>
you're reading...
NTVmsnbc

İshak Pinhas, Van depremzedeleri için de kolları sıvadı

1939 yılındaki Erzincan depreminde daha ilkokul öğrencisiyken arkadaşlarından borç aldığı 10 kuruşu depremzedelere gönderen Türkiye Musevisi İshak Pinhas, Van depremzedeleri için de kolları sıvadı. NTVmsnbc’den Nizamettin Kaplan’nın bildirfiğine göre Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde dünyaya gelen ancak uzun yıllardır İsrail’de yaşayan Pinhas ailesi, eğitime yaptıkları katkılarla biliniyor. Çorlu’da 3 milyon liraya 32 derslikli okul yaptıran Pinhas, “Ben Yahudi olabilirim ama Fransa’ya gittiğim zaman, Türkiye’ye geldiğimdeki gibi hisler yok. Bu vatan benim, burası toprağımdır. Bazıları başka şekilde düşünebilirler. Bazıları bunu anlar, bazıları anlayamaz. Ancak topraklarımda yaşanan bir acı benim de acımdır.O nedenle depremi duyar duymaz yardım etmek istedim” dedi. 13 yaşındayken büyükbabasını kaybeden İshak Pinhas kendi işini kurdu ve bu dönemde tanıştığı Fortüne Pinhas ile evlenerek, daha 20 yaşındayken annesinin isteği üzerine eşini de alarak İsrail’e yerleşti. Orada önce dayılarıyla çalıştı, sonra eşiyle birlikte bir mandıra kurdu. Bir süre sonra da İsrail’in en büyük peynir tüccarlarından biri haline geldi. İsrail vatandaşı olduğu için Türk vatandaşlığından çıkarılan İshak Pinhas memleketini, doğduğu yer olan Çorlu’yu bir türlü unutamadı. 1989’da eşi Fortüne Hanım’la birlikte yıllar sonra Türkiye’ye ziyarete geldi. 2004 yılında tekrar Türk vatandaşlığına geçen ve yardımseverliği bir yaşam tarzı olarak benimseyen Fortüne ve İshak Pinhas çifti, kendi adlarını taşıyan bir vakıf kurarak öğrencilere ve ihtiyaçlıya yardım eli uzatmaya başladı. Yaşamlarını İsrail’de sürdüren ancak Türkiye’ye olan bağlılıklarından vazgeçmeyen Pinhas çifti, bu vakıf aracılığı ile geçen yıl Aralık ayında Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ne 32 derslik bir okul için Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir anlaşma yaparak bağış yaptı. Pinhas çifti, bir çok öğrenciye burs da veriyor.
Çorlu’da dünyaya gelen İsak Pinhas, Çorlu’da ilkokul 3’üncü sınıf öğrencisi olduğu sırada, 1939 yılında Erzincan’da meydana gelen depremde, depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldı. Parası olmayan Pinhas’a sınıftaki bir kız arkadaşı 10 kuruş verdi. İsak Pinhas arkadaşının yardımını geri ödeme koşuluyla kabul etti. Ancak, borcunu bir türlü ödeyemeyen Pinhas, utancından, hem de çalışmak zorunda kaldığı için okulu bıraktı. 5 yaşındayken babasını kaybeden Pinhas bir kereste atölyesinde çırak olarak çalışmaya başladı. 12 yaşında ailesi ile birlikte İsrail’e göç ederek Furtuni Pinhas ile evlendi. İsrail’de peynircilik yapan ve işi büyütüp tesis kuran İsak Pinhas, aradan geçen yıllara rağmen doğduğu Çorlu’yu unutamadı.
Pinhas tarafından Hürriyet Mahallesi’nde geçen yıl temeli atılan ve 3 milyon TL’ye mal olan 32 derslikli Furtuni ve İsak Pinhas İlköğretim Okulu tamamlandı ve 2010-11 eğitim ve öğretim döneminde hizmete açıldı. Geçtiğimiz gün ise Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun katıldığı tören ile resmi olarak açılışı yapıldı.
Okuyamadığını belirten İsak Pinhas, bunun için de çok sevdiği Çorlu’ya ve güzel Türkiye’ye güzel insanlar yetişecek bir okul yaptırmak istediğini belirterek, “Eşim bana çok destek oldu, onun desteği ile de okulu yaptırdık. Çok mutluyuz” dedi. 70 yıl önce kendisi yerine 10 kuruş veren sınıf arkadaşını asla unutamadığını belirten Pinhas yıllardır sınıftaki kız arkadaşını aradığını ancak hiçbir iz bulamadığından yakındı.
Kendisi hakkında gazete ve televizyonlarda çok sayıda haberler çıktığını belirten İsak Pinhas, “Haberlerin ardından ben sınıf arkadaşınım diye gelenler çok oldu. Oturduk bir çoğu ile konuştuk ama sorduğum sorulara bir türlü cevap veremediler. Anlattıkları ile yaşadıklarımız tutmadı. Tabi ki de eğer ki hayatta olan sınıf arkadaşım var ise onları bulmak ve konuşmak isterim. Benim için 10 kuruş veren sınıf arkadaşımı yıllardır arıyorum. Eğer hayatta ise mutlak görüşmek istiyorum, o kadar çok yıl geçti ki ismini bile hatırlamıyorum. Okul yıllarımdan sadece 1972 yılı Ekim ayında öğretmenimden bir mektup kaldı. O mektubu tam 38 yıldır saklıyorum. Sevgili öğretmenimin benim için yazdığı mektubunda ‘Hakikatlı evladım’ diye bahsetmişti. Mektubu okudukça okul yallarımı tekrar hatırlıyorum o günlerim aklıma geliyor” diye konuştu.

Tartışma

İshak Pinhas, Van depremzedeleri için de kolları sıvadı’ için 3 yanıt

  1. Böyle vatandaşlar da varmış…

    Posted by Binyamin Roditi | 6 Kasım 2011, 4:54 pm
  2. Sayın FORTÜNE ve İSHAK PİNHAS’a ömür boyu SAĞLIKLAR dilerim.

    Posted by Aziz PiNASSi | 6 Kasım 2011, 12:06 pm
  3. OKUL ICIN BAGIS YAPMAK CEMIYETE AYDIN INSAN YETISTIRMEK DEMEKTIR ! AYDIN INSANDAN ZARAR GELMEZ BILAKIS MEMLEKET ICIN FAYDALI VATANDAS OLURLAR ! PINHAS BEY MEMLEKETI TURKIYE ICIN EN IYI SEYI YAPMIS !!!

    Posted by YUSUF ELHAC | 6 Kasım 2011, 4:42 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: