>
you're reading...
Ajans

Jean-Claude Mignon (EPP): Recep Ayıp Ettin Erdoğan (Video)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’na hitap etti. Avrupalı parlamenterler Erdoğan’a, tutuklanan gazetecilerden seçim barajına, dini azınlıklardan basın özgürlüğüne kadar kritik sorular yöneltti. Fransızca konuşan bir parlamenterin (Muriel Marland-Militello) azınlıklarla ilgili sorusuna Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şöyle cevap verdi:

“Duyduklarınıyla hareket ediyorsunuz. Bakınız…Zannediyorum arkadaşımız Fransız mı? Ama Türkiye’ye de Fransız. Bizde böyle güzel bir söz var…Türkiye’ye çok Fransızsınız.”
Avrupa Halk Partisi üyesi Parlamenter Jean-Claude Mignon Başbakan Erdoğan’ın tepkisini şöyle değerlendirdi:
Başbakan’a soru sorma cesaretini bulan Fransız meslektaşıma bu şekilde cevap vermesini sahtekarlık olarak, daha doğrusu sakarlık olarak değerlendiriyorum. Meslektaşım ayrıca Türk asıllı bir Fransız.
Başbakan Erdoğan, Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı temaslarda çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Erdoğan, “Avrupalı parlamenterlerin, bir takım gazetecilerin neden tutuklu olduğuna dair hiç bir fikirlerinin olmadığını gördük. Neden tutuklu olduklarını bilmiyorlar.” dedi.
Türkiye’de, tutuklu ve hükümlü olarak 26 gazetecinin hapiste olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, bu gazetecilerin hiç birinin, gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu olmadığını ifade etti.
Erdoğan, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Tnorbjorn Jagland’a Türkiye’deki basın özgürlüğünü incelemek için bir heyet göndermesini önerdi. Jagland, basın özgürlüğü konusundaki gelişmelerle ilgili olarak Türkiye’ye bir heyet göndereceklerini açıkladı.
Video (English)

Hürriyet’in Strasbourg’da ulaştığı UMP Nice milletvekili Muriel Marland-Militello, Erdoğan’ın kendisine bu şekilde yanıt vermesinden dolayı üzüntü duyduğunu söyleyerek, şöyle konuştu: “Bence Başbakan Erdoğan bana ‘Siz biraz Fransız kalmışsınız’ diyerek çok büyük bir hata yaptı. Beni tanımadan yargıladı. Ben Fransız milletvekiliyim ama kökenim Türkiye. Ailemizin adı Selian. Dedem Türk Ermenisi. İstanbul’da Kadıköy’de halı fabrikası varmış. 1915’de tehcir sırasında ailem de İstanbul Kadıköy’deymiş ve ailemi Müslüman bir Türk ailesi kurtarmış. Olaylar başlar başlamaz ailemi hemen alarak hızla Boğaz’dan bir gemiye bindirmişler ve biz Nice’e gelmişiz. Annem daha 3-4 yaşlarındaymış. Ama büyük teyzelerim İstanbul’da yetişmiş. Eğer o Türk Müslüman aile olmasaydı ben bugün doğmayacaktım belki de. Bu hikayeyi hep anneannemden dinledim.”
Türkiye’den haberdar olmaya devam ettiğini belirten Militello, “Dedem çok güzel Türkçe konuşurdu, Ermenice bilirdi. Ama Fransızca bilmezdi. Gerçekten Türk bir aileyiz yani. Türkiye’yi çok seviyorum. Kökenimi Türk olarak tanımlıyorum.
Başbakan’ın tahmin edemeyeceği kadar Türk arkadaşlarım var. Ben Türk kökenimle gurur duyuyorum. Dolayısıyla bana adeta tepeden bakarcasına ‘Fransız kalmışsınız’ diyerek, gerçekten büyük bir hata yaptı bence” diye konuştu.
 AKPM’de sorusunu yöneltirken Türkiye’yi eleştirmek istemediğini, ama kendilerine azınlıkların ibadetleriyle ilgili çeşitli bilgiler ulaştığını ve bununla ilgili son durumu öğrenmek istediğini de savunan Militello, şöyle devam etti: “Ben o soruyu eleştirmek için sormadım ki. Hiçbir kötü niyetim yoktu. Sadece gerçekten azınlık dinlerle ilgili gelişmeleri öğrenmek istedim. Ben sadece soru sordum. Bunun yanıtı alay etmek olmamalıydı. Samimi yanıt bekliyordum. Böyle bir karşılık gelince itiraz ettim. ‘Türkiye’yi tanıyorum. Ben de Türk kökenliyim’ diye bağırdım, mikrofon olmadığı için itirazımı duyuramadım.”

Tartışma

Jean-Claude Mignon (EPP): Recep Ayıp Ettin Erdoğan (Video)” için bir yanıt

  1. ONE MINUTE – UNE MINUTE – RAG REGA …

    Bunlar hepsi Seçim manevraları ve HALKI onu çılgınlar gibi de
    alkışlar.
    Enteller mi????????????? Boş verin siz onları..

    Posted by Aziz PiNASSi | 14 Nisan 2011, 4:24 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: