak projenin gecikmesinde en büyük sorumluluğun Türkiye’de olduğunu belirtiyorlar. […] Uzmanlar konunun Ankara’da özellikle de ASELSAN’la çözülmesi gerektiği üzerine vurgu yapıyor.
Haberin tamamını okumak için: SkyTürk.net

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: