>
you're reading...
Radikal

Jerusalem Post: Erdoğan, Müslüman ülkelerle Bağdat Paktı’na girdikten sonra İsrail’e eskisi kadar samimi davranmayan Menderes’i hatırlatıyor

Erdoğan ülkesi için nüfuz arayışı bağlamında İsrail’i eleştiriyor

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi Araştırmalar eski Başkanı Aryeh Levin, Jerusalem Post gazetesinde yayımlanan makalesinde Adnan Menderes’in gazeteci Erol Güney’e söylediği “yumurta kırmadan omlet yapılamaz” sözlerini anımsatarak “Başbakan Erdoğan, Menderes’in, İsrail ile ilişkiler konusundaki konseptini tekrarlıyor. Ona göre, İsrail, Türkiye’nin ihtiraslarına uyum sağlamalı” yorumunu yaptı. Radikal gazetesi tercümesinden alıntılar:
“[…] ABD ve Britanya Sovyet Rusya’ya karşı bir savunma kuruluşu oluşturmayı çalışıyordu. Yüzlerini Mısır’a döndüler, fakat Cemal Abdül Nasır onları reddetti. Sonrasında, Türkiye’nin hırslı ve dalavereci başbakanı Adnan Menderes bu savunma kuruluşunun geliştirilmesinde önde gelen yerel güç haline geldi. Irak’ın o dönemki başbakanı Nuri Said’in yanı sıra, başta tereddüt eden İran Şahı ve Pakistan da pakta katıldı. Türkiye 1948’deki kuruluşundan sonra İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülke olmuştu. Fakat Müslüman ortaklarıyla girdiği bu savunma oluşumunun geliştirilmesinde kendisine verilen faal rol nedeniyle, Türkiye’nin İsrail’e yönelik bu ilk samimiyet gösterisi hızla söndü. Jerusalem Post için çalışan Türk-Yahudi gazeteci Adnan Menderes’e bunun sebebini sorduğunda, Türkiye başbakanı şu yanıtı vermişti: “Yumurta kırmadan omlet yapılamaz.” […] Erdoğan hükümetinin, Türkiye için Ortadoğu’da bir jeostratejik varlık oluşturmak yönünde faal olarak çalışmasına şaşmamak gerek. Erdoğan, Menderes’in İsrail’le ilişkilere yönelik anlayışını tekrarlıyor. Ona göre, İsrail Türkiye’nin ihtiraslarına uyum sağlamalı.[…]”
İngilizce tam metni okumak için tıklayın: Erdogan is repeating Menderes’s concept of relations with Israel

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: