>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

Sabah Gazetesinde Yahudi Düşmanlığı Dalgalanmaları: “Museviler’in Günümüz Finans Dünyasındaki Etkisi” Teorileri Makale edildi

Sabah gazetesinde Barış Ergin, “Moody’s’in dört atlısı” başlıklı yazısının ara başlığında, “Moody’s’in sahipleri paranın baronları. Şirketin ana ortakları Buffett, Bogle, Fink ve Rothenberg dünyanın en büyük fonlarını yönetiyor” diyor ve dini kimlikleri doğrultusunda satır aralarında “Yahudi Komplosu” teorileri gölgesi dalgalandırıyor. Alıntılar:
“[…] 2 milyar dolarlık gelirle dünya çapında 110 ülke, 12 bin şirket, 25 bin kamu finansmanı ihraççısını izleyen Moody’s’in arkasında dört isim ön plana çıkıyor. Bu isimlerin dördü de dünyanın en büyük fonlarının sahipleri ve patronları. Moody’s şirketinin hissedarları arasında olan ilk 10 şirketin toplam payı ise yüzde 59. Birincisi ve en meşhur olanı Berkshire Hatthaway’in patronu para sihirbazı Warren Buffett. Dünyanın en zenginler listesinin tepesinden ismi hiç inmeyen Buffett’ın şirketi Berkshire Hathaway’in Moody’s’te yüzde 12.8’lik hissesi var. Yahudi lobisine yakınlığı ile bilinen Warren Buffett’ın yaptığı yardımlara bakınca da ilginç kurumlar ön plana çıkıyor. Birçok Yahudi fon Buffett’ın listesinde. Merkezi Omaha, Nebraska olan Berkshire Hathaway dünyanın en büyük holding şirketi. Yönetimde Bill Gates’in de olduğu şirketin piyasa değeri 210 milyar dolar.[…] İkinci isim ise Time tarafından dünyanın en güçlü 100 kişisinden biri seçilen John C. Bogle. 20’nci yüzyılın dört yatırım devinden biri olarak gösterilen Bogle’ın iki şirketi Moody’s’in hissedarı. Biri ValueAct Capital Management diğeri ise Vanguard Group. Bu iki şirketin Moody’s’te yüzde 12.5’lik bir payı var. Şirketleri dünyanın en büyük yatırım fonunu elinde bulunduruyor. Şirketlerinin aktif toplamı 1.6 trilyon dolar ve 170 fonda parası bulunuyor. 82 yaşındaki Bogle da Yahudi Lobisi’ne yakın bir isim ve Yahudi gençleri bir araya getirme ve kimliklerini tanıtma konusunda faaliyet gösteren Jewish Heritage Programı’nın konferanslarına konuşmacı olarak katılmış. Aynı zamanda bestseller bir ekonomist.[…] Çeşitli firmaları ile yüzde 6’larda hissesiyle Moody’s ortağı olan dördüncü şirket Blackrock’ın ana hissedarları PNC Financial Services ve Barclays. Blackrock’ın tepesinde ise kriz öncesi Wall Street’in en güçlü insanı olarak nam salan Başkan Larry Fink var. Dünya genelinde 12 trilyon doları yöneten Fink, Moody’s ortaklarından Blackrock’ın Başkanı ve CEO’su. Dünyanın en büyük para yönetimi şirketi olan Blackrock’ın başında yine Californiya doğumlu bir Musevi olan Fink var. […] Neuberger Berman isimli fon yönetimi şirketi ise Moody’s’in tanıdık simalarından. Varlıklı bir Musevi ailenin çocuğu olan Roy Rothschild Neuberger’ın kurduğu şirket, şu anda ağırlıklı olarak çalışanların sahipliğinde. 107 yaşında ölen Neuberger’in şirketi yatırımcılar için fon ve servet yönetimi hizmeti veriyor. Şirketin Moody’s’teki his selerinin oranı ise yüzde 2.7 düzeyinde.”

Tartışma

Sabah Gazetesinde Yahudi Düşmanlığı Dalgalanmaları: “Museviler’in Günümüz Finans Dünyasındaki Etkisi” Teorileri Makale edildi” için bir yanıt

  1. Zenginin. Parasi zugurdun cenesini yorar misaline BIR ornek yazi ! Makalede de belirtildigi uzere MOODY ye ortak bircok zengin YAHUDI ASILLI DEGIL ! Olsa da NE cikar ! Maksat IRKCILIK VE YAHUDI DUSMANLIGINI KORUKLEMEK ! VEHBI KOC un dedigi gibi SENDE CALIS SENIN DE OLSUN !

    Posted by YUSUF ELHAC | 30 Kasım 2011, 9:20 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: