>
you're reading...
Medya

Büyükelçi G. Levy durumun kötüleştiğini onayladı: “Türkiye’deki 2 yıllık görev sürem içinde ilk kez böyle bir şey ile karşılaştım”

G. Levy: Bana söylenen zaten Üniversitesidekı grubun siyasi amaçlı olduğu

Trabzon’da öğrencilerin yumurtalı saldırısına uğrayan İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde “protesto edilmesi”yle ilgili soruya CNNTürk‘ün aktardığına göre; “Türkiye’deki 2 yıllık görev sürem içinde ilk kez böyle bir saldırı ile karşılaştım” şeklinde yanıt verdi. Levy’nin ay yıldızlı kravat iğnesi taktığı gözlemlendi. Levy ilk olarak Karadeniz Teknik Üniversitesini (KTÜ) ziyareti sırasında öğrencilerin yumurtalı protestosu nedeniyle Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasını (TSO) planlanandan yaklaşık 30 dakika geç ziyaret ederek, oda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Kahraman ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmada Türkiye-İsrail ilişkileri ile ilgili olarak, “Sıkıntılı dönemlerden geçiyoruz. Bunu inkar etmem mümkün değil ama ben bu konuda iyimserim. Çünkü iki ülke arasında çok sağlam temellere dayanan ilişkiler var” dedi. Büyükelçi Levy, ziyarete beklenmeyen bir durum nedeniyle geciktiklerini ifade ederek, ziyareti kalabalık bir gazeteci topluluğunun izlediğini görmesi üzerine, “Şaşırmıyorum, bugün çok popüleriz” dedi. Türkçe konuşmasının beklendiğini, ancak Bergama’da doğmasına rağmen 4 yaşında İsrail’e döndüğü için Türkçe konuşamadığını ifade eden Levy, İsrail’de bu bölgeyi ziyarete artan bir ilgi olduğunu, rakamların çok fazla olmadığını ama artış açısından potansiyel gördüğünü belirterek, şöyle konuştu:
İsrailli tur operatörleriyle görüşmelerimiz oluyor. Bize de soruyorlar, ‘gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz’ diye. Biz tabii ki destekliyoruz. Siyasi konulara girmek istemiyorum ama Rize Belediye Başkanıyla görüştüğüm zaman turistlerin buraya gelmeleri için çok cesaretlendirilmediklerini gördüm. İsraillilerin doğaya bir şeyler yaptıkları konusunda şüpheleri olduğunu gördüm. Sanki biz doğaya zarar veriyoruz şeklinde. Belki de halkın düşüncelerini bize yansıtmaya çalışıyor bilemiyorum, ama ben diyorum ki, İsrailli turistler kötü niyetten uzaklar, sadece doğa güzelliklerini görmek için buraya gelmektedirler.” İsrail Büyükelçisi Gaby Levy, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde protesto edilmesiyle ilgili bir soruya “Türkiye’deki 2 yıllık görev sürem içinde ilk kez böyle bir protesto ile karşılaştım. Protestolarla ilgili bir sıkıntım olmaz. Ben demokratik bir ülkeden geliyorum. Eğer protestolar bir süre sonra taşkınlığa ve arbedeye dönüşürse bu kabul edilebilir bir şey değildir” şeklinde yanıt verdi.
İsrailli turistlerin bu bölgeye ilgisini fark ettiklerini söyleyen Levy, şöyle konuştu:
İsrailli tur operatörleriyle görüşmelerimiz oldu. Buradaki turistik yapının neler olduğunu görüştük. Son günlerde bazı siyasi gerginlikler oldu. Bazı İsraillilerin, Türkiye’ye geldiklerinde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşıp karşılaşmayacağı yönünde korkuları oldu. Ama benim onlara söylediğim: Türkiye’nin bir çok yerinde bulundum. Burası da bunlardan birisidir. Bugün üniversitede olan bir istisnadır. Bana söylenen zaten bu grubun siyasi amaçlı olduğu. Bunun dışında çok güzel karşılandım.”

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: