>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

Stella Aciman İstanbullu bir yazar, Azınlıkların cesur yazarı…

 

Türkiye ile sağlıksız ilişkilerimizi ve içine düştüğümüz o büyük çıkmazı tartışmaya başlamışken nereden çıktı bu bizi bize anlatan kitap?

Dr Filiz Besim Kıbrıs’ın Yeni Düzen gazetesinde; “Mavisiyle gözümü alan bir kitap var elimin altında. Üzerinde ikiye bölünmüş bir ada. Kitabın adı ‘Orda Bir “Ada” Var Uzakta’. Yazarı Stella Aciman“, diye başlıyor makalesine ve devam ediyor:
“Peki, ama kimdir Stella Aciman? Tam da içimizdeki o büyük kaosu: kimlik bunalımlarımızı, Türkiye ile sağlıksız ilişkilerimizi ve içine düştüğümüz o büyük çıkmazı tartışmaya başlamışken nereden çıktı bu bizi bize anlatan kitap? Stella Aciman İstanbullu bir yazar. Azınlıkların cesur yazarı… Bilmem kaç kuşak İstanbullu bir Yahudi. İstanbul’da yaşadığı onca sorunu geride bırakarak bir gece kendini bir başka azınlıklar diyarı Kıbrıs’a atar. Atış o atış, yedi yıldır aramızda. Adamıza üçüncü kitabını yazmak için gelmişti aslında. Annan planının en cav-cavlı günlerinde. Umutların kah göklere çıktığı, kah yerlerde süründüğü bir dönemde. Toplumun kendini arama-bulma günlerinde, devinimlerin uçları zorladığı tarihin o farklı zaman diliminde. Neler yaşanmadı ki, o planın sonrasında acılar diyarı, Afrodit’in bu güzel adasında…[…] Şöyle devam eder anlatmaya güçlü kalemiyle ilk günlere dair duygularını Stella Aciman:“Saray Otel’in terasından baktığımda, Lefkoşa’yı bir bütün olarak sadece gözlerim görüyordu. Aslında gördüğüm, bir şehrin içinde her şeye rağmen birbirine karışmış iki ayrı din, iki ayrı kültürdü ve tüm bunlara gözle görülmeyen ama insanın içine işleyen bir hüzün hakim oluyordu. İçime işleyen o hüzünle dolaştım eski Lefkoşa sokaklarını. Bandabuliya’da sebze, baharat kokularına eşlik eden eskinin kokusunu mutlulukla içime çektim. Büyük Han’ın parke taşlarının üzerinde adımlarımın çıkarttığı tok sesin kulaklarıma verdiği hazzı hissediyor, içlerinde Kıbrıs’a özgü el işlerinin, çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı odalarda dolaşırken, oralarda neler yaşandığını beynimde canlandırmaya çalışıyordum. Selimiye Camii’nin heybeti karşısında ise boğazımda düğümlenen küçük yumruyu uzun zaman çözemedim. Büyük Han’ın köşesinde, surlara dayanmış derme çatma yapılmış, hasır iskemleli küçük kahvede sıcacık pilavunanın (bir çeşit çörek) yanında çayımı yudumlarken ‘ben bu mistik havayı ve hüznü bir başka şehirde daha yaşamıştım’ diye düşünüyordum. Kudüs’tü bu şehir! Orada da insanın içini yakacak kadar kuvvetli mistik bir hava ve hüzün koklardım. Ve elimde olmadan düşündüm… Yaşanan savaşlar sonucu çekilen acılar mıydı hüzünlü Lefkoşa’yı ve hüzünlü Kudüs’ü ortak kılan?”
Stella Aciman, dünyadaki bir başka azınlık bizi bize anlatmak için içimizden 25 tane kadın seçiyor. Çünkü aylar yıllar boyu gezdiği, aslında bir yerde tutkunu olduğu ve belki de bundan sonraki yaşamını burada geçirmeye karar verdiği bu ülkenin en az konuşan kesiminin kadınlar olduğunu gözlemliyor. Aramızdan kadınlar. Her kesimden, her meslekten kadınlarımız konuşuyor bu kitapta. Kadınlarımız, bugün geldiğimiz noktayı öyle net ve öyle anlaşılır şekilde anlatıyorlar ki bu kitapta, insan hiç şaşırmıyor “neden bugün buradayız?” diye…[…] Teşekkürler Stella Aciman, içinden geçtiğimiz, var olma savaşımızda artık son nefeslerimizi yaşadığımız böylesine önemli günlerde bizi Türkiye’ye ve dünyaya anlatmaya çalıştığın için. Bir azınlık toplumunun yok oluş sürecine seyirci kalmayıp duyarlı kaleminle bu mücadeleye sağladığın katkı için teşekkürler.”

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: