>
you're reading...
Ajans

Müslüman, Hıristiyan ve Musevi çevre sakinleri, Kurtuluş Çobanoğlu Sokak’ta yeni yıl yemeği ile bir araya geldi

250 metre uzunluğundaki sofrada ağırlanan vatandaşlar yeni yılı kutladı

Sarayburnu’nda İHH, Mavi Marmara Cihad seferberliğini yenileme çabalarında iken, Şişli Belediyesi, sokakta kurulan ‘Yılbaşı sofrası“nda farklı din ve inançlara mensup yaklaşık 1000 kişiyi ağırladı. 250 metre uzunluğundaki Yılbaşı sofrası menüsünde; Yılbaşı hindisi ve kabak tatlısı başı çekti. Şişli gazetesinin verdiği habere göre, Müslüman, Hıristiyan ve Musevi çevre sakinleri, Kurtuluş’taki Çobanoğlu Sokak’ta düzenlenen yeni yıl yemeği ile bir araya geldi. Balat Or-Ahayim Musevi Hastanesi’nin gönüllü pembe melekleri ve Feriköy Ermeni Vakfı Kadınlar Kolu’nun ile Şişli Belediyesi’nin birlikte düzenlediği yemekte, Mustafa Sarıgül de servis yaptı.
Trafiğe kapatılan sokakta saat 13.00’te başlayan yemekte, hindi, iç pilav, kabak tatlısı ve ayran ikram edildi. Bazı sokak sakinleri de evlerinin pencerelerinden katılımcıları alkışladı.
Şişli BelediyeBaşkanı Mustafa Sarıgül, “2011 inanıyorum ki, sağlıklı, mutlu, enerjik olacak. Doğrular ve gerçekler ön planda olacak. Hırsımız ön planda olmayacak” dedi.
Bütün kültür mozaiklerinin aynı sokakta bir araya geldiğini söyleyen Mustafa Sarıgül, “Yemeği Ermeni Kilisesi’nin kadınlar kolu ve Musevi Cemaati’nin önemli bir topluluğu Or-Ahayim Hastanesi’nin pembe melekleri hazırladı. Bir sevgi sofrasında bir araya geldik. Burada ırk ayrımı, kültür ayrımı, mezhep ayrımı yok. Diliyoruz ki tüm dünya insanları 2011’de barış içerisinde, hoşgörü içerisinde birlikte yaşasın” diye konuştu. Etkinliğin amacı hakkında bilgi veren Sarıgül, “Gayrimüslim yurttaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı bu bölgemizde yeni yıl kutlaması düzenledik. Amacımız, farklı dine mensup vatandaşlarımızın kardeşçe bir sofrada bulunarak birlik ve beraberlik içerisinde yeni yıla girmeleri.” diye konuştu.

Sarıgül: Amacımız, farklı dine mensup vatandaşlarımızın kardeşçe bir sofrada bulunarak birlik ve beraberlik içerisinde yeni yıla girmeleri

Hastanelerde “Din” ve “İnanç” ağırlıklı anket
Diğer yandan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Onkoloji Servisi’nde yatan hastalarla “din” ve “inanç” ağırlıklı anket yapıldığı haberleri üzerine alarma geçti. Başhekim Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu, Orkoloji Servisi sorumluları hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.
Köylüoğlu, Akşam gazetesinin dünkü manşetinde yer alan anketi İstanbul’dan gelen bir grubun yaptığını, bunun sadece Sivas’ta değil 13 il merkezinde daha yapıldığını belirlediklerini kaydetti. Köylüoğlu, şunları söyledi:
İstanbul Marmara Üniversitesi’nden gelen bir grup, bizim hastanemizde bulunan ve kanser tedavisi gören hastaların yattığı Onkoloji Servisi’nde bulunan 13 hasta üzerinde bu anket çalışmasını yapmış. Anketin amacı kanser hastası olduğunu öğrenen kişilerin dini duygularında bir değişiklik olup olmadığı araştırma yönündeymiş. Konuyla ilgili gerekli araştırmaları yapıyoruz. Sorumlular hakkında soruşturma başlattık.
Onkoloji Servisi’nde yatan hastalardan ankete katıldığını söyleyen olmazken, katılmayanlar konuştu. Hastalardan İsmail Yazar (74), “Ben prostat kanseriyim. Üç aydır bu serviste tedavi görüyorum. Benimle böyle bir anket yapılmadı” dedi.
Akşam’ın haberine göre ankette din sorusunun seçenekleri arasında ‘Müslüman’, ‘Alevi-Sünni’, ‘Gayrimüslim’, ‘Musevi’, ‘Hristiyan’ ve ‘Diğer’ şıkları yer alıyor.
ANKETTE YER ALAN SKANDAL SORULAR
Anket formunun ana soruları ise ‘Tanı Öncesi’ ve ‘Tanı Sonrası’ başlıkları ile iki ayrı bölümden oluşuyor ve böylece hastaların inanç ve alışkanlıklarında bir değişiklik olup olmadığı gözlemlenebiliyor.
Ankette kanser hastalarına yöneltilen diğer sorular şöyle:
– Alkol Kullanıyor musunuz?
– Sigara içiyor musunuz?
– Oruç tutuyor musunuz?
– Namaz kılıyor musunuz?
– Dua ediyor musunuz?
– Dini yardıma ihtiyaç duydunuz mu?
– Bu konuda kimden yardım almak istersiniz?
– Serviste din görevlisi olmasını ister misiniz?
– Tanı konulduktan sonra inancınız da bir değişiklik oldu mu?’

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: