>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

TC’de Yahudiler Zimmi statüsüne mi geçiyor? Erdoğan, Türkiye’deki Musevi vatandaşların da “kendilerine emanet olduğunu” söyledi…

Başbakan Erdoğan, BM Genel Kurulu görüşmeleri kapsamında New York temaslarının son gününde İran Devlet Başkanı Ahmedinejad ile bir araya geldi. Washington merkezli “Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı” SETA tarafından düzenlenen “Yeni Türkiye, Yeni Ortadoğu, Yeni Dünya Düzeni” konulu toplantında bir konuşma yapan Erdoğan, katılımcıların çeşitli sorularını da yanıtladı. Erdoğan daha sonra İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile görüşmek üzere Warwick Hotel’e gitti. Sadece görüntü alınmasına izin verilen görüşmede Başbakan Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu eşlik etti.
Erdoğan, SETA’nın düzenlediği “Yeni Türkiye Yeni Ortadoğu, Yeni Dünya Düzeni” başlıklı oturumda yaptığı konuşmada “İbrahim’in çocukları katil olmaz” diyerek İsrael hükümetine seslendi. “Sorunlarının İsrail halkı ile olmadığını” yenileyen Erdoğan, “Türkiye’deki Musevi vatandaşların da kendilerine emanet olduğunu” söylemeye gerek gördü. Erdoğan, “İsrail’in hatasını Musevi vatandaşlarımıza ödetmeyiz, yanlışa izin vermeyiz”, derken uzmanlarMusevi vatandaşlarımıza ödetme” tabirine açıklık getirmesi gerektiğini vurguladı. Bir tehdit içerdiği takdirde “Musevi vatandaşların da kendilerine emanet” değil “rehin” olduğu anlamına geleceğine aynı Ortadoğu uzmanları dikkatleri çekti. Filistin devletinin artık kurulması gerektiğini vurgulayan Erdoğan’nın, dünyanın siyasi spazm yaşadığını belirttiği konuşmasından alıntılar:
“Ben burada İsrail halkını asla kastetmiyorum. Yönetimi kastediyorum.Benim ülkemde Musevi vatandaşlarıma söyledim. Asla endişe içinde olmayacaksınız. Her hangi bir şey duyduğunuz, hissettiğiniz anda muhakkak haberimiz olsun. Zira sizler bize emanetsiniz. Sizler bu topraklarda bizim güvenliğimiz altındasınız. Kimseden size her hangi bir yanlış yapılmasına müsaade etmeyiz. İsrail’in yanlışını biz ülkemizdeki Musevi vatandaşlarımıza asla ödetmeyiz. Bizim adaletimizin gereği budur. Bizim aldığımız siyasi terbiyemizin gereği budur.

Erdoğan 2011: İbrahim'in çocuklarında katil olmaz / Ocak 2009 İstanbul Belediyesi: Sen Musa'nın çocuğu olamazsın

Tarihten gelen bizim yetişme tarzımız budur.[…] İsrail halkı asla bu konuda bizim ifadelerimizin muhatabı değildir. İsrail yönetimidir. Mevcut yönetim kendisini check etmelidir. Geleceğe nasıl bir adım atar onu ben bilemem. Eğer İbrahim’in çocuklarıyız diyorsak İbrahim’in çocukları olmanın gereğini yerine getirelim. Çünkü İbrahim’in çocuklarında katil olmaz. Yeni bir Orta Doğu doğmuştur ve bunun büyüyerek devamının önünde durmak mümkün değildir. Ancak tehiri sözkonusu olabilir. Ama er geç halkların arzuları gerçekleşecektir.[…] Geçen yıl Sayın Obama BM Genel Kurulu’nda önümüzdeki yıl bu çatı altında Filistin’i devlet olarak görmek istediklerini söyledi. Ama biz hala Filistin’in devlet olacak mı olmayacak mı bunu konuşuyoruz. Ama yıllar yılı hep 2 devletli bir Ortadoğu. Hep bu söylendi. E niye söyledin? Bu olmadığı zaman bir neticeye varmak mümkün mü? Ama burada Filistin’in devlet olma hakkı kendisine verildiği anda Ortadoğu rahatlayacaktır. Şu anda burada siyasi bir spazm yaşanıyor. Bunu anlamamız lazım. Dün Abbas konuşurken salonun yaklaşımını gördük. Demek ki genel kuruldaki yaklaşım büyük ölçüde bunu istiyor. Güvenlik Konseyi’nde ne olur? Bir defa Güvenlik Konseyi’nin reforme edilmesi lazım. Şu andaki yapısıyla dünyaya adalet dağıtmak mümkün değil. Daimi üyeler ne derse o? Çünkü daimi üyeler dünyayı değil, kendilerini temsil ediyor ve kendi arzuları neyi gerektiriyorsa o istikamette karar veriyorlar. Böyle şey olmaz.”
Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: