>
you're reading...
Ajans

Davutoğlu’nun İsrael’e İHH çıkartmasındaki savaş yankıları şaşkınlık yarattı

Davutoğlu: Seyrüsefer serbestisinin temini için gerekli her türlü önlemi alacağız...

ABD’deki Türkiye uzmanları, Türkiye’nin İsrail’e yönelik kararı ve sonrasındaki gelişmelerden kaygılı ve bu durumun hem iki ülke hem de bölge açısından “kriz” olduğu görüşündeler. Lehigh Üniversitesi öğretim üyesi, Ortadoğu ve Türkiye uzmanı Henri Barkey, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, bunun “çok ciddi bir kriz” olduğunu söyledi. “Bu krizin geleceğini biliyorduk ama yine de herkes şaşırdı” diyen Barkey, özellikle Obama yönetiminin Türkiye’nin böyle bir kararını beklemediğini kaydetti. Barkey, aslında diplomatik ve askeri alandaki ilişkilerin durdurulmasını beklediğini, ama Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’nin “Doğu Akdeniz’de seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacağı” yönündeki sözlerine şaşırdığını dile getirerek, şunları kaydetti: Bu tür öngörüler için çok erken ama bu durum çok tehlikeli bir dönüşümle sonuçlanabilir. Diyelim başka Türk gemisi veya başka bir ülkenin gemisi Gazze’ye gitmeye çalışırsa ve İsrail bunu durdurursa ne olacak? Türk ve İsrail donanması birbiriyle mi karşılaşacak?  Bu durum, başka kişi ve örgütlere bir şekilde kriz yaratma olanağı tanıyabilir. İsrail konusunda sorun yaratmak isteyenlere fırsat yaratabilir. Dolayısıyla bu açıklamanın çok ciddi sonuçları olabilir.” Türkiye’nin NATO üyesi olması dolayısıyla böyle bir olası gelişmenin NATO’da da kriz yaratabileceğini ifade eden Barkey, “Eminim böyle bir şey olmaması için herkes temkinli davranmaya çalışacaktır, ama yine de bu cümle gelecek için kaygı yaratıyor” değerlendirmesinde bulundu.
ABD’deki düşünce kuruluşlarından German Marshall Fund uzmanlarından Joshua Walker da bir soru üzerine, İsrail tarafından artık herhangi bir özür beklemediğini söyledi. Son gelişmelerin sadece İsrail’i kızdıracağını ve Türkiye’nin de İran gibi kaybedildiğini söyleyen ülkedeki sağ kanadı dolduruşa getireceğini dile getiren Walker, “Üzgünüm ama birçok Amerikalı da böyle düşünüyor. Bundan dolayı bu gelişmelerin sadece Türkiye-İsrail ilişkileri olmanın ötesine taşmasından kaygılıyım” dedi. Walker, büyükelçiyi göndermek ile ilişkilerin düzeyini düşürmenin sorunları çözemeyeceğini düşündüğünü ifade ederek, “Bence, şimdi daha az değil daha çok diplomasi zamanı” diye konuştu. Joshua Walker, Türkiye’nin bu kararının BM’de Filistin’in devlet olarak tanınması toplantısına denk gelmesini “kötü bir zamanlama” şeklinde nitelendirerek, aynı zamanda, “Türkiye ile İsrail arasındaki hasımlığın Suriye’yle ilgili konuları da karmaşık hale getirebileceğini” sözlerine ekledi.
Aşağıdaki YouTube videosu “Yahudlilere İkinci One Minute” başlığıyla İnternete konuldu.
Bu Videonun son cümlesi Yiğit Akbulut’un Dışişleri Bakanı davutoğlu’nun beyanlarını aktarması sırasında: “Türk/Yahudi Düşmanlığı Bakidir”!.. No Comment.

Tartışma

Davutoğlu’nun İsrael’e İHH çıkartmasındaki savaş yankıları şaşkınlık yarattı” için bir yanıt

  1. ERDOGAN VE SUREKASI BOGAZLARINA KADAR .YOLSUZLUK OLAYLARINA SÖYLENTİLERİNE KARISTIGINDAN MEVZUU DEGISTIRMEK ICIN ISRAIL ILE BIR HARBI DAHI GOZE ALABILIR ! OLANLAR MASUM TURK VE ISRAIL VATANDASLARINA OLACAK !!

    Posted by David kohen | 3 Eylül 2011, 5:32 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: