>
you're reading...
Star

Samir Salha (Prof. Dr. Kocaeli Üniv. Öğrt. Ü.): “Aksa’yı Yahudileştirmek İsrail’in devlet politikası”

S. Salha: Netanyahu’nun Mescid’e yönelik olarak adım adım gerçekleştirmekte olduğu planı

Star gazetesinde Samir Salha (Prof. Dr. Kocaeli Üniv. Öğrt. Ü. samirsalha@hotmail.com) “3. intifadanın başlangıç yeri sayılan Aksa, Yahudilerin dini ve siyasi nedenlerden dolayı geri adım atmak istemedikleri bir konu“, diyerek bir öğretim üyesinden beklenmeyecek felaket telallığına girişiyor; “Aksa’nın etrafındaki çatışmalar önümüzdeki günlerde tüm bölgeyi içine alacak bir patlamanın ilk sinyallerini vermiştir“. Yazıdan bir bölüm:  “Mescid-iAksa konusunda Netanyahu ve bakanlarının son açıklamaları, da hükümetin fanatik dinci-milliyetçi grupların son bir ay zarfında mescide yönelik gerçekleştirmiş oldukları üç saldırının arkasında durduğu gibi bu desteğini önümüzdeki günlerde de esirgemeyeceğini gösteriyor.[…] Özetleyecek olursak hükümetin içindeki “tam zamanı, şimdi!” sesleri Haremül İbrahimi’de gerçekleşen katliam öncesi yaşanan olayları anımsatmaktadır. Netanyahu, 1994’te radikal görüşlere sahip Kahanist akımının üyesi Baruch Goldstein tarafından İbrahim Camii’nde elliden fazla Müslümanın öldürüldüğü olaydaki mizanseni bu kez Aksa’da tekrarlamanın yollarını aramaktadır.[…] Aksa’nın etrafındaki çatışmalar ve İsrail hükümetinin bu gelişmelerde bizzat önderlik etmesinin, önümüzdeki günlerde tüm bölgeyi içine alacak bir patlamanın ilk sinyallerini vermiştir.[…]” Tamamını okumak için tıklayın
Fethullahçıların yayın organlarından Today Zamanda Samir Salha biyografisi:
Born in Midyat, he completed his primary and university education in Beirut and did his doctoral studies at Sorbonne University, where he focused on political science and international relations. He taught at Dicle University in Turkey from 1989 to 1999. At Kocaeli University since then, he is currently the head of the public law department and the international law section. Among his books are “The Problem of Asi River in Turkey, Syria and Lebanon Relations” (1995) and “Judiciary and Political Specifications of the Arab League” (1996). He writes a weekly column at the London-based newspaper Asharq Al-Awsat. He also writes opinion pieces for Turkish dailies such as Zaman and Yeni Şafak.

Tartışma

Samir Salha (Prof. Dr. Kocaeli Üniv. Öğrt. Ü.): “Aksa’yı Yahudileştirmek İsrail’in devlet politikası”” için bir yanıt

  1. Aksanın inşa edildiği yeri yahudileştırmeye hiç lüzum yok çünkü mukaddesatı başladığından beri yahudidir. Kayıtlarımıza göre Kıral David o tepeyi Jebuzi sahibi Araunahtan 50 gümüş sikke karşılığı ile satın almıştır. Tepenin üstü 150.000 metre kareyi kapsıyan bir trapez şeklinde yassılaştırılmış ve arazinin üstünde yahudilerin birinci ve ikinci Mukaddes Binası inşa edilmiştir. Yahudilerin Roma İmparatorluğuna mağlup olduklarından sonra yakılmış, yıkılmış ve muhtelif dinlerin tapınaklarının yeri olmuştur. Müslümanlık devresi Ömerin 630 yılında Yeruşalayimi (Kudüsü) almasıyla başlar. 1948 ile 1967 yılları arasında Ürdün tarafından zaptedilerek yahudilere yasak tutulan bu yer, 1967 Israil zaferinden sonra her 3 dine açılmıştır. İdaresi Aksa Vakfı eliyle yapılmaktadır. Egemenliği İsrail devletine aittir. Vakfın haklarına saygı gösterilmesine rağmen Filistin arapları tarafından nümayiş bahanesi olarak kullanılmaktadır.

    Posted by Ishak Haskiya | 10 Mart 2011, 2:26 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: