>
you're reading...
Ajans

Hahambaşı İshak Haleva ‘Şabat Duası’nı Çanakkale Mekor Hayim Sinagogu’nda, yöreden İsrail’e göç eden çok sayıda Türk Yahudisininde katılımıyla yaptı

Bu yıl 17inci kez Çanakkaleden göç eden Türk Yahudileri bir araya gelerek Şabat duası yapıldı

Bu yıl 17inci kez Çanakkale'den göç eden Türk Yahudileri bir araya gelerek Şabat duası yaptı

Türkiye Cumhuriyeti Hahambaşısı İshak Haleva, Çanakkale’de doğup büyüyen, daha sonra İstanbul ve İsrail’e göç eden çok sayıda Türk Yahudisinin katıldığı, ‘Şabat Duası’nı Mekor Hayim Sinagogu’nda yaptı. Hahambaşı İshak Haleva, duanın ardından Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, nostaljik bir cumartesi duası yaptıklarını söyledi. Eski Çanakkalelilerin birleşip bütünleşerek burada dua etiğini, katılan herkesin annesi, babası ve yakınlarının hatırasını yadettiğini ifade eden Haleva, eskinin havasını beraberce tekrar yaşadıklarını kaydetti.Bunun sinagoga bir canlılık verdiğini belirten Haleva, şöyle dedi:
Bu sinagogun duvarlarının ağzı olsaydı ve bizim de hassas bir kulağımız olsaydı, kim bilir neler işitirdik… O kadar doluydu ki bu sinagog, bazen oturacak yer bulunamazdı ve evlerden sandalye getirilirdi. İşte bu hatıraları canlı tutmak kanaatime göre yapılacak olan en büyük hizmettir.Çanakkale’de eskiden yüzde 20’ye yakın Yahudi vardı. O zamanlar Çanakkale 10 bin kişiydi, buradaki cemaat ise 1500 dü. Öyle ki yüzde 20’ye yakındık biz toplumda. Bu ne kadar güzel komşuluklar oluşturdu. Ben şimdi buraya geliyorum, eski komşular birbirlerine sarılıyor, hasret gideriyorlar. Bundan daha güzel bir tablo var mı? Bu tablonun öteki yerlere de gitmesini arzuluyorum.”
Şabat Duası’na katılmak için 3 otobüsle gelen Museviler, yarın  25 Ekim Pazar, Çanakkale Şehir Mezarlığı’nda bulunan yakınlarının kabirlerini ziyaret ettikten sonra kentten ayrılacak.

Çanakkale sinagogunda Hahambaşının katıldığı Şabat Duasında yoğun güvenlik tedbirleri göze çarptı

Çanakkale sinagogunda Hahambaşı'nın katıldığı Şabat Duası yoğun güvenlik tedbirleri altındaydı

Tartışma

Hahambaşı İshak Haleva ‘Şabat Duası’nı Çanakkale Mekor Hayim Sinagogu’nda, yöreden İsrail’e göç eden çok sayıda Türk Yahudisininde katılımıyla yaptı” için bir yanıt

  1. Ne oldu ? Yine pismis kelle gibi siritti mi Yoksa O yanlizca Israelin bas dusmani onunde el pence divan durdugunda mi yapar bunu ?

    Hahambasi imis sevsinler Yalakayi, kemiksizi !

    Posted by Erroll Gelardin | 27 Ekim 2009, 8:19 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: