>
you're reading...
Hürriyet

Vergi rekortmenleri sıralamasında ikinci olan Salvo Taragano, 2005’te kalaşnikoflu saldırıya uğramıştı

Salvo Taragano vergi rekortmeni olunca medya üzerine odaklandı

Vergi rekortmenleri sıralamasında ikinci olan Salvo Taragano, Hürriyet gazetesi ve birçok medya tarafından, “Musevi asıllı” olması vurgulanarak, bugün gündemde yoğun bir şekilde yer aldı. Hürriyet haberi şu şekilde yansıttı:
“Sektöründe tanınan ancak kamuoyunda bilinmeyen bir isim olan Musevi asıllı işadamı Salvo Taragano, daha önce gündeme kalaşnikoflu bir saldırıyla gelmişti. 2005 yılında basına yansıyan haberlere göre, Küçükçekmece’de bulunan Kurtuluş Faktoring binasına bir saldırı yapıldı ve 15 kişilik bir çete tehditle Taragano’dan 3 milyon lira almaya çalıştı. Tehditleri sonuçsuz kalan çete, Taragano’yu kaçırma girişiminde bulundu, ancak başarılı olamadı. Bunun üzerine çete üyeleri, Taragano’nun şirketine ateş açtı. Taranago da aldığı tehditler ve saldırıların ardından, Türkiye’yi terk ederek Kıbrıs’a gitti ve avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. Emniyet çetenin adresini belirleyerek bir operasyon düzenledi ve 11 kişiyi gözaltına aldı. Çete üyelerinin yakalanmasının ardından Taragano, işlerinin başına döndü.”
Kurtuluş Factoring’in bulunduğu caddeye park edilen çalıntı bir otomobilde kurulan uzaktan kumandalı düzenekle yapılan kalaşnikoflu saldırıda 60’a yakın çalışanın bulunduğu şirketin duvarlarına çok sayıda kurşun isabet etmiş, ölen ya da yaralanan olmamıştı. Taraf gazetesinin haberine göre panik halinde işyerini boşaltan çalışanlardan bazıları, patronları Salvo Taragano ve Kirko’nun bir haftadır çelik yelekle dolaştıklarını söylemişti. Saldırıyla ilgili soruşturma başlatan polis, çetenin Tuzla’da kiraladığı bir villaya baskın yapmıştı. Küçük bir silah deposunun ele geçirildiği, evin bir odasının da işkence mekânına dönüştürüldüğü belirlenmişti.
İkinci Ergenekon iddianamesinde, örgütün istihbarat elemanı olduğunu söyleyen gizli tanık Selçuk adlı kişi ifadesinde, “Yavuz Ataç, Muzaffer Tekin ve Erdoğan Şeramet isimli kişiler, Yahudi işadamı ve istihbaratçılık yapan Nedim Menase isimli şahısla birlikte Kurtuluş Factoring isimli yerin sahipleridir. Kurtuluş Factoring Küçükçekmece Beşyol’da bulunmaktadır. Bu şirketin düzenekli kalaşnikofla taranması olayı Veli Küçük’ün bilgisi dahilinde yaptırılmıştır. Çünkü aralarında para konusunda anlaşmazlık çıkınca bu adamın işyeri kurşunlandı. 2002- 2003 yıllarında suç işleyen veya suç işlemeye mecbur bırakılan bazı kişiler ceza alıyordu. Dosyalar Yargıtay’a gidiyordu. Bu kişiler ‘Yargıtay’da adamlarımız var, bu dosyaları bozduracağız’ diyorlardı. Daha sonra da, ‘Dosya bizim adamlarımıza düşmedi başka adamlara düştü. Bu kişiler Yahudilere çalışıyor, bunlar vatan haini, bu kişilerin temizlenmesi lazım‘ diye telkinlerle bu kişilere eylem yaptırmaya çalışıyorlardı” dedi.

Posta gazetesinde Nedim Şener “Bir tefeci vergi rekortmeni diğeri vergi yüzsüzü” başlığı ile Salvo Taragano’yu hedef aldı:
“[…] Vergi rekortmenleri listesine giren Salvo Taragano kimdi acaba? Maliye çevrelerinde bu isimlerin listeye girmesinin süpriz olmadığı belirtilirken şunlar anlatılıyor:
Kurtuluş Factoring şirketinin sahibi Salvo Taragano, 15.6 milyon TL vergi ödeyecek. Yine listede yer alan ve 1.6 milyon TL vergi ödeyecek olan Avram Peres de borç para alıp verme, hukuki anlatımla ikrazat, yani tefecilik sektöründen. İkinci olan Taragano’nun ödeyeceği vergi miktarı Maliye Hesap Uzmaları Kurulu’nun yaptığı sektörel vergi incelemelerinin de başarısını gösteriyor. Adına tefecilik denilmese de factoring ya da ikrazatçılık, kayıt dışılığın en yoğun olduğu alanlardan birisi.[…]”

Posta gazetesi Taragona'ya "tepki" gösterdi

Beyaz Gazete; “Türkiye’nin vergi rekortmenleri listesinde ikinci sırada yer alırken. Taragano’ya, telefon aramalarına cevap vermedi” diye vurguladı ve “Taragano Kayıp” başlığı atmaya gerek gördü.

Telefonlara cevap vermeyince KAYIP ilan edildi

Salvo Taragano dün Vergi Rekortmeni idi bugün Akşam gazetesince Firarda… Posted by: kehaber on: 11 Nisan 2010

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: