>
you're reading...
Ajans

İsak Haleva %92 oyla tekrar Türkiye Hahambaşısı seçildi

Türkiye Musevi Cemaati "Hahambaşılık” için İçişleri Bakanlığı’ndan talepte bulundu ve birkaç aylık gecikmeyle seçime gitti

Türkiye Musevi cemaati Hahambaşılığı için bu pazar günü yapılan seçimlere katılım oranı yüksek oldu. Seçimde mevcut Hahambaşı İzak Haleva’ya rakip olarak Kudüs’te yaşayan Türk vatandaşı Haham İlhan Eli Levi aday çıkınca Musevi Cermaati demokrasisine canlılık geldi.
İstanbul, İzmir, Bursa, Antakya, Ankara, Adana, Çanakkale ve Kırklareli’nde sinagoglarda kurulan sandıklarda cemaat üyeleri kuyruk yaparak oy verdi. 15 bin seçmenin bulunduğu cemaatte oy sayısı 4 bin 500’ü geçti. Resmi olmayan kaynakların verdiği bilgiye göre İsak Haleva %92 oyla tekrar Türkiye Hahambaşısı seçildi. Sürpriz aday Eli Levi oyların %8’ini topladı ve onurlu bir netice elde etti. Tekrar Hahambaşı seçilen İsak Haleva, 2002 yılında 7 yıl için seçilmişti. Daha önce hahambaşı ömür boyu görevde olmak üzere seçiliyordu ancak, bu uygulama 2002’de değiştirildi. 2002’de yapılan seçimlerde cemaat üyelerinin seçtiği delegeler, hahambaşını seçiyordu. Bu kez yapılan seçimde ise cemaat üyeleri, hahambaşıyı doğrudan belirledi.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: