>
you're reading...
Radikal

Guardian: Erdoğan kırmızı çizgiyi aştı

Erdogan's assertion that no Muslim could carry out genocide, while implying that there are Jews in Israel doing just that to the Palestinians, unequivocally crosses a red line

The Guardian gazetesinde Seth Freedman son makalesinde; “Hiçbir Müslüman ülkenin soykırım yapmayacağını söylerken İsrail’de bunu Filistinlilere yapan Yahudiler olduğunu ima eden Türkiye başbakanı, bu ırkçı tonlamayla kırmızı çizgiyi aştı. Ucuz siyasi puanlar adına bu tür açıklamaların yapıldığı Türkiye güvenilir bir arabulucu olamaz”, yorumunu yaptı. Alıntılar:
“[…] Erdoğan’a göre, İsrail’in Gazze’deki ‘savaş suçları’ Sudan’da olan biten her şeyden daha vahim. Bu yorumun, Kudüs’le Ankara arasındaki zaten kırılgan durumda olan ilişkileri daha da gereceği kesin. İsrail’in Dökme Kurşun Operasyonu sırasında yaptıkları hakkında ne düşünürseniz düşünün, bu tür saçma kıyaslamalar yapmak hem beyhude hem de yanlış. Hele hele kendisini İsrail’le Filistinliler arasında uygun bir arabulucu olarak gören bir devlet adamının ağzına hiç yakışmıyor. Erdoğan’ın bütün Müslümanları soykırım suçlamasından muaf tutan sözleri, dünyadaki kanlı savaşların karşısında tel tel dökülüyor: Pakistan’dan Irak’a, İran’dan Afganistan’a ve ötesine kadar, Erdoğan’ın abes açıklamasından, genel olarak da sözüm ona tarafsızlığından şüphe duymak için her sebep mevcut.[…] Erdoğan’ın Beşir’e desteği zayıf bulgulara dayalı görünüyor ve yakın tarihteki en vahim katliamlarından birini örtbas etme çabası olması bakımından kendi içinde son derece çirkin bir suç teşkil ediyor. Fakat daha berbat olanı, Türkiye başbakanının mesajındaki ırkçı tonlar: Yöneticilerinin yanlış davranışlarından ötürü her devlet gibi İsrail’e de çıkışmak tepeden tırnağa kadar haklı bir tutum olsa da, bu tenkit şunun veya bunun dinsel değerlerine topyekün bir saldırıya dönüşmemeli.
Böylesine tek taraflı ve seçici bir eleştirellik, Yahudi devletiyle hiçbir zaman temas kurmayacak olan ortak bir Arap düşmanla mücadele ettiğine inanan İsrailli sağcıların en ciddi korkularına oynuyor. Erdoğan’ın hiçbir Müslüman ülkenin soykırım yapamayacağını söylerken İsrail’de bunu Filistinlilere yapan Yahudiler olduğunu ima etmesi, açıkça kırmızı çizgiyi aşıyor. Bu tutum, Türkiye’nin bölgesel ihtilaflarda önemli bir arabulucu rolü oynamayı sürdürebileceğini uman herkesin kulağında tehlike çanları çaldırmalı.
Erdoğan’ın bakışına göre İslam, soykırım yapan bireyler veya gruplar üretmez, üretemez ve asla üretmeyecektir, çünkü Müslümanlığın kuralları bu tür toplu katliam eylemlerini yasaklar. Yahudilik de bu tür pervasız şiddeti açıkça yasaklar, fakat Erdoğan açıklamasındaki anlam belirsizliğini, siyasi hedeflerine uyacak biçimde, öylece havada bırakmaktan gayet memnun. Erdoğan’ın muhatapları, bu açıklamalara karşı çıkma göreviyle karşı karşıya. […] Erdoğan’ın İsrail’e yönelik giderek nahoş bir hal alan tutumu birçokları tarafından, Türkiye’nin AB’ye tam üye olmak yönünde görünürdeki arzusuna rağmen, zarını Suriye ve İran gibilerinden yana atma tercihinin kanıtı sayılıyor. Bu çatallanma Türkiye’nin kimlik krizinin özünü barındıyor: Bir yandan laik Batı dünyasının ayrılmaz bir parçası olmak istiyor, bir yandan da Ortadoğulu bir İslami küme içinde kilit bir aktör olma fikrinden hâlâ kopamıyor.[…]” Tam metin çeviriyi okumak için Radikal Gazetesi

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: