>
you're reading...
Ajans

Kurtlar Vadisi Filistin filmi pazarlaması Yahudi kökenli yurttaşlara nasıl korku saldı ?

"Türkiye, basın özgürlüğü açısından Amerika'dan daha ileri bir ülkedir" saptamasına ne yazık ki katılmıyorum

Burçak Güven‘e göre Management Center Türkiye’nin (MCT) geçen haftaki İnsan Kaynakları Zirve’sinin en ilginç konuşmacılarından biri, Claude Steiner oldu. Konuşması sonrası kısa bir süre sohbet etme şansı bulan Burçak Güven Steiner’a, şirketlerin duygusal olarak okuryazar olup olmadığını anlamanın basit bir yolu olup olmadığını sordu. Son derece yalın ama bir o kadar çarpıcı ve felsefi bir cevap verdi diyor B. Güven ve ekliyor:
Kadınlara bakın! Onlar mutlu, rahat ve akış içindeyse söz konusu şirket duygusal olarak okur yazardır; endişeli, engellenmiş, bastırılmış hissediyorlarsa da ya da hiç ortada bile yoklarsa o şirketin geleceğinden endişe edebilirsiniz…”
Bu bakış açısıyla gelelim, Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker’in söylediklerine ve bunun medyada bulduğu yere… “Dekolte tacizi tetikler” buyurduktan sonra döktürdüklerinde özellikle şu kısma bayıldım: “Bir gayrimüslim ninesini düşününüz. Bir de bizim ninelerden birisini. İkisini yan yana koyun. Hangisi daha cana yakın ve sevimli? Elbette hepiniz diyeceksiniz ki, bizimki. Halbuki o gayrimüslim nine ömür boyu cilt bakımı yaptı. Cilt bakımı masrafı ile üç-beş aile geçinebilirdi…” İnsan önce buna meczup muamelesi mi yapsam diye geçirmiyor değil içinden. Ama adının başındaki ‘profesör’ unvanı, akademik kimliği falan bir duraklatıyor mecburen. Çünkü meczup dediğiniz kişinin sorumluluğu, ceza-i ehliyeti falan da olmuyor haliyle. Sonra bu topraklarda bizimle birlikte yaşayan (hatta bizden önce gelmiş) gayrimüslimlere reva görülen, sistematik kötü muameleyi düşününce bu sözlerin zemin bulduğu sosyal yapı, bu sözlere canı gibi sahip çıkan insanlar geliyor aklıma. Hemen her gün televizyonlarda burnuna mikrofon uzatılan neredeyse tüm ortalama vatandaşların söze -sanki bu ‘Prof’la işbirliği yapmış gibi-ne de olsa hepimiz Müslüman’ız diye başladığını hatırlayınca Steiner’in sözlerini veya bu ülkenin çok renkli/kültürlü/dinli yapısının nasıl sistematik biçimde yok edildiğini hatırlıyorum… İşadamı Erol Aksoy’a ana haber bültenlerinden “Rum çocuğu” diye bağırıldığını; gazeteci Hrant Dink’in barış dışında hiçbir amaç için vurgulamadığı Ermeni kimliği yüzünden şehrin göbeğinde avlandığını; Trabzon’daki rahip cinayetlerini; Gökçeada halkının üzerine mahkumların salınmasıyla nasıl bir dehşet yaşadığını; Kurtlar Vadisi Filistin filmi pazarlamasının Yahudi kökenli yurttaşlara nasıl korku saldığını ve yaratıcılarının nasıl gerim gerim ortalıkta dolaştığını; her ne sebeple olursa olsun tutuklanan meslektaşlarının arkasından teneke çalan gazetecileri; yaşlı başlı paşaların, koskoca TSK’nın düştüğü durumdan zevklenenleri; sanık asker eşlerinin televizyonlara çıkıp gazeteciler için ‘küçük beyinli’ dediğini falan düşününce bırakın iş dünyasını, bu ülkenin hiçbir yerinde ‘duygusal okuryazarlık’tan bahsedilemeyeceğini, günün modasının faşistlik, şovenlik ve hem kadın hem de erkeklerin maçoluğu olduğunu görüyorum. İçimden geçen de -ne yazık ki- şu oluyor: Bravo sana Türkiye, kim tutar seni! Böyle ülkeye böyle iş dünyası çok bile.[…]”

Tartışma

Kurtlar Vadisi Filistin filmi pazarlaması Yahudi kökenli yurttaşlara nasıl korku saldı ?” için bir yanıt

 1. BURÇAK Hanımı Kutlarım
  Profesörün ” aciz” söylemleri “tesadüfi” değil. Planlaşmış bir durumun
  devamı niteliğinde. Ona Profesörlük vede Öğretim Üyeliği verenler
  demek ki ayni kafada.
  Gayrimüslim !!!! bir Ninenin yüzü bozulmasın diye avuç dolusu KREM
  parası veriyormuş. Halbuki Müsküman Nine’nin buna HİÇ ihtiyacı
  olmadığı gibi, KREM PARALARILE aileye bir Daire almıştır belki.

  Bu Kafa ile, körpe Kafalara KİN-NİFAK-IRKÇILIK-AYRIMCILIK
  tohumları ekiliyor. Unutmasınlar ki bu yarattıkları FRANKENSTEIN
  bir gün gelecek “sahibine” de saldıracaktır.
  Pek yakında sinemalarda…….

  Posted by Aziz PiNASSi | 20 Şubat 2011, 5:44 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: