>
you're reading...
Vatan

İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy: “Son iki günde yaşadığım iki olaya belki ben de bir Türk olduğum için çok kırıldım”

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan Yossi Levy ise “Trabzonvari bir saçmalık. Protesto ve düşmanca tepki bizi korkutmuyor" dedi

Gümüşhane’yi ziyaret eden İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy’ye Belediye Başkanı MHP’li Mustafa Canlı, Türk halkının son zamanlarda yaşanan olaylardan rahatsız olduğunu söyledi. Vatan gazetesinin bildirdiğine göre; AK Partili Belediye Meclisi üyesi Ömer Akıncı’nın soru sormasına Levy izin vermezken, basın toplantısının yapılacağı salonda, “Sayın Büyükelçinin buraya neden geldiğini öğrenmek istiyorum” diye bağıran Kamu-Sen Şube Başkanı, polisler tarafından dışarı çıkartıldı. Otel çıkışında da bir grup tarafından sloganlarla protesto edildi. “Türk halkının İsrail’in politikalarıyla ilgili bazı kırgınlıkları olabilir. Ama yıllara dayanan ilişkimiz bu tip şeylerle yıkılmaz” diyen G. Levy, “İki yıldır buradayım ama Türk misafirperverliğini anlamam için buna gerek yoktu. Ben Türkiye doğumlu bir Türk ailesinin çocuğuyum. Ailemin, şu anda İzmir ve İstanbul’da yaşayan akrabalarımızın misafirlerine nasıl davrandığını biliyorum. Geçen yıl Türkiye’ye 560 bin İsrailli turist geldi. Bu sizin gözünüzde büyük bir rakam olmayabilir ama İsrail nüfusunun yüzde 8’ini oluşturuyor. Türkiye, güzel, kumsalları güzel, otelleri birinci sınıf, pahalı değil. Ama bunların hepsinden öte iki halkın benzerliğidir. Bizim vatandaşlarımız Türklerle birlikte olmaktan memnun oluyorlar. Misafirperverliğinizi çok seviyoruz. Bireysel davranışlar olabilir ve buna karşılık yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Son iki günde yaşadığım iki olaya gerçekten çok kırıldım. Belki ben de bir Türk olduğum için çok kırıldım.” İki ülke arasındaki kuvvetli ilişkilerle sorunların ileride aşılacağını umduğunu belirten Levy, “Hamas 8 yıldır şehirlerimize füze yağdırıyor. 1 milyon İsrailli tehdit altında. Çok İsrailli ölmediği yazılıyor. Bu aldığımız önlemler sayesinde oldu. Siz de bizim kendimizi savunma hakkımızı inkar edemezsiniz. Gümüşhane’ye her dakika roket saldırısı olsa, Türk hükümetinin buna karşı bir şey yapmamasını düşünebilir misiniz? Masum insanların ölmesi daha fazla dikkati çekiyor, doğru ama inanır mısınız bilmiyorum, biz de aynı şekilde üzülüyoruz. Batı Şeria’ya bir şey yapmıyoruz çünkü oradaki Filistinliler’in bize bir zararı yok. İran Hizbullah ve Hamas’ı destekliyor. İran’ın amacı herkesi baskı altında tutup bölgede hegemonyasını kurmaktır” dedi.

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: