>
you're reading...
Ajans, Milliyet

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’dan Sarkozy ve ABD “Yahudi Lobisine” uyarı ile karışık tehdit

Fethullahçı “medya kaptanlarından” Taha Akyol Milliyet gazetesinde; “Sarkozy’ye ve lobilere (Davutoğlu’dan) uyarılar” başlıklı makalesinde Dışişleri Bakanının açık tehditlerini aktarıyor. Alıntılar:
“[…] ABD’den almayı düşündüğümüz predator’leri Yahudi lobileri engellerse ne yapacaksınız?.. Esad’a İnönü için ne dediniz? Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin ‘Ermeni soykırımı’ hakkında söylediklerine Türkiye’nin tepkisi sadece ‘kendi tarihine bak’ diye eleştirmek mi olacak? Davutoğlu’nun cevabı:
Hayır, eleştiri düzeyinde kalmayız. Sarkozy seçim oportünizmi yapıyor, sözlerinin tarihte karşılığı yok. Fransız parlamentosunda benzer teşebbüsler olmuş, sonuçsuz kalmıştı. Şimdi Sarkozy teşebbüs ederse Türkiye’nin atacağı somut adımlar olur şüphesiz.
Nedir bunlar? Davutoğlu açıklamayı erken bulduğunu, “tehdit” izlenimi vermek istemediğini söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin Türkiye’ye geleceğini hatırlatarak “Türk-Fransız ilişkilerinin ciddi zarar göreceğini anlatacağız” dedi.
Yaptırım konusunda gazeteci olarak benim aklıma gelen ekonomik ilişkilerdir. Fransız ekonomisi krizin eşiğinde, Türkiye ise yükselen ekonomi… Nükleer santral dahil Fransa Türkiye’den büyük ihaleler almak istiyor…
Predator’ler tehlikede mi? İsrail’in sağcı hükümetiyle aramız şiddetli bir şekilde açık... Amerika’da çok etkili olan Yahudi lobileri, gelecek yıl Kongre’de Ermeni lobisine destek verir mi?
Cevap şöyle:
“Predator’lerle ilgili taleplerimizin tamamı Kongre’den geçecek değil, yönetim kendi inisiyatifinde olanı yapacak. Terörle ve bu arada PKK ile mücadele Amerikan milli çıkarlarının da gereğidir. Türk-Amerikan ilişkileri stratejiktir, iki ülke için de hayati çıkarlara dayalıdır. Lobiler hangi ülkeye öncelikle aidiyet duyuyorlar? Amerika’ya mı, İsrail’e mi? Bizim beklentimiz, predator’ler konusunda da, başka konularda da Kongre’nin Amerikan çıkarlarına öncelik vermesidir. Bu da Türk-Amerikan ilişkilerini desteklemeyi gerektirir.”[…]
Yahudi lobileri ve Obama
Davutoğlu, Netanyahu’nun “Birkaç kez Amerika’ın ve Obama’nın itibarını sarstığını” anlattı: Obama, İsrail’in işgal ettiği topraklarda yeni yerleşimler yapmamasını ısrarla istedi ama Netanyahu buna aldırmadı, yerleşimleri genişletmeye devam ediyor… Obama geçen yılki konuşmasında 2011’de Filistin’i BM’de devlet olarak görmek istediğini söyledi ama, bu sene Filistin devletini veto edecek Obama yönetimi!
“Amerika ve Obama zor durumda kaldı. Amerikalı Yahudilerin de karar vermesi lazım: Önce hangisine sadakat; Amerika’ya mı, İsrail’e mi?”
Şunu da ben ekleyeyim: Baba George Bush, İsrail’e yerleşim kredisi vermenin Amerikan çıkarlarına aykırı olduğunu açıklamış ama üç ay sonra imzayı basmıştı! Bu konuda Jimmy Cater’ın da önemli açıklamaları olmuştu…
Prof. John J. Mearsheimer ve Prof. Stephen Walt, “İsrail Lobisi ve Amerikan Dış Politikası” adlı akademik kitapta, lobilerin Amerikan milli çıkarlarını olumsuz etkilediğini anlatmıştı. Bu tür yayınlar çoğalmaktadır fakat lobiler hâlâ güçlüdür.[…]”

Kadri Gürsel Milliyet 10.10.2011 | […] Üzerinde patladığı yerde muazzam sivil kayıplarına yol açabilecek bir nükleer başlığın havada daha erken imha edilmesini mümkün kılacak bilgileri Türkiye, İsrail’den neden böyle ısrarla sakınmak ister?
AKP hariciyesi bu soruya bugüne kadar doyurucu bir yanıt vermedi. Bize göre, AKP iktidarının Ortadoğu politikasında iç tutarlılık sağlama çabasından kaynaklanıyor bu tutum. Özetle nedeni, bir taraftan İsrail’le askeri çatışmayı bile en azından söylemde göze alan bir karşıtlık ilişkisi kurmak yolu ile Ortadoğu’da siyasi güç ve meşruiyet üretmeye çalışırken, diğer taraftan İsrail’in stratejik savunmasına destek olunuyormuş görüntüsü vermeyi istememektir…
Başbakan Erdoğan’ın İsrail’in nükleer silahlarını Türkiye’ye yönelmiş bir tehdit olarak algıladığını dolaylı yoldan ilan etmesi de bu pozisyonla tutarlıdır.
İran’a karşı NATO’yla birlikte hareket ederken, İsrail karşıtlığı üzerinden bu birlikteliği dengelemek istemektedir yeni Türkiye… Ancak füze kalkanıyla ilgili İran’dan yapılan menfi açıklamalara bakılacak olursa bunda pek de başarılı olamamaktadır.
Türkiye’nin, İsrail (nükleer) tehdidi hususunda diğer 27 NATO ülkesini ikna etmesi de imkânsızdır, bu konuda anlayış görmesi de…
NATO üyelerine yönelen yeni tehditlere en önde maruz kalan bir cephe ülkesi olsa da Türkiye, kendine seçtiği başka cephelerde yalnız konumdadır.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: