>
you're reading...
Ajans, Vatan

Erdoğan: “Benim Kasımpaşalı Musevi okul arkadaşımla konuşmuşlar. O da kalkmış, ’yok kırgınım, şuymuş, buymuş’…”

Başbakan Erdoğan ve Kasımpaşalı Yahudi okul arkadaşı Rafael Sadi

Rafael Sadi Yazdı Akşam Manşet Yaptı
Vatan gazetesi Erdoğan, dünkü konuşmasında “Gazze’de yapılanları savunmak dış politikada yön değiştirmek değildir” derken ilginç bir şey de söyledi, diye vurguluyarak ekliyor: “Bakınız, 9 ay önce benim okul arkadaşım Kasımpaşalı bir Musevi, İsrail’e gidip onu bulmuşlar. O da kalkmış, ’yok kırgınım,şuymuş, buymuş…’Ah keşke birarada olsaydık da o kırgınlığını konuşsaydık…”
Erdoğan’nın dünkü konuşmasında “Kasımpaşalı Musevi okul arkadaşı” kısmının Anadolu Ajansı kaynaklı tam metni:
“[…] Yine söylüyorum; Gazze’de yapılanlara karşı hakkı savunmak, hukuku savunmak, en önemlisi de insaniyeti savunmak dış politikada yön değiştirme olarak nitelendirilemez.
Bakınız 9 ay önce, benim okul arkadaşım Kasımpaşalı bir Musevi, İsrail’e gidip onu bulmuşlar. O da kalkmış, ‘yok kırgınım,şuymuş, buymuş…’ Ah keşke birarada olsaydık da o kırgınlığını konuşsaydık. Çünkü, damdan düşmek belli… Orada 1500 kadın, yavru öldürüldü. 5 bini aşkın insan yaralandı. Alt yapı, üst yapı hepsi çökertildi. Neyle? Fosforlu bombalarla, tankla, topla. Karşıda böyle bir silah var mı? Yok. İkide bir söyledikleri şu: Efendim onlar bize tuzak kurdu. Ben de hep sordum; kaç kişi öldü sizden? Bunu bana söyler misiniz? İnanın bana cevap veremezlerdi. Sadece şu plajdaki olayda bir aileyi yok ettiniz. Orada sadece bir kız çocuğu sağ kaldı. O kız çocuğunun halini, onun feryad ını hiç duydunuz mu? İşte ‘bunu söylüyorum’ diye beni kalkıp bu konuda ‘İsrail karşıtı’, “Musevi karşıtı’… Hani?
Benim ülkemde bu kadar Musevi vatandaşım var. Hangisinin benim ülkemde güvenliğine yönelik bugüne kadar sorun var? ‘Efendim antisemitizm Türkiye’de ilerliyor…’ Antisemitizmin insanlık suçu olduğunu dünyada ilan eden ilk lider benim. Yine aynı şeyi savunuyorum. Ama aynı şekilde İslamafobyayı da Varşova’da kayıtlara geçiren yine biz olduk. Antisemitizim bir insanlık suçudur eyvallah ama İ slamafobya da bir insanlık suçudur. Bunun da kayıtlara girmesi gerekir. Çünkü, terörün önüne ‘İslami’ kelimesini koyamazsınız. Çünkü, bizim dinimizin anlamı barıştır. Barışı emreden biri dini siz terörle suça sokamazsınız.”
“Müslümanların arasından terörist çıkmaz mı çıkar, Musevilerin arasından çıkmaz mı çıkar, Hristiyanların arasından çıkmaz mı çıkar, Ateistlerin arasından çıkmaz mı çıkar. Her toplumun, her dinin mensupları arasından çıkar ama biz hi ç bir zaman bir dinin terörü temsil ettiğini söylemeyiz” diyen Başbakan Erdoğan, Filistinlilerin, işgali sona ermeyecekmiş gibi gördüklerini söyledi. […]”
Kasımpaşalı Rafael Sadi, AA haberinden sonra cevaben Erdoğan’a yazdığı mektubunu SkyTürk.nete iletti. Okumak için tıklayın

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

RSS Hertür Kültür

  • Dev banka kendi çalışanına rüşvet teklif etti! 20 Kasım 2018
  • Beşiktaş antrenmanına altyapıdan takviye 20 Kasım 2018
  • İstanbul Arnavutköy Belediyesi 40 personel alımı ilanı 20 Kasım 2018
  • Diriliş Ertuğrul 124. bölüm fragmanı: Osman ve Savcı tehlikede! 20 Kasım 2018
  • TOFAŞ - Lokomotiv Kuban / Maç önü 20 Kasım 2018
  • Evinin halılarını elektrikli bisikletle taşıdı 20 Kasım 2018
  • UEFA'nın üçüncü kupa fikri aralık ayında oylanacak 20 Kasım 2018

Stats

Reklamlar