>
you're reading...
HaberTürk

Dini liderlerden “ekonomik kriz analizi”: İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Hahambaşı’nın yanında; “Gazzeli çocuklara yapılanların onda biri Batılı çocuklara yapılsaydı dünyanın tutumu ne olurdu?” dedi

Çağrıcı: Batı Modernizminin ürünü olan pozitivist ve hedonist insan ve dünya algılaması birlik ve sevgi bağını koparmaktadır

Çağrıcı: Batı Modernizminin ürünü olan pozitivist ve hedonist insan ve dünya algılaması birlik ve sevgi bağını koparmaktadır

Active Academy tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Finans Zirvesinin ikinci gününde dini liderler, kriz ve değer yargıları arasındaki ilişkiyi ele aldı. Başkanlığını HaberTürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı’nın üstlendiği oturumda konuşan İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, ”İnsanlığın bilinen tarihinde ilk defa Batı Modernizminin ürünü olan pozitivist ve hedonist insan ve dünya algılamasının, globalizmin bütün kültürleri sarmala almasıyla birliktedir ki, insanoğlu içinde bulunduğumuz dönemde yüce tanrı, hemcinsleri ve tabiatla kendisi arasındaki birlik ve sevgi bağını koparma sürecine girdi. Bu süreçte insanoğlu ilahi yasaların kendisi için koyduğu birçok ahlaki bağı koparıp atmaktadır” diye konuştu…
İstanbul Müftüsü Çağrıcı, Rum Patriği Bartholomeos ve TC Hahambaşısı Rev İsak Haleva’nın yanında [fotoğrafı büyütmek için üstüne tıklayın], konuşmasını şöyle sürdürdü:
İstanbullu, Londralı çocuklar kadar Gazzeli çocukların da yaşamaya, güvenliğe, eğitime, sağlığa ihtiyacı var, hakkı var. Elbette hiç kimse ‘Hayır öyle değil’ diyemez. Demiyor da zaten. Ama Gazzeli çocuklara yapılanların onda biri Londralı, Parisli, New Yorklu çocuklara yapılsaydı dünyanın tutumu yine bugünkü gibi mi olurdu? Bu vahim adaletsizlik karşısında biz dini liderlerin ne yaptıklarını da sorgulamamız gerekiyor. Birinci bin yılda Avrupa’yı, ikinci bin yılda Afrika’yı hallettik, şimdi üçüncü bin yılda sıra Asya’da diyerek hala dini iktidar alanını genişletme hesaplarının ötesinde küresel adaletsizlik ve haksızlıklar karşısında onurluca bir duruş sergileyebiliyor mu dini liderler?”
Türkiye Cumhuriyeti Hahambaşısı Rev İsak Haleva ise, küresel ekonomik kriz vesilesiyle farklı rollere sahip olsa da herkesin aynı gemide olduğunun anlaşıldığını belirterek, ”Kim ne yaparsa yapsın, yaptığı eninde sonunda şu veya bu biçimde hepimizi etkiliyor. Bu gemide kimse tam olarak bağımsız değil. Bağımlı olmak da gerekmiyor ama bağlantılılık kaçınılmaz bir olgu” dedi. Hep birlikte esenlikle karaya ulaşmak için elbirliğinin büyük önem taşıdığına işaret eden Haleva, küresel ekonomik krize karşı yürütülecek mücadelenin ülkesel değil küresel boyutta olması ve her ülkenin ”naz etmeden” elini taşın altına koymaya hazır bulunması gerektiğini kaydetti.
Haberin tamamını okumak için tıklayın: HaberTürk
Video: Van “Filistin’le Dayanışma Platformu” tarafından 18 Mart 2007 tarihinde düzenlenen “Gazze ile Dayanışma gecesi”nde bir konuşma yapan Yüzüncü Yıl Üniversitesi(YYÜ) Camisi İmamı Osman Gülaçar, programda okuduğu Kur’an-ı Kerim’den sonra Türkiyeli müslümanları dayanışmaya çağırarak, “Eğer Mescid-i Aksa’nın fedaileri yenilecek olursa, İslam Ümmeti yenilmiş olacaktır (…) Filistin adina bileziklerinizi verin, cebinizdeki üç bes kurus harçliginizi zorlayin” dedi ve Yahudilere karşı uyardı.

Tartışma

Dini liderlerden “ekonomik kriz analizi”: İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Hahambaşı’nın yanında; “Gazzeli çocuklara yapılanların onda biri Batılı çocuklara yapılsaydı dünyanın tutumu ne olurdu?” dedi’ için 7 yanıt

 1. Yüzüncüyıl Üniversitesi adı verilen Cami imamının söyledikleri, Yahudilerin düşman bellemesi fetvası, irfan kurumuyla pek tezat düşmüş. Üniversite Rektörü bu konuşmayı duymamış mı?
  Diyeceksiniz ki, bu yobazlar Van’daki bu üniversitenin laik rektörünü alaşağı etmek için az mı uğraştılar? Halen uğraşıyorlar.
  Bu köktendinci Islamcılar Yahudilerden bu kadar nefret ediyorlarsa, büyük bir kısmı Tevrat’tan intihal edilerek Medine hahamlarına kılıç zoruyla yazdırılan Kuran’ı değiştirsinler.
  Menteş

  Posted by Mentes Azuz | 15 Kasım 2009, 7:29 pm
 2. Bosverin yahu Adamlar Istanbul hahambasisinin ne kadar bos kafa oldugunu biliyorlar ve Pismis kelleyi istedikleri gibi kullandilar. Zavallilar
  pismis kelleyi adamdan sayan zavallilar toplulugu !

  Posted by Erroll Gelardin | 15 Kasım 2009, 7:03 pm
 3. Soru: Turkiye’deki Yahudiler, yukaridaki gibi bir destek gecesi duzenlese Israil’deki Yahudiler icin, salonu Israil bayraklari ve Sharon (Ahmed Yasin denen serefsize ne kadar esdegerdir tartisilir) posterleri ile donatsa, Torah’dan agliya agliya ivir zivir biseyler okuyup atiyorum muslumanlara sallasa, bagis toplasa, Turkiye’deki tepki nasil olur? Ya da tepki olur mu?

  Posted by tenenbaum | 15 Kasım 2009, 3:52 am
 4. Laik bir ulke gecine TC’de din adamlarinin politika ve ekonomi icin nasil zirve, toplanti yaparlar?. Belli ki arkalarinda onlari destekliyen gaza getiren birileri var.
  Sayilan hicbir batili sehirde insanlarin basina roketler yagmiyor.

  Posted by Mine Gomez | 14 Kasım 2009, 9:15 pm
 5. Ajitasyonun, carpitmanin bu kadari olur. New Yorklu cocuklara New Jersey’den hergun roket mi yagdirmislar? Haleva’ya onca laf soyluyoruz ama bu siyasi aciklamalardan uzak duruyor bu durumunu tebrik ediyorum. Biz bu aciklamalari ekumenik patrikten cok duyardik ama muftu de atlamis siyaset trenine, bravo.

  Dini iktidari kimler genisletmeye calismis onca yuzyil?

  Muftu madem cok duyarliymis dunya cocuklarinin sikintilarina, neden diger yerlerdeki cocuklardan da bahsetmemis? Cecenistan’daki cocuklar, Karabag’daki cocuklar, Darfur’daki cocuklar, Kongo’daki, Sierra Leone’deki, Kuzey Irak’taki, Sri Lanka’daki cocuklar? Onlar cocuk degil mi?

  Posted by tenenbaum | 13 Kasım 2009, 6:59 pm
  • sanırım müftüde RTE gibi İL/Y düşmanlığına çanak tutuyor maalesef yazık çok yazık dünyanın birçok yerinde onca çocuk ölürken tek bir yahudileri hedef almış….!!

   Posted by poplemon | 13 Kasım 2009, 8:16 pm
 6. Yahu bu engin bilgili , pismis kelle gibi siritani, tuzaga dusurmiye
  2 dakikadan fazla zaman sarfedenin akilli olmadigina inanirim.

  Bos teneke tiiiiinnnnnnnnn diye oter.

  Posted by Erroll Gelardin | 13 Kasım 2009, 6:19 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: