>
you're reading...
Medya

Reşat Volkan: Mavi Marmara’nın hileli durumu İsrail’in gemiye çıkması için haklı bir sebep yaratır

Makaleyi okumak için fotoğrafı tıklayın

Mavi Marmara Komor bandıralı ama Türk bayrağı çekmiş bir gemidir. Bu hileli durum İsrail’in gemiye çıkması için haklı bir sebep yaratır teşhisini yapan MARMARA Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı öğretim elemanı Reşat Volkan Günel Mavi Marmara gemisinin Ortadoğu’da yarattığı kaosu değerlendiriyor:
1) Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne göre genel olarak üç tip gemi vardır; savaş gemisi, kamu hizmetine tahsis edilmiş devlet gemisi; ticari gemi. Mavi Marmara gemisi hiçbir tipe girmemektedir. İnsani yardım gemisi deniliyor. Bu hakkı ona kim vermiştir? BM Barış Gücü bile yardım sevklerinde devletlerden yetki almak için boşuna mı uğraşmaktadır?
2) Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne göre geminin tabiiyetsiz olduğundan şüpheleniliyorsa barış zamanında dahi gemiye ziyaret hakkı doğar ve iki veya daha fazla devletin bayrağı altında seyreden ve bunları işine geldiği gibi kullanan bir gemi, bu tabiiyetlerden hiçbirini diğer devletlere karşı ileri süremez ve tabiiyetsiz bir gemi gibi işlem görür. Mavi Marmara Komor bandıralı ama Türk bayrağı çekmiş bir gemidir. Bu hileli durum İsrail’in gemiye çıkması için haklı bir sebep yaratır.
3) Haklı veya haksız, Gazze bölgesi fiilen İsrail devletinin kontrolünde bir savaş bölgesidir. Savaş bölgesine yönelen ve açıkça rotasını buraya kıran bir gemiye uluslararası sular da olsa, savaş hukukuna göre savaşan taraflar müdahalede bulunabilir.
4) Komor İslam Cumhuriyeti bayraklı Mavi Marmara üzerinde Türkiye’nin yetkisi yoktur. Türkiye, olaylarda vatandaşına karşı suç işlendiği iddiası ile Türk Ceza Kanunu’na göre sorumluların şahsı hakkında Türk mahkemelerinde yargılamaya gidebilir. Ancak sorumlu İsrail askerleri Türkiye’ye gelmediği sürece böylesi bir ceza yargılaması somut bir sonuç ifade etmez. Diğer yandan, devletler hukukuna göre devletlerin egemenlik amacı ile yaptığı fiillerden ötürü hiçbir devlet yabancı bir mahkemede yargılanamaz. Uluslararası Adalet Divanı’na gitmek ise her iki tarafın rızası ile kullanılabilecek bir seçenektir, şikâyet mercii değildir.
5) Savaş hukukunda sivilleri öldürmek kesinlikle yasaktır diye bir hüküm yoktur.
6) Hamas, Türkiye’nin da altına imza koyduğu uluslararası belgelere göre bir terör örgütüdür.
Dalkavukları Fatih Sultan Recep’i umarız dünya gerçekleri konusunda dürüstçe bilgilendirir de Türkiye Ortadoğu bataklığına sürüklenmez![…] Yazının tamamını okumak için tıklayın

Komor bandırası yanında Türk Bayrağı

Fotoğrafta Mavi Marmara arkasında Komor bandırası yanında ise Türk bayrağı taşıyor

Tartışma

Reşat Volkan: Mavi Marmara’nın hileli durumu İsrail’in gemiye çıkması için haklı bir sebep yaratır’ için 7 yanıt

 1. EEE NOLMUŞ YANİ… DENİZDE BU ÇOK NORMAL, TÜRK GEMİLERİNİN % 80 İ TÜRK BANDRALI DEĞİL ZATEN. DÜNYANIN HER YERİNDE BU İŞ BÖYLEDİR… MAL BULMUŞ MAGRİBİ GİBİ ATLIYOLAR HEMEN!…

  Posted by mustafa | 14 Haziran 2010, 8:52 am
  • Gemi sahibinin Turk olmasi o gemiyi Turk yapmiyor. Hangi bayragi tasiyorsa o gemi o ulkeye kayitlidir, aittir. Ben bugun Turk vatandasligimdan ciksam, Alman, Fransiz vs. vatandasi olsam, dunyayi Alman, Fransiz pasaportu ile dolassam, Turk muyum, Alman, Fransiz miyim?. Basti mi kafan?. Mine Gomez

   Posted by Mine Gomez | 15 Haziran 2010, 12:08 am
 2. İsrail hukuk tanıyormuş gibi…İşin hukuki durumunu tartışmak boş…

  Posted by egitimogretim | 10 Haziran 2010, 11:57 am
 3. Ne demek İsrail işgali altında, haklı veya haksız? Ha tabi biz onlardan izin alacaktık. Zaten gemi israilin gazzeye sokmadığı insani yardım malzemerli taşıyordu. İzin almak son derece mantıksız. Hem niye izin alalım? onlar haksız yere son derece illegal(gerçi hafif kalıyor ama) ve zalimce filistinlilerin topraklarını işgal ederken izin aldılar mı onlardan? ” Savaş hukukunda sivilleri öldürmek kesinlikle yasaktır diye bir hüküm yoktur.” ne demektir? hangi hukuk sivillerin öldürülmesine izin verir?o insanların katledilmesi sorun değil yani, savaş hukukunda aksi yazmıyor çünkü. lütfen bu yazarı protesto edelim!!!
  KeHaber Notu: İlkel bir yaklaşımda, düşünce özgürlüğünü tanımayan faşizan tutumunuz, Ortadoğu’yu bir futbol sahası gibi görme eğilimi, malesef Türkiye’nin belli başlı sorunu.
  Uluslararası seviyede insanlara yardım ulştırmak Kızılay’ın görevidir. Sivil Kurum teşkilatı ardına saklanarak Cihad eylemek, dini bütün müslümanlardan fersah fersah uzak, radikal islamcılığın dini politikaya ve şiddete alet etmek Türkiye’de yoğunlaşan totaliter kaymalardan biridir.

  Posted by eren | 9 Haziran 2010, 1:56 pm
 4. bu akşam gazetesi yazarı israile çalışıyor sanırım. madem o kadar çok israili seviyorsun git israile, bu topraklarda işin yok.

  Posted by eyup | 9 Haziran 2010, 12:30 pm
  • bu tür düşünce içinde olan bir kişiyi yorumlamak bile yeterince saçma aslında.israil haklı yada haksız gazzeye ambargo koymuştur ve bu durumun sürekliliğini sağlamak istemesi normaldir. bir kaç militanın (ki bunlar insanlık arkasına sığınmış dinci kesimdir aslında) bir terör örgütü olan hamasa (terör eylemleri yapan bir topluluk seçilmiş dahi olsa yasal bir kişiliğe bürünemez) yardım etmek isterken engellenmesi gayet normaldir. ki zaten adamlar gazzeye yardım sokmayacaklarını söylemişlerdi buna rağmen oraya gidiyorsan bunu göze almalısın. şöle düşünmek lazım olası bir kuzey ırak türkiye çatışmasında biz karşıya yardım getirenlere ne yapardık?

   Posted by bugra | 14 Haziran 2010, 11:32 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: