>
you're reading...
Medya

Gündem AKP Hükümetinin Dış Politikada; “Eksen Kayması” mı? Eksen Hamas’ı mı?

Peyami Çokbilir: Zücaciye Dükkânına Giren Fil Zarafetiyle Sürdürülen Dış Politikamız

Okay Gönensin Vatan gazetesinde; “Bizim şu andaki Başbakanımız basın sevgisizliğini takıntı haline getirmişti, son günlerde onu bile aştı”, diye vurguluyor ve ekliyor:
“Her gün konuşuyor, her gün konuşmasının içine bir “basın” bölümü ekliyor. Mesela, Başbakan’ın söylediğine göre son gemi olayında Türk basını İsrail basını ile aynı yayını yapmış. Bir kere İsrail basını da, şu anda başta bulunan radikal sağ iktidara rağmen değişik eğilimlerden ve renklerden oluşur. İsrail basınının etkin bölümü de mevcut iktidarı eleştirmekten çekinmiyor. Başbakan’ın sözünü ettiği benzerlik, Türk dış politikasında bir “eksen kayması” ndan duyulan kuşkuyu yansıtan yazılarsa, bundan doğal bir durum olmaz. Aklı başında hiçbir İsrail vatandaşı Türkiye’nin Orta Doğu’nun radikal ülkelerinden birine dönüşmesini istemez. Aklı başında Türk vatandaşları da bunu istemez. Birkaç gün önce başbakan, “dünya medyasının”, evet “bir kısım medya” da değil, “dünya medyası” nın (buradaki dünya kelimesi herhalde Batı anlamına geliyor) İsrail’in etkisi altında olduğunu söylemişti. Yaşı yetenler bilirler, bu cümle 60’lı ve 7O’li yıllarda ülkemizdeki siyasi İslam’ın anti-semitik üslubunda önemli yer tutardı.[…]”
Türkiye’nin tek yerel gaztesi olarak sunumunu yapan Özgür Kocaeli sütunlarında Peyami Çokbilir müstear ismiyle imzalı makale de AKP Hüküöatinin “eksen kayması” na değiniyor. Alıntılar:
“[…] Coğrafi konumu itibariyle enerji kaynaklarının geçiş güzergahında yer alan Türkiye, dünyanın en pahalı enerjisini tüketen ülke konumunda… Ermeni Açılımı” adı altında başlatılan süreç tam anlamıyla fiyaskoyla sonuçlandı… Ne sınır kapıları açılabildi, ne de Ermeni devleti ile ilişkiler geliştirilebildi. Üstelik bu süreçte Türkiye, Azerbaycan gibi bir müttefikini de küstürdü…
AB ile tam üyelik müzakereleri başladı ama AKP’nin isteksiz tavrı yüzünden şu anda müzakereler kaplumbağa hızıyla sürdürülüyor. Erdoğan’ı gerilim politikası AB içerisinde ters tepmeye başladı… Dış politikayı “monşerlere” bırakmayan Erdoğan, AB nezdinde de eski sempatisini hızla yitiriyor… Son İsrail krizinde, Erdoğan’ın “dostum” dediği Berlusconi, BM İnsan Hakları Komisyonu’nda İsrail’i kınama kararına “hayır” diyen 3 ülke liderinden biri oldu…
Sonuç olarak AKP, hariciye politikasını zücaciye dükkânına giren fil zarafetiyle sürdürmeye devam ediyor… Bu bir eksen kayması mıdır? Eksen kayması olması için ortada bir eksenin bulunması gerekir… Oysa AKP’nin dış politikası başından beri günübirlik siyaset üzerinden şekilleniyor…”
İstanbul’da Radikal İslam manzaraları 7 Haziran 2010

Tartışma

Gündem AKP Hükümetinin Dış Politikada; “Eksen Kayması” mı? Eksen Hamas’ı mı?’ için 2 yanıt

  1. Türkiyedeki siyasi,stratejik değişim,dipten gelen toplumsal bir refleksin ürünüdür.Nedenlerini anlayabilmek için ABD ve İsrailin politikalarına bakmak gerekir.Bilindiği gibi ABD Yönetimi uyguladığı işgal ve terör politikalarıyla milyonlarca insanı ölüm,yaralama,göçe zorlama,dul ve yetim bırakma yolunu seçmiştir. Bu süreçle müslüman ülkelerde ırk,mezhep ve ideoljik noktalar üzerinden ayrışma ve çatışma üretme projesine karşı haklı bir tepki oluşmuştur.Uzun vadede ABD yönetimi bu hatalı politikalarının bir karşılığı olarak,islam coğrafyasından uzaklaşma eğilimine girecek veya bu zorunluluğu hissedecektir.Öte yandan depresif politikalar izleyen İsrail yönetimi de daha insancıl bir politik çizgiye evrilme yeteneğini kullanma ihtiyacını hissedecektir.

    Posted by AHMET EROL | 14 Haziran 2010, 7:55 am
  2. Mitingte konuşan zavallı mahluklar; Siz, Allah ile kul arasına girme hakkını kimden aldınız? Siz, hem bir ülkeyi ve milletini imha etmekle tehdit edeceksiniz, hem de mağduru oynacaksınız!
    Hepinizin İran beslemeleri olduğuna şüphe yok. Ancak şehadeti bu kadar inatla istiyorsanız, size bu iyilikte bulunulduğu zaman duygu sömürüsü yapmayın. Dediğinize katılıyorum. Bu iş çok uzadı. Demeçlerle, insan haklarına saygıyla v.s. olacak iş değil. Bir an önce isteğinizi yerine getirip, kıyameti koparmak gerek.

    Posted by Aziz Boz | 13 Haziran 2010, 8:10 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: