>
you're reading...
Ajans

Tunus Bin Ali sendromu: Başbakan Erdoğan, Arena stadyumunun açılışında taraftarın ıslıklı tepkisi nedeniyle stadtan ayrıldı


Galatasaray’ın yeni stadı Türk Telekom Arena, kapılarını büyük bir coşkuyla açtı. İşte uzun süredir beklenen gün, Kanal D’de canlı olarak yayınlandı. Ancak… Stadta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi okunduğunda, coşku yerini ıslıklara ve protestolara bıraktı… Ve işte o an Mehmet Ali Birand’ın ağzından “Eyvahhh…” kelimesi çıktı ve İlker Yasin’in talimatıyla rejiden stadın sesi kısıldı.
Tüm bu yaşananlar, canlı yayınla ekranlara yansıdı. Açılışta konuşma yapması beklenen Başbakan Erdoğan ise, Galatasaraylı taraftaların protestosu üzerine konuşmasını iptal edip bakanlarla birlikte Türk Telekom Arena’yı terk etti.
Tunus Sendromu: Tunus’taki tansiyon Mısır sokaklarını hareketlendirdi
Tunus’taki halk hareketine Mısır’ın muhalif kesimlerinden de destek geldı.
Başkent Kahire’deki Tunus Konsolosluğu’nun önünde toplanan onlarca kişi Devlet Başkanı Bin Ali’nin ülkeden kaçışını ve halkın zaferini kutladı.
Kahire ise Tunus’taki olayları yakından izlediklerini Tunus halkının iradesine saygı duyduklarını belirtti.
Mısırlılar Tunus’taki hareketin ülkelerine de sıçrayıp sıçramayacağı konusunda farklı görüşler bildiriyor:
Bir aydır süren protesto gösterilerinin ardından halk sonunda Bin Ali’yi devirmek üzere sokağa çıktı.
Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin halka seslenerek ‘daha fazla özgürlük’ vaadetmesine rağmen başkentte sokağa dökülen 5 bin kişi devlet başkanının istifasını istedi. İçişleri Bakanlığı önünde toplanan binlerce kişi ‘Ali defol’ ‘ Oyun bitti’ şeklinde sloganlar attı. Protestocuların arasında İlerlemeci Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Maya Jribi de vardı : “Tunuslular sokaklarda ve korkmuyor. Onlar artık özgürlük eşitlik ve adalet istiyor.”

Halk ise mücadelesinden yana umutlu:
“Günaydın. Evet günümüz Bin Ali olmadığı ve böyle cesur Tunuslular olduğu müddetçe aydın ve uzun olacak.”
“Bizim paramızı çaldılar ekmeğimizle oynadılar. Onların yüzünden çocuklarımız öksüz yetim kaldı. 23 sene boyunca bizi katlettiler, iş bulmamızı engellediler.”
“O dünyanın gördüğü en büyük diktatör. Tarih onun gibi birisine daha önce tanıklık etmedi. Bu komutan Sidi Bouzid’te, El Kef’te, Jendouba’da ve El-Gesrin’deki şehitlerimizin kanı pahasına ailesinin ve kendinin servetini arttırdı.”
“Biz yeni bir lider, halkın sorunlarına daha yakın olan yeni bir başkan istiyoruz. Bu insanlar iş bulmaktan başka birşey istemiyor.”
Tunus’un nabzını tutan EuroNews muhabiri Cemal Ezzeddini sokaların kalıcı güvenliği arzu ettiğini belirtiyor:
“Başkan Zeyenl Abidin Bin Ali’nin gitmesinin ardından Tunus’ta bugün kırılgan bir sakinlik var. Dün yaşanan kaostan sonra herkes istikarın ve huzurun yeniden kalıcı olarak sağlanmasını istiyor.”

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: