>
you're reading...
Hürriyet, Radikal

Başbakan Erdoğan’a göre Soykırım Gazze’de Var, Darfur’da Yok: “Bir Müslüman [Ömer El Beşir] soykırım yapamaz”

Uluslararası ceza mahkemesinin hakkında tutuklama kararı çıkardığı El Beşir Türkiye'ye İSEDAK toplantısına katılmak üzere gelmiyor

Soykırım inkârcılığı: Erdoğan Başbakan olarak Darfur’a gittiğini, orada ifade edildiği gibi soykırım tespitini kendilerinin yapamadıklarını söyledi! Darfur’da insanlık ve savaş suçu işlemekten hakkında tutuklama kararı çıkan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir son anda Türkiye’ye gelmiyor.

Uluslararası ceza mahkemesinin hakkında tutuklama kararı çıkardığı El Beşir Türkiye’ye gelmiyor. El Beşir İSEDAK toplantısına katılmak üzere bu akşam İstanbul’a gelecekti. Hürriyet gazetesine göre, El Beşir’in bugün için Türkiye’ye gelmeeyceği ancak yarın veya daha sonraki günler için kesin kararın henüz açıklanamadığı öğrenildi. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), 4 Mart 2009’da, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında tutuklama emri çıkarmıştı. El Beşir, Darfur’da insanlık ve savaş suçu işlemekle itham ediliyor. İnsanlık suçları başlığı altında; cinayet, toplu infaz, işkence, tecavüz ve zorla uzaklaştırma yer alırken, savaş suçları başlığı altında ise; kasten masum sivillere yönelik saldırı emri vermek ve yağma yapmak bulunuyor. Karara göre, bu suçlar, Darfur’daki sivillere karşı işlendi. Sivillerin büyük bölümünün, hükümet tarafından isyancı grupları desteklediği düşünülen Fur, Masalit ve Zaghava gruplarına mensup olduğu belirtilmişti.
Radikal gazetesi TRT-1’de canlı olarak yayınlanan “Politik Açılım” programına katılarak çeşitli konulardaki soruları yanıtlayan Başbakan Erdoğan; “Türkiye’nin İsrail’in insanlık suçu, savaş suçu işlemesi konusunda takipçi olduğu, benzer isnatlarla karşı karşıya olan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir ile ilgili AB ve dünya kamuoyunun Türkiye’nin tutumundan rahatsız olduğu” yönünde yapılan hatırlatma ve ardından “İkisi arasında bir çelişki var mı? Nasıl bakıyorsunuz bu konuya?” şeklindeki bir soru üzerine , burada davet sahibinin Türkiye değil, İKÖ olduğunu söyledi.
Erdoğan, Gazze olayı ile Darfur’u birbirine karıştırmamak gerektiğini, kendisinin Başbakan olarak Darfur’a gittiğini,orada ifade edildiği gibi soykırım tespitini kendilerinin yapamadıklarını söyledi.
Afrika ülkelerinin de böyle bir görüşe katılmadıklarını ifade eden Erdoğan, “Şu anda BM’nin de Türkiye’ye yönelik bir yazısı, tavrı da olmuş değil. Bunlar medyada çok farklı şekilde yer alıyor. Ama İsrail olayına gelince Gazze’nin durumu çok farklı” dedi.
Erdoğan, dünyanın değişik bölgelerinde bu tür sıkıntılar olduğunda aynı hassasiyetle yaklaştıklarını ve buradaki yaklaşımlarının sebebinin insani olduğunu söyledi. Erdoğan, “Yani Müslüman olup olmaması meselesi değil. Sharm-el Şeyh’te yapılan toplantıdan bu yana 9 ay geçti. Hala Gazze’ye yardım yapılmamaktadır. İnşaatlar, okullar, hastaneler, ye altı yer üstü bütün oradaki yıkımlar hala aynı şekilde durmakta. Ve vatandaş orada çadırdadır. Hala gıda ve ilaç noktasında içeriye çok zor yardımlar girebilmekte. Maalesef durum içler acısı olarak devam ediyor. Bir iyileşme emaresi yok” diye konuştu.
Ömer El Beşir ile kendisinin çok rahat konuştuğunu dile getiren Erdoğan, “Ben Netanyahu ile o kadar rahat konuşamam ama Beşir ile rahatlıkla konuşurum. Rahatlıkla ’bu yaptığınız yanlıştır’ derim. Ve yüzüne derim. Niye? Bir Müslüman böyle bir şey yapamaz ki. Bir Müslüman soykırım yapamaz. Varsa böyle bir şey bunu rahat söyleriz. Türkiye’nin böyle bir rahatlığı var. Öz güveni var en azından. Bu konudaki rahatlığımızı ben Ban Ki-mun’a da açıkladım” dedi.

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: