>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

Akdeniz Petrol Boru Hattı, Medstream projesi ihalesiz Çalık grubuna verildikten sonra İsrail tarafından askıya alınınca Erdoğan, 2. “One Minute” mü başlattı?

Bu projenin ardından İsrail ve Türkiye bölgede çok daha önemli ve güçlü iki ülke haline gelecek

Bu projenin ardından İsrail ve Türkiye bölgede çok daha önemli ve güçlü iki ülke haline gelecek

Rafael Sadi (Tel Aviv) 26 Ekim 2009 | İsrail / Türkiye ilişkilerinde belirgin bir soğukluk, kopma olduğu gizlenemeyecek boyutlara  ulaştı. İlişkilerin esası siyasi ve ekonomik menfaatlere dayalı iken, bu sanki bir anda gerek siyasi, gerekse ekonomik işlevini yitirmiş gibi görünüyor. […] Davos krizi henüz etkisini yitirmemişken “Hava Tatbikatı” krizi ve “Ayrılık” dizisi krizi  aradaki çatlağın iyice ortaya çıkmasına neden oldu. Son krizin nedenlerini sorgularken ardında Medstream projesinin olup olamayacağı sorusu takılıyor akla. Bu proje İsrail / Türkiye arasında Akdeniz Petrol Boru Hattı olarak adlanıyor. Ceyhan üzerinden Akdeniz’i geçip geçip İsrail’e ulaşacak. Hat sadece petrolü içermiyor; su, fiber optik, elektrik ve doğalgaz da projede önemli yere sahip. Olmert Hükümeti Enerji Bakanı Binyamin Fuad Ben Eliyezer  ile  dönemin Enerji Bakanı Hilmi Güner arasında  geliştirilmiş ve fizibilte raporunun hazırlanması işi de  ihalesiz olarak Çalık Grubu’na verildi. Bu İsrail yasalarına göre suç teşkil ediyor ve muhtemelen   ambudsman raporunda yer alacak. Fizibilite raporunun  maaliyeti  30 milyon dolar. (Kaynak: İsrail Enerji Bakanlıgı web sitesi)  Peki bu proje  nasıl bir diplomatik krize yol açabilir?

Söz konusu proje  uzun süren ve netice alınamayan  görüşmeler ile adeta  dondurulmuş durumda. İsrail’de  yeni bir hükümet var. Natanyahu Hükmeti  bu projeye  henüz yeşil ışık yakmadı. Bazı sorular gündemde:
1- Türkiye İran , Suriye ve Irak’a İsrail’i harcayarak  yaklaşıyorsa, İsrail  için yeterince itimat edilebilecek bir ortak mıdır?
2- Natanyahu hükümeti henüz Obama ve Filistin barışı konusundaki dengeyi oluşturamamış ve başına Goldstone raporu belası sarılmışken bu projeye henuz sıra ayıramamış mıdır?
Aslında  şu anda Türkiye’de görevde olan İsrail diplomatları bu konuda oldukca deneyimli ve bu projenin asli kilit elemanları. Bakanlığı sırasında Fuad ben Eliyezer’in yardımcısı bugünkü İsrail büykelçisi Gabby Levi. Yerine gelen diğer elçi ise İstanbul Baskonsolosu Moşe Kamhi. Projenin devamı için en yetkili ve bilgili ekip işbaşında. Projenın  babası Fuad Ben Eliyezer de halen Natanyahu kabinesınde bakan. Başbakan Erdoğan’ın Israil’i  acımasızca eleştirmesinin ardında  bu projenin dondurulmuş olduğunu düşünmek çok yanlış bir varsayım olmayacak. Şayet  yakında İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler  düzene girerse  ve  Medstream projesinin inşaat ihalesi Çalık Grubu’na verilirse bu kanı güçlenecektir.  Akdeniz Petrol Boru Hattı, Medstream projesi ihalesiz Çalık grubuna verildikten sonra İsrail tarafından askıya alınınca Erdoğan, 2. “One Minute” mü başlattı? Gündemdeki gerçek soru veya sorun bu mu ?

Tartışma

Akdeniz Petrol Boru Hattı, Medstream projesi ihalesiz Çalık grubuna verildikten sonra İsrail tarafından askıya alınınca Erdoğan, 2. “One Minute” mü başlattı?’ için 3 yanıt

 1. Gulay kusura bakma ama senin kadar carpik ve carpik dusunen bir insani hayatimda gormedim. Bence sen cakma bir insansin. Her boku yahudiye yapistir, erdogan bir halt yeyince onuda yahudi yapin. senin beynin kripto, ruhun cakma.

  Posted by Lony NAMER | 26 Ekim 2009, 8:41 pm
 2. Bana göre de Erdoğan çakma müslüman, kripto yahudidir. Herşey göstermelik bir tiyatrodan ibarettir.

  Posted by Gülay Durmaz | 26 Ekim 2009, 2:02 pm
 3. Hayir 2 ci one minute baslatmadi. Sn Erdogan Israel ve yahudi dusmanidir.
  Imam hatipli olan basbakan, kuranda yazan su iki ayete aykiri davranamaz ::

  “…Yalniz Allah’in dini (Islâmiyet) kalana kadar onlarla savasin…”

  (Kur’ân: 2 Bakara 193

  Ölüm Döseginde Iken Muhammed’in Müslümanlara Son Vasiyeti: “Arap Ceziresinde Iki Din Bir Arada Bulunmayacak”. Ve “Kâfir”lere son lâ’neti: “Mü’minin ruhu ter ile, kâfirin ruhu ise merkebin cani gibi agiz ve burun deliklerinden çikar”

  simdi Erdoganin neden arap dunyasina dondugunu ve de Iranla xsaf oldugunu anlamak istemiyenlere bu iki ayeti iyce okumalarini tavsiye ederim.

  erroll

  Posted by Erroll Gelardin | 26 Ekim 2009, 8:55 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: