>
you're reading...
Ajans

New York’ta Türk Dünyasındaki Yahudi kimliği, mirası, toplumsal ve kültürel konuları sempozyumu

Alwyn Yuksek, Mikaela and Maritere Secada, Ivette Arango, Yildiz Blackstone (CEO Luca Luca), Lydia Prio Touzet & Tina Carlo

Amerika’nın Türk Koalisyonu (TCA), Türk Amerikan Dernekleri Birliği (ATAA), Amerika Azerbaycan Derneği (ASA), Amerika Azerbaycan Konseyi (AAC) ve “Turk of America” dergisi tarafından ortaklaşa düzenlenen, Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI), Özbek Girişim Cemiyeti, Türk Amerikan Action Komitesi, Buhrani Musevi Cemiyeti, Uluslarası Mountain Musevi Kuruluşu ve Kafkas JYC tarafından da desteklenen sempozyum, Amerikan Sefarad Federasyonu’nun New York’taki merkezi olan ”Yahudi Tarihi Merkezinde (Center for Jewish History)” yapıldı (Kaynak AA). AAC Başkanı Dr. Cavid Hüseynov ve ASA Başkanı Tomris Azeri tarafından sunulan sempozyumda ”Türk dünyasındaki Yahudi kimliği, mirası, toplumsal ve kültürel konuları” ele alındı. Türkiye, Azerbaycan ve Özbekistan’ın önde gelen Musevi kuruluş temsilcileri, hayat deneyimlerini izleyenlerle paylaştı. Sempozyum kapsamında ”Türkiye’de Yahudiler”, ”Türk Dünyasında Yahudi Mirası” ve ”Sanat, Müzik ve Film Endüstrisi” ana başlıkları altında 3 panel düzenlendi.
Ünlü Luca Luca markasının genel müdürü Yıldız Yüksek Blackstone [foto]  da konuşmasında, İzmir’de Yahudi bir ailenin kızı olarak Müslüman ve Hristiyan ailelerinin çocuklarıyla aynı okullara gittiğini, Türkiye’de yaşadığı güzel hayatı ve her yıl İzmir’e ailesinin yanına dönüşünü anlattı.
Blackstone bir soru üzerine, her ne kadar yönetimi Türklerin elinde de olsa Luca Luca’nın bir İtalyan markası olduğunu, ancak son dönemde avronun aşırı yükselmesiyle Luca Luca markasının da İtalya’nın dışında ilk olarak Türkiye’de deri üretimi yapmaya başladığını söyledi. Gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilgili olarak ABD’de konuşma yapmanın kendisini hem duygulandırdığını hem de mutlu ettiğini söyledi.Yıldız Yüksek Blackstone şunları kaydetti:
”Güzel ülkemizin açık fikirliliğini herkese anlatmaktan mutlu oldum. Bir Musevi olarak mutlu bir çocukluğumuz oldu, 20 yaşında kadar Türkiye’deydim, Türkiye açık fikirlidir. Biz hiçbir zaman kim ne dindendir diye konuşmazdık, o özel bir şey. Hepimiz Türk’tük, en önemlisi oydu. Her yaz Türkiye’ye geri dönüyoruz, hem İzmir’e, hem Çeşme’ye gidiyoruz. Eşim Amerikalı, Türk’ten Türk, İstanbul’u çok seviyor, bayılıyor Türkiye’ye, oğlumuz 6 yaşında ve doğduğu günden beri ben kendisiyle Türkçe konuşuyorum. Geçen yazdan itibaren tamamıyla güzel bir şekilde Türkçe konuşmaya başladı.”
Blackstone, Türk ve Yahudi toplumlarının 500 yıldan fazla ortak tarihi geçmişe sahip olduklarını ve bu ilişkilerin güçlü bir temele dayandığını da belirtti.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: