>
you're reading...
HaberTürk

İsrail’e göz kırpan Hamas odaklı İHH Başkanından Tam Yol Tornistan

"Her iki taraf da hata yaptı. Artık çatışmayı durduralım"

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, istemi üzerine İsrail’in Kanal 10 Televizyonu’nun programına çıkarak, Türkiye’nin Dışişleri gündemini belirlemeye devam etti. Anadolu Ajansı‘nın aktardığına göre program sırasında; “Biz krizin büyümesini istemiyoruz” dedi. İsrail’e bir şans verdiklerini ve bu şansı kullanmasını istediklerini dile getiren Yıldırım, “aksi takdirde yeni gemileri harekete geçirecekleri”,   gövde gösterisini yapmak ihtiyacını da hissetti. Uluslararası alanda diplomatik çevrelerde ve devletler katında, İHH Krizinin ulaştığı boyutlar karşısında durumu kurtarma girişimi olarak görünen, İsrail’in Kanal 10 televizyonu çıkartması, Bülent Yıldırım’ın Tam Yol Tornistan manevrası olarak algılanıyor.
İsrail’in Kanal 10 Televizyonunun muhabiri Oşrad Kotler, Bülent Yıldırım ile İstanbul’da İHH merkezinde geçen Pazartesi günü söyleşiyi yaptıklarını ve görüşme önerisinin, daha önceki Türkiye ziyareti sırasında tanıştığı AK Parti mensupları aracılığıyla, Yıldırım’ın kendisinden geldiğini ifade etti. “Açık deniz babanızın malı mı?” şeklinde zarif  bir yaklaşım sergileyen Bülent Yıldırım’ın TV programından alıntılar:
“[…] Sunuşunda Kotler, Yıldırım’ın, gemide provokasyon olduğunu kabul etmediğini vurgulayarak, Yıldırım’ın 4 yıldır Gazze’de tutulan İsrailli asker Gilad Şalit konusunda da aracı olmak istediğinin altını çizdi. İlk olarak “Gazze’ye tekrar bir yardım gemisi düzenleyeceğinizi söylediniz. Ne zaman?” diye soran Kotler’e Yıldırım’ın cevabı, “Bu konuda bize çok başvuru var; dünyanın her tarafından. Tekrar yeni gemilerle yola çıkalım diye… Fakat biz bu krizin büyümesini istemiyoruz. Biz bir insani yardım kuruluşuyuz. Sadece ambargonun kalkmasını istiyoruz. Çünkü bu ambargo, uluslararası hukukta yasak bir ambargodur” oldu.
İsrail hükümetine ve dünyaya bir şans vermek istediklerini ifade eden Yıldırım, İsrail hükümeti bu şansını iyi kullanamazsa, önümüzdeki günlerde daha büyük gemiler hazırlanacağını belirterek, “Ama şimdi değil” dedi.
Bunun üzerine Kanal 10 muhabiri, “Yine bir gemi seferi olursa, yine önceki gibi mi hazırlanacaksınız? Şehit olma niyetiyle mi yola çıkacaksınız?” sorusunu yöneltti. Yıldırım ise bu soruya, “Kimse gemiye şehit olmak için gitmedi. Biz de böyle bir sonucu beklemiyorduk. Türkiye-İsrail ilişkileri iyi” karşılığını verdi. Bu sırada ise gemiden bazı yolcuların “Şehit olmak istiyorum” diyen İngilizce konuşmalarıyla “tekbir” görüntüleri; Yıldırım’ın komandoların durdurulması yolundaki bir konuşması da ekrana getirildi, Yıldırım ise “Bu konuşmayı biliyorum” diyerek araya girdi.

Yıldırım’a bu kez, “Siz gemidekilere, askerleri durdurmak için her şeyi yapın, dediniz. Ölenler için sorumluluk duymuyor musunuz?” sorusu yöneltildi. Bu soruya İHH Başkanı, “Bu soru Mossad tarafından da bana soruldu, mantık aynı, tuzak soru” deyip şöyle devam etti:
“Bütün Müslümanlar, sonuçta madem bir gün öleceksek, şehit olarak ölmek ister. Rodos adasındaki bizim konsolosumuz Yahudiler’i Hitler’den kurtardığı zaman evi bombalandı. Belki o da şehit olabilirdi…İspanya’dan Yahudiler’i kurtarıp getirdiklerinde belki bir çok insan şehit oldu…”

Yıldırım, gemide bulunan gaz maskeleri, çelik yelekler, komando bıçaklarının hatırlatılarak, “Çatışmaya hazırdınız….Ne umdunuz” sorusuna karşı da “Siz bize saldırma hakkını nasıl buldunuz? Askerler hiç uyarı yapmadan geldiler. 3 denizaltı, 40 zodyak, 4 büyük savaş gemisi, 10 helikopter…Ve hiç uyarı yapmadılar…Ve bomba attılar…Ondan sonra da tabanca kullandılar. Diyorlar ki plastik mermi…İlk ölen plastik mermiden öldü…Biz de ondan sonra kendimizi savunmak durumunda kaldık” ifadelerini kullandı.[…]  Oşrat Kotler bir başka sorusunda İHH’nin “uluslararası bir cihat örgütü” olduğunu ileri sürerek, gemide El Kaide ile ilgisi olduğunu belirttiği Islah örgütünün 3 mensubu bulunduğunu iddia etti. Yıldırım, Otler’in iddialarını “Yahu bu saçma bir şey…Buna cevap vermek bile lüzumsuz. Türk devletinin kanunları var. Öyle bir şey olsa, bizi 40 kere hapse atmışlardı. Merak etmeyin” diye cevapladı, Yıldırım, ayrıca tüm bunların İsrail’in propagandası olduğunu, gemiye binenlerin hepsinin Türk gümrüğünden geçtiğini ifade ederek, “Madem öyle, tutsaydılar…Mossad, İsrail’in gizli servisleri bu kadar aptal mı?” diye konuştu.
Kanal 10 muhabiri, “Eğer insaniyetten konuşuyorsak, Hamas, Gilad Şalit’in Uluslararası Kızılhaç temsilcilerinin ziyaretine izin vermesi gibi bir jest yapmaz mı ?” sorusunu da yöneltti. Bunun üzerine Yıldırım, “Biz tabi şimdi yeni bir çalışma başlatacağız. İsrail’deki 11 bin (Filistinli) tutuklu için yeni bir komisyon oluşturacağız. Gilad Şalit ile ilgili (bize) bir başvuru olsun. Çabalayalım, konuşalım ve size dönelim” dedi.[…] Kanal 10 muhabiri, yaklaşık 2,5 saat sürdüğünü belirttiği söyleşide “kimsenin ikna olmadığını” vurgulayıp, Yıldırım’ın daha sonra kendisini çay içmeye davet ettiğini ve burada söyleşileri devam ederken de, “Her iki taraf da hata yaptı. Artık çatışmayı durduralım” dediğini kaydetti.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: