>
you're reading...
Milliyet, Ortadoğu Haber Ajansı

Erdoğan iktidara gelmeden önce: “Hem Laik Hem de Müslüman Olunmaz” !..

Milliyet gazetesinde Kadri Gürsel Başbakan Erdoğan’nın “Arap Baharı” turu sırasında;İsrail karşıtlığı ve bunun neden olduğu “İslamcılık” algısı Araplara verilen laiklik mesajıyla giderilmek isteniyordiyor. “Laikçi Erdoğan” başlıklı makalesinden alıntılar:
[…] “Arap Baharı”, ne Ankara ne de dünyadaki başka bir siyasi merkez tarafından öngörülebilmişti… Dolayısıyla, 2009’un başındaki Davos’tan itibaren İsrail’e cepheden çakmak suretiyle Türk ve pek tabii ki Arap sokaklarına da yapılan siyasi yatırımın arkasında bu isyan ve değişim öngörüsünün bulunduğunu herhalde kimse ileri süremez.[…] “Arap Baharı” turunun en dikkat çekici mesajı, Başbakan Erdoğan’ın üç başkentte de “laikliği” önermesi oldu... Laiklik mesajının diğer adresleri ise “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” misali, Batı başkentleri ve Türkiye idi.
Arap coğrafyasında laikliği savunmanın reaksiyon doğurabilecek riskli bir siyasi girişim olduğunu hem Erdoğan, hem de bütün Batı başkentleri biliyor. Her şeyden önce Arap halklarının güçlü bir laiklik talebi yok.
[…]  Başbakan Erdoğan’ın Araplar nezdinde riske edecek siyasi sermayesinin bol olduğunu, ancak bu bolluğu da hiçbir Arap liderliğinin göze alamadığı seviyede bir “İsrail karşıtı söylem ve eylemin” meydana getirdiğini tespit etmeliyiz.
İsrail karşıtlığı ve bunun neden olduğu “İslamcılık” algısı Araplara verilen laiklik mesajıyla giderilmek isteniyor. Batı ile Ortadoğu arasındaki “şahane denge” Erdoğan’ın oyun planında böyle kuruluyor.
Araplara laiklik mesajı sayesinde Türkiye’deki laiklik savunucuları, Erdoğan’ın sözlerinde bizatihi Erdoğan’a karşı sırtlarını dayayabilecekleri bir “duvar” bulmuş oluyorlar.
En hoşu da Başbakan Erdoğan’ın “laikçiliği”… Çünkü evet, Erdoğan’ın dediği gibi kişi laik olmaz; dindar, ateist ya da “bilinmezci” vesaire olur. Ama Erdoğan gibi laikliği savunan bir Müslüman da sözlük tanımı gereği “laikçi”dir. Türkiye’de laikliği savunanlar Erdoğan sayesinde artık göğüslerini gere gere “Laikçiyiz” diyebilecekler.

Başbakan Erdoğan iktidara gelmeden önce Laiklik konusunu irdelemiş ve “Hem Lâik Hem de Müslüman olunmaz” yargısına varmıştı:

Tartışma

Erdoğan iktidara gelmeden önce: “Hem Laik Hem de Müslüman Olunmaz” !..’ için 2 yanıt

  1. Herseye ragmen ERDOGAN samimi olsun veya olmasin ARAPLARIN nezdinde prestiji dusucegini bilerekten LAIKLIGI ovdugu icin takdir edilmelidir !!

    Posted by YUSUF ELHAC | 19 Eylül 2011, 12:37 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: