>
you're reading...
Vatan

Salvo Taragano’nun vergi rekoru “Türkiye’ye teğet geçen” krizin göstergesi

2005'te, Sefaköy’deki Kurtuluş Factoring A.Ş.’nin karşısındaki caddede, araç içine yerleştirilen silahlı düzenekten binaya ateş açılmıştı

2009 yılı için yaptığı gelir beyanı ile Türkiye vergi rekortmenleri listesine ikinci sıradan ilk kez giren işadamı Salvo Taragano, kazancını “menkul yatırım ortaklığı”ndan elde etti. Bu finans alanı bir kişiden ya da şirketten vadeli alacağı olanların, paraya ihtiyaçları sıkışma seviyesine gelince nakit sağlamak için borç devir sistemine giriyor. Faktoring şirketleri elde kalan riskli senetleri, sözleşmeleri devren alıp nakit paraya çeviriken, vadenin uzunluğuna ve borçlu kişinin ya da şirketinn ekonomik gücüne bakarak, bir komisyon kesiyor.
Mustafa Mutlu, Vatan gazetesindeki makalesinde “Yaptıkları iş yasal” diye vurguluyor ve ekliyor:
“Ama bu faktoring şirketlerinin en sevdikleri dönemler, ekonomik krizlerin yaşandığı ortamlar! Çünkü o zaman ‘borçların ödenmemesi riski’ artıyor ve bu arkadaşlar için ‘yüksek iş sezonu’ açılıyor… Hani Başbakan her fırsatta “ekonomik krizin Türkiye’ye teğet geçtiği”ni söylüyor ya… İşte; bu yeni vergi rekortmenleri, o ‘teğet’in ürünü!”
Radikal gazetesine göre, kendisini tanıyan az sayıdaki kişiye göre Salvo Taragano büyük bir servetin sahibi. Ancak gösterişten uzak ve yaşamını mütevazı seviyede sürdürüyor. İstanbul’daki Yahudi cemaatinin sosyal hayatı çerçevesinde yer almıyor. Tanıyanlar rekortmenler listesinin ikinci sırasındaki Taragano’nun özellikle 2005’teki saldırıdan sonra daha gözden ırak bir hayat yaşamaya başladığını ifade ediyor.
Gazete sayfalarında vergi rekortmenlerine dönük yaklaşım farkı.
Tefeci, başlıklarıyla Salvo Tarago’nun altı çizilmeye özen gösterilen “Musevi Asıllı” özelliği, belirli bir Yahudi dışlaması sergiliyor. Posta gazetesinde Nedim Şener “Bir tefeci vergi rekortmeni diğeri vergi yüzsüzü” başlığı ile kaleme aldığı makale içerik ve sunuş şekli ile bunun en belirgim örneklerinden.
Makalede; ” İsrail gizli servisi MOSSAD ile ilişkisi olduğu ve bu sayede Türkiye’den kaçtığı iddia edilen Sakallı Edi “, gerçek adı ile Gidia Elfase’ye verilen yerin önemi gözden kaçmayacak derecede.

Salvo Taragano dün Vergi Rekortmeni idi bugün Akşam gazetesince Firarda…
Posted by: kehaber on: 11 Nisan 2010

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

RSS Medyada Göze Batan

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS TEL Kaide

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
%d blogcu bunu beğendi: