>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Tophane saldırısı 6/7 Eylül Olayları türünde hazırlıkların Provası mı ? (Video)


Partisinin 60. Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada Tophane’de, sanat galerisine yapılan saldırının abartıldığını söyleyen Başbakan Erdoğan; “halk oylamasının [Referandum] ardından Ak Parti’nin yaşam tarzlarına müdahale edeceği korkusunun yayılmak istendiğini“, ileri sürdü. Tophane’de “kavganın” medyada yer alış şeklini eleştirirken; “Ak Parti, geçmişte Demokrat Parti’nin iktidarda kalma çabaları çizgisinde mi ilerliyor?”, sorusunu gündeme getirdi. Erdoğan, Tophane’deki saldırıyı, “İnegöl ve Dörtyol’daki kışkırtma” olarak nitelendirdiği olaylara benzetirken, akıllara 6-7 Eylül 1955 tarihinde yaşanan kışkırtmalardan kaynaklanan ve Rum, Ermeni, Yahudi azınlıkları hedef alarak kontrolden çıkan olayları, getirdi.
Referandumda “Hayır” diyen “%42 azınlık” veya “Beyaz Türkler”, 2010 Türkiye’sinde Gayrimüslimlerin boşalttığı yeri mi aldı ?
Demokrat Parti döneminde yaşanan olayların 50. yılında, iyice hatırlanması için bir belgeselle 2005’te ele alan Rıdvan Akar şunları söylemişti: “Sadece İstanbul’un değil bir ülkenin tarihine kara bir leke gibi düşen; 6-7 Eylül’de yaşananlar bu topraklardaki kardeşliğin kalbinin tam ortasına bir hançer gibi saplandı. O iki günden sonra İstanbul bir daha hiç eskisi gibi olmadı. O iki günden dolayı Cumhuriyet tarihinde ilk defa devlet, resmi olarak Azınlık vatandaşlarından özür dileyecekti.”
Evetçiler ve Hayırcılar cepheleşmesi katmerlenirken ve muhalefette olan gazeteciler işlerinden kovulurken ortaya çıkan; “Tophane Olayları” için Başbakan Erdoğan; “ İnegöl’de ve Dörtyol’da sergilenen kışkırtmalar şimdi halk oylamasının ardından İstanbul’da Tophane’de sergilenmek isteniyor. Kendini bilmez çıkıyor, “evet’in sonucudur” diyor. Bunlar bu kadar basit, basiretsiz […] Hiçbir provokasyona da göz yummayız. Türkiye’de mahalle baskısı yoktur. Halkı kışkırtmayı, tahrik etmeyi adet haline getiren kirli oyunlardan medet uman kesimler vardır“, diye ekledi. Saldırıyı sıradan bir taşkınlık seviyesine indirgerken, şunları da vurgulamaya gerek gördü:
Dünyanın her yerinde buna benzer olaylar olur. Aşırı bir şekilde bunları abartmanın anlamı yok. Ben oranın çocuğuyum, tanırım, bilirim oraları, Tophane’yi sokak sokak bilirim. Bazıları yazıyor, “Başbakan artık konuşmalı” neyi konuşacağım? Vereceğiniz mesajlarla konuşmanın bir anlamı yok, konuşulacak şey bu. Bakanım da gitti, tarafları ziyaret etti, gerekli açıklamaları yaptı […]”
Başbakanın, Tophane’yi karış karış bilen bir kişi olarak, bizzat kendisinin niye gitmediğini belirtmemesi, Bakanını göndermekle yetinmesi, bazı Yakındoğu uzmanlarınca, “dikkat çekici” olarak değerlendirildi.

Tartışma

Tophane saldırısı 6/7 Eylül Olayları türünde hazırlıkların Provası mı ? (Video)” için bir yanıt

  1. Bu film, Adnan Menderes’i suçsuz günahsız astılar diyenlerin ağzına kapak olsun. DP’yi kendine referans gösteren AKP’nin kim olduğunu görmekte de yarar var. Özellikle %42 azınlık kendine dikkat etsin. Aslında kafası granitten sert bazı liboş ve solcuları da eklersek bu sayı çok daha fazla olur. Çünkü Türkiye’nin yeni azınlıkları onlar.

    Posted by Aziz Boz | 25 Eylül 2010, 8:19 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: