>
you're reading...
Medya, Ortadoğu

El Cezire’ye konuşan Erdoğan; ABD’deki Yahudi lobisine “sınırsız bir silah imkanına sahipsiniz ve orantısız bir güç kullanımı yapıyorsunuz” dediğini belirtti…

Amerika'daki Yahudi cemaatlerinin Erdoğan'a tepkisi El Cezire'de

Erdoğan, Katar’ın El Cezire televizyonunda yayınlanan “Özel Görüş” programında Yusuf Şerif’in sorularını yanıtladı. İsrail ile gerilen ilişkileri değerlendiren Erdoğan, bunun bir dini ya da etnik yaklaşımla yapılmadığını vurgulayarak, “Sadece insani amaçlı olarak bu değerlendirmeleri yaptık” dedi. Aktif Haber ve Haber50 portallarının aktardığı haberde, El Cezire muhabirinin, “bir ay içerisinde Türkiye ile İsrail arasındaki tansiyonun yükselmesinden dolayı” ABD’nin arabuluculuk yapıp yapmadığı sorusuna Erdoğan’nın, “Şu anda Türkiye ile İsrail arasında resmen ve hukuken ilişkilerin kopması anlamında herhangi bir şey söz konusu değil. Bizim şu anda İsrail ile yürüyen işlerimiz var ve bu işlerin kesilmesi, vesaire gibi bir şey söz konusu değil. Burada Anadolu Tatbikatı diye ifade ettiğimiz Konya’daki bir tatbikat söz konusuydu. Tabii bu tatbikatın şekli ortada. Bir tarafta Gazze’de yaşanan olaylar var. Bu yaşanan olaylara karşı kamunun ortaya koyduğu bir infial var. Ben Türkiye’de kamu vicdanının bir yerde temsilcisiyim. Kamu vicdanına kulak vermek durumundayım” yanıtını verdiği belirtiliyor. Türkiye ile İsrail arasında yaşananlara rağmen New York’ta Yahudi cemaatleriyle görüştüğünün hatırlatılarak, “Gazze’den dolayı tavrınız Amerika’daki Yahudi cemaatlerinin tepkisini çekmedi mi?” sorusuna şu yanıtı verdi:
Orada 50’yi aşkın temsilci vardı. Onlarla yaptığımız görüşmede, ben kendilerine her şeyi çok açık ve net söyledim. Eğer bizi dost olarak kabul ediyorsanız, o zaman ben size bir şey söyleyeceğim. Dost acı söyler, ama gerçeği söyler. Ben size gerçeği söylemek zorundayım. Siz çocuk, kadın, 1500 kişinin kitle imha silahlarıyla öldürülmesini bana neyle izah edeceksiniz? Beni neyle ikna edeceksiniz. 5 bini aşkın yaralının olduğu bir Gazze saldırısını bana neyle izah edeceksiniz. Alt yapısı çöken bir Gazze’yi bana neyle anlatacaksınız. İsrail’in BM’nin okul ve hastanelerini vuruşunu bana neyle anlatacaksınız? Bunların izahı yok. Yani sınırsız bir silah imkanına sahipsiniz ve orantısız bir güç kullanımı yapıyorsunuz. Bunun gerekçesi bugüne kadar bize ikna edici şekilde yapılamamıştır, yapılamaz da. Dünya buna inanmıyor ve söyleyecekleri bir şey yok zaten burada.
Haberde Başbakan Erdoğan’nın, ABD’deki Yahudi lobisinin Gazze olaylarından sonra Türkiye’nin tepkisine karşı tepkisinin ne olduğunun sorulması üzerine, lobinin Gazze’de yaşananları çok fazla savunamadığını ve kendisine çok fazla yüklenemediklerini belirttiği de vurgulanıyor.
Erdoğan, İngiliz The Guardian gazetesi ile yaptığı söyleşide ise İran’ın nükleer silah yapmak istediği savları için “dedikodu” dedi. Gazete şunları yazdı:
Erdoğan, AKP’deki bazılarının özel sohbetlerde artık sona erdiğini dedikleri Türkiye ile İsrail arasındaki stratejik ittifakın canlı olmayı sürdüğünü ifade etti ama Gazze’ye karşı nükleer silahları kullanmakla tehdit ettiğini söylediği, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ı ayıpladı.”
İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi, “Türk Başbakanı, Lieberman’ın Gazze’ye karşı nükleer silahları kullanmakla tehdit ettiğini iddia ederek İsrail ile Türkiye arasında devam eden gerginlikleri daha da alevlendirdi” diye yazdı. Gazete şunları söyledi: Erdoğan’ın değerlendirmelerinin, “iki müttefik arasındaki bağlarda kriz yaşandığı bir dönemde yapıldığı”na dikkat çekerek krizin, Türkiye’nin “İsrail’in NATO hava tatbikatına katılmasını yasaklaması üzerine bu ayın başlarında patlak verdiği“ni savundu. Haberde “Kriz, iki hafta önce, Ankara’nın, İsrailli askerlerin Filistin çocukları öldürdüğünü gösteren bir tv dizisini yayından kaldırmaktan reddetmesi nedeniyle derinleşti” görüşünü dile getirdi.
Yedioth Ahronoth’a göre, Erdoğan’ın değerlendirmeleri karşısında Lieberman’ın medya danışmanı, “Her saçmalığı dikkate almak gerekmez” gibi net bir ifade kullandı.

Tartışma

El Cezire’ye konuşan Erdoğan; ABD’deki Yahudi lobisine “sınırsız bir silah imkanına sahipsiniz ve orantısız bir güç kullanımı yapıyorsunuz” dediğini belirtti…’ için 2 yanıt

  1. kürtlere zulum yapanları nefretle kınıyoruz.. sizde fillistinlilere zulum yapanları alkışlıyorsunuz.. fark burada.. utanılacak işleri alkışlamak.. dogru kimden gelirse gelsin dogrudur.. zulum de kim yaparsa yapsın zulumdur..

    Posted by tamer sert | 27 Ekim 2009, 3:24 pm
  2. Kurtlerin Ucaklari yok ! Tanklari yok. Turkiye bunlari kullanmakla Orantisiz guc kullanmamaktadir.

    Gulerim bu tur dusunce tarzina….

    Hayat boyunca kurt Zaza lara yaptiklari zulum nedir ?

    Posted by Erroll Gelardin | 27 Ekim 2009, 8:16 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: