>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Dinlerarası Diyalog: Kastorya (Balat) Sinagogu 1992’de OtoPark Olunca

Kocaman tarihi yutan küçük OtoPark

Ramazan Bedük 
Tarih 1400 lerdir. Makedonya’nın Kastorya kasabasında ki bir kaç yüz Yahudi ailesi için hayat olduğu gibi devam etmektedir. Bu Yahudiler öyle zengin falanda değillerdir. Kendi yağlarında kavrulan fakir bir hayatları vardır yani. Bir anlamda mütevazi yaşamın Kastorya‘da ki adresleridirler. 1453 te Fatih İstanbul’u fethedince yüz kadarı için hayat değişir. Çünkü Fatih ,Kastorya’dan yüz kadar Yahudi ailesini İstanbul’a göç ettirir. Adres olarakda Balat civarını gösterir. Kastorya’lı Yahudilerin ilk işi, artık yaşamını devam edecekleri bölgeye bir sinagog yapmak olur, ve aynı yıl yaparlarda. Sinagoglarına isim bulmakta da sıkıntı çekmezler , geldikleri yerin adını verirler: Kastorya derler, Kastorya sinagogu. Sinagoglarının çevresinede evlerini kuraralar. Zamanlada bu çevre bir Yahudi yerleşim bölgesi olur. Çünkü ,1492′de İspanya engizisyonundan kaçan onbinlerce Yahudi istanbul’a göç ettiğinde de yerleştikleri bölge Kastorya Sinagogu çevresi olur yani Balat çevresi. Yahudilerin Osmanlı İstanbul’unda ki tarihi Kastorya Sinagogu ile başlar yani.
Kastorya sinagogu 150 kişiliktir, mütevazidir ama kocaman bir tarihin başlangıcını oluşturmuştur.
Sinagog zaman zaman da onarım görür. 1935 de elektiriğe kavuşur. 1940 lı yıllarda ki o ünlü varlık vergisinden sonra ise cemaat yokluğundan kapanır. Yıllarca kapalı olarak durur. Bir zaman sonra da Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilir. Genel müdürlük sinegogu bir şahısa kiraya verir. Bu kiralamadan sonra sinagogun hayatı değişir. Çünkü kiralayan şahsın dahiyane bir fikri vardır.
O, sinagogu otopark yapacaktır.
Ne yazık ki yaparda. Bir greyderle sinegogun içine girer, ve kocaman tarihi taşıyan sinagog olur küçük bir otopark. İşin en kötüsü, bu olay öyle , karanlık çağlarda, fi tarihinde falan olmaz.
Tarih 1992′dir.
Eee yuh yani.
Ramazan Bedük (biristanbulhayali.com)

Tartışma

Dinlerarası Diyalog: Kastorya (Balat) Sinagogu 1992’de OtoPark Olunca’ için 4 yanıt

 1. VAKIFLAR KENDISINE YAKISMAYAN BIR DUYARSIZLIK ILE DINI BIR MABEDE SAHIP CIKAMAYIP USTELIK YIKTIRIP OTO PARK YAPILMASINA GOZ YUMMUSTUR . BU TAKDIRDE DINI BINALARI VAKIFLARA DEVRETMEYIP TARIHI ESER STATUSUNE SOKMALIDIR . CEMAATIN PARASI VARSA GEREKLI TAMIRAT YAPILIR . BUGUN ISTANBULDA SAHIBININ MADDI IMKANI OLMADIGI ICIN YIKIK DOKUK HALDE FAKAT KIMSENIN EL SUREMEDIGI YUZLERCE TARIHI BINA MEVCUTTUR !!

  Posted by David kohen | 19 Ağustos 2011, 5:50 am
 2. BUGUN HALA YURURLUKTE OLAN BIR KANUN YUZUNDEN ( SAYET SINAGOGDA DUA EDECEK CEMAAT KALMAMISSA ) ESKI TARIHI SINAGOGLAR VAKIFLARA DEVREDILIP KENDI KADERLERINE TERKEDILIP OTO PARK HALINE GETIRILMESIN DIYE CEMAAT EN AZ HAFTADA 1 GUN MUHTELIF SINAGOGLARDA DUA EDIP BU KANUNUN TATBIK EDILMESINE SIMDILIK MANI OLMAKTADIR !! ISTE DINLER ARASI DIYALOGA VE HOSGORUYE GUZEL BIR MISAL !!

  Posted by David kohen | 19 Ağustos 2011, 12:21 am
 3. Bu sinagogun yıkıldığı zamanı anımsıyorum. Fatih Belediyesinden kiralanan greyderler Kastoriya sinagogunun son kalıntılarını yıkmaya başlayınca etrafta oturanlar o zaman adı İnterstar olan (Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal’ın sahip olduğu) kanala haber veriyorlar. Anılan kanaldan muhabirler gelip yerinde çekim yapıyorlar ve yıkılan sinagoga yakın bölgelerdeki vatandaşlarla konuşuyorlar.
  Daha sonra televizyon kanalı muhabiri o tarihte cemaat sözcüsü eski başkanlardan Silvyo Ovadya ile roportaj yapıyor ve sinagogun alanının greyderlerle dümdüz edilip otoparka çevrilmesi hakkındaki görüşünü soruyor.
  Cevap olarak “Ne yapalım sinagogun etrafında cemaat yoktu
  şeklinde bir cevap alınıyor. Halbuki yıkılan sinagog korunması gereken tarihi bir eser, etrafında cemaat bulunmasa dahi korunması lazım.

  Posted by Murat Ruben | 18 Ağustos 2011, 5:37 pm
 4. TARİH ve DUA yerine R A N T !!!!!

  AR YILI DEĞİL KÂR YILI.

  Git evinde dua et ve arabanı da oraya park et. Dua edip cennete gideceğini mi sanıyorsun???? Gitsen bile sana HURİ vermezler.

  Posted by Aziz PiNASSi | 18 Ağustos 2011, 5:34 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: