>
you're reading...
Ajans

Şefik Dinç: Gerek Türk Hükümetinin gerekse İHH örgütünün amacı yardımdan öte ambargoyu delmekti

Odatv.com Rafael Sadi 24.09.2010 | HaberTürk gazetesinin Gazze yardım Filosu gemilerinden Mavi Marmara gemisinde bulunan muhabiri Şefik Dinç kitabında İsrail’in kuruluş mücadelesi ve şavaşları, Filistin ile mücadelenin bir kısa özetini verdikten sonra Hamas’ın iktidar’a gelmesini ve bunun akabinde İsrail Türkiye ilişkilerinin gerginleşmesine dikkati çekiyor ve Erdoğan’ın İsrail karşıtı tavrının bir analizini yapıyor. Bunu yaparken de kesinlikle bir yerlere kaymıyor, basın demeçlerine ve tarihsel açıklamalara dayanıyor. Daha da güzeli kendi düşündüklerinden çok belgeleri ve siyasilerin ifadelerini konuşturuyor. Bu ifadeleri o denli güzel sıralamışki olayları ve sebepleri anlamak çok daha kolay oluyor. Kitabı yazarken kullandığı lisan çok temiz ve kolay anlaşılır olduğundan samimiyeti de gözden kaçmıyor. Kitabın 23. sahifesinde Şefik Dinç operasyon öncesini gemilerin yola çıkış sebeplerini ve esas amacın AMBARGOYU DELMEK olduğunu samimiyet ile açıklıyor.
Gerek Türk Hükümetinin gerekse İHH derneğinin beyanatlarında amacın yardımdan öte bu ambargonun delinmesinin hedeflendiğini siyasilerin vede İHH derneğinin beyanları ile ortaya koyuyor. Yazar bu geminin yola çıkartılmasının hata olduğunu ve İsrail’in bu gemi’nin yola çıkartılmaması gerektiğini, hatta gerekirse batırma hakkının bile bulunduğunu ifade eden HaberTürk gazetesinin yayınını da hatırlatıyor. Bu ciddi beyanlara bakarak bile AKP hükümetinin bu sefere izin vermemesi gerektiğinin altını çiziyor. Şefik Dinç bu ifadeleri ile İsrail yanlısı bir yazar sanılmasın. O kitabında İsrail’i ve ambargoyu eleştiriyor ve özellikle İsrail askerlerinin ölümlere sebebiyet veren operasyonunu da kınıyor eleştiriyor. Bu gemi başka usuller kullanılarak ve çatışmaya mahal bırakmadan durdurulmalı ve Ashdod limanına çekilmeliydi diyor.
İsrail açısından en önemli ifadelerden biride Sefik Dinç’in İsrail’in gemiye düzenlediği askeri operasyonu hakkında anlattıklarının bire bir İsrail tarafının ve özellikle EİLAND komisyonunun raporunda anlatılanlar ile örtüşmesidir. Dinç kitabında gerek BM insan hakları komisyonunun İHH militanlarının ifadelerine dayanarak verdiği ve İsrail askerlerinin helikopterden inerken havadan ateş açtıklarını iddia etmesine karşın , İsrail askerlerinin arkadaşlarının hayati tehilke içinde olduklarını anladıkları an’a kadar sadece plastik mermi ve paintball denilen cam bilyeler attıklarını doğruluyor. Yazar ince ayrıntıları da atlamamış, mesela İsrail askerlerinin sıkı kelepçelerden şikayet edenlerin kelepçelerini çıkarttıklarını , bazılarının kelepçelerini tekrar takmadıklarını , bazılarının ise bu kez önden ama daha gevşek taktıklarını dile getirmiş.
Bir başka önemli detay ise yepyeni bir hapishane ( ağırlama evi gibi) olan Beer-Şeva hapishanesini ve temizliğini anlatırken duş aldıklarını ama buna karşılık 600 kişiyi ölmeye götüren Mavi Marmara gemisinde banyo olma imkanının olmamasının çelişkisi açısından ilginç bir detaydır.
Kitaptaki önemli saptamalardan biride IHH başkanı sayın Bülent Yıldırım’ın bir çakımız bile yok ve pasif direniş göstereceğiz demesine karşı, aslında bir grup militanın şehit olmaya hazır geldiklerini ve bu motivasyon ile pasif değil ama aktif ve şiddetli bir direniş için demir çubuklar ve sopalar ile hazırlandıklarını evvelce organize oldukları şekilde yerlerini aldıklarını hayretler içinde izlemiş ve görüntüledikten sonrada bu hayetinide atlamadan yazabilmiş.
Tabiiki bu arada Ashdod limanına varışta kendisinin sorgulanmasına yardım eden ve Türkçe sorguya yardımcı olan Türkiyeliler Birliği gönüllülerinden memnuniyet ile sözetmekten de geri kalmıyor. Tabii kitabı yazarken kendisi bunu bilmiyordu.
Beni en çok etkileyen ise Ben-Gurion Hava alanında kendisi ile ilgilenen Türk Yahudisi bir polisin, evine telefon edebilmesi için kendi cep telefonunu vermiş olması ile ilgili anısıdır.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: