>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

“Türkiye’nin en büyük Dolandırıcısı” olmakla suçlanan ve “Yahudi Asıllı İşadamı” yaftası hemen yapıştırılan Ariel Mayo tutuklandı

Ucuz ve masrafsız kredi vaadiyle büyük miktarda işletmeyi dolandırdığı iddia edilen, Yeni Şafak gazetesince “Yahudi asıllı işadamı” olarak belirlenen, Ariel Mayo dört saatlik sorgu sonrasında, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Çağlayan Adliyesinde 2 Aralık Cuma Savcı Ahmet Hanif Uslu’ya ifade veren Mayo, tutuklanması talebi istenerek nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. Ariel Finans’ın Türkiye Temsilcisi olduğu iddia edilen soyadı açıklanmayan Hatice B.’nin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi. Adliye koridorlarında bekleyen mağdur işadamları, Ariel Finans dolandırıcılığının “Türkiye yakın tarihinin en büyük kredi dolandırıcılığı” vakası olduğunu iddia ederek, “Biz yandık ama başkası yanmasın” dedikleri Yeni Şafak gazetesince belirtildi. Aynı gazeteye göre Mayo, İsrail’de kaldığı süre içerisinde Türkiye’deki bağlantılarıyla Ariel Mayo adını kullanarak irtibat kurdu. Sahte olmayan isimle Türkiye’ye de giriş çıkış yapan Mayo, İsrail’de hakkında yakalama kararı çıkınca bu defa Leonardo Dupont adını kullanarak Türkiye’ye girmeyi başardı. Bu yılın başında Türkiye’ye girdiği düşünülen Mayo’nun, Türkiye’de de çok sayıda işadamını mağdur ettiği açıklandı. Mayo’nun babam diye tanıttığı Eliyahu Mayo’nun da, gerçekte babası olmadığı anlaşıldı. “Baba Mayo”nun da iki farklı isim kullandığı belirtildi. Eliyahu Mayo’nun da bazı işlerinde Edwuard Eliott Denmayo adını kullandığı tespit edildi. Mayo’nun, sadece son bir yılda 400 bin dolarlık dolandırıcılığa imza attığı iddia ediliyor. Son operasyonla birlikte, mağdur edildiğini ileri süren 7 şikayetçi ise toplamda 2 Milyon lirayı bulan miktarda dolandırıldıklarını öne sürdü.
Ariel Mayo’nun, krediyi verecek bankalarla görüşmek için kendisini Moskova’ya götürdüğünü Ilgazlı’yız Biz gazetesine beyan eden Çankırılı Marketçi Salim Çivitçioğlu “8 milyon doları Türkiye’den çekeceksiniz dediler. İstanbul’a döndük. 150 bin dolarım gitti ama kredi çıkmadı” dedi. Ariel Finans’a alacakları iki uçak için kredi başvurusunda bulunan bir havayolu şirketinin avukatı ise “Oldukça yüklü miktarda para gitti” dedi. Mayo’ya 120 bin dolar kaptıran İşadamı Hüseyin K. ise “Yargıya gidemeyen onlarca firmanın milyonlarca dolarını aldılar” dedi.
Savcılığın karanlık sularda seyreden Ariel Finans’la ilgili iddialar üzerine hazırladığı iddianamede şikayetçi olarak yer almayan firmaların ihbarları, dolandırıcılığın boyutunu besledi. Alfa Tanker, Saray Denizcilik, işadamı Hüseyin K, Salim Civitçioğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda firma sahibi, mağdur olduğunu dile getirdi. İşadamı Hüseyin K., “Biz davada yer almıyoruz. Ancak yargıya gidemeyen onlarca firma adına bu firmanın milyonlarca dolarlık dolandırıcılığa imza attığını biliyoruz” dedi. Denizcilik faaliyetleriyle uğraştığını söyleyen işadamı, “Benden çeşitli tarihlerde, farklı adlar altında krediniz çıktı diyerek 120 bin dolar ödeme aldılar” dedi.
60 milyon doları bulduğu ileri sürülen büyük vurgunun detayları sızdırılmaya başlandı. Ariel Finans’ın sahibi Eliyahu Mayo ve oğlu Ariel Mayo’nun sözleşme imzalattığı bir hava yolu şirketinden de “yüklü miktarda” ödeme aldığı ortaya çıktı. İddiaya göre Türkiye’de faaliyet gösteren havayolu şirketi Ulaştırma Bakanlığı’ndan ön izin alabilmek için iki yeni uçak almak istedi. İsrailli Ariel Finans’la sözleşmelere imza atan havayolu şirketi, ‘krediniz çıktı’ haberi sonrasında banka transferi yoluyla İsrail firmasına farklı tarihlerde ödeme yaptı. “Ekspertiz ücreti, sigorta poliçesi, yol masrafı” adıyla yapılan ödemelerle ilgili havayolu şirketinin avukatı S. U. Yeni Şafak’a “Evet iddialar doğru. Bu firma şirketimiz dolandırmıştır. Ancak şirket prestiji için dava açmadı. Ödenen rakamla ilgili rakam veremeyiz ama oldukça yüksek bir rakam olduğunu söyleyebilirim” dedi. Babası adına işleri takip eden Çivitçioğlu Otomotiv A.Ş’nin sahibi Salim Çivitçioğlu ise dolandırıcılığın nasıl gerçekleştiğini şöyle anlattı: Bizim hipermarketimiz vardı. Farklı bir yerde de alışveriş merkezi inşaatı yapıyorduk. Bu sırada Ankara’da İsrailli finans şirketinin Türkiye acentesi olarak tanıtılan Cengiz Sarıkaya adlı kişi, ‘bilginizi verin kredi talebinize olumlu olumsuz dönerler’ dedi. Sonra olumlu sonuç çıktığını söylediler. Bizi İsrail’e davet ettiler. Biz limuzin değil ama Volkswagen marka VIP minibüse bindirdiler. Ofislerinde sözleşme örneği verdiler. Bir sıkıntı yoktu. Türkiye’ye döndükten sonra aracılık hizmetleri adı altında bizden para istediler. Sonra da ‘8 milyon euroluk krediniz, Moskova’da birkaç bankanın oluşturduğu konsorsiyum tarafından kabul edildi’ dediler. Ariel Mayo ile birlikte Moskova’ya gittik. Bankacı olarak tanıttığı Alexander Suetin’le tanıştırdı. O da ‘Krediniz onaylandı. Size sözleşme göndereceğiz. İmzalayıp bize geri gönderin daha sonra da hesap numaranızı krediyi transfer edeceğiz’ dedi.” Biz sözleşmeyi imzalayıp geri gönderdik. Ardından da telefon açarak ekspertiz ücreti olarak 50 bin euro göndermemizi istediler. Arial Finans hesabına banka yoluyla havale yaptık. Diğer sözde masraflar içinde ödeme yaptık. 150 bin euroya yakın kaybım var.”
Yeni Şafak muhabirinin önceki gün cep telefonundan aradığı halde ulaşamadığı Ariel Finans’ın CEO’su Ariel Mayo, dün gazetemizi arayarak haberle ilgili açıklama yaptı. Savcılığın soruşturma başlattığı Türk işadamlarının iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Ariel Mayo, müşterilerine kredi garantisi vermelerinin mümkün olmadığını belirtti. Kendisine komplo kurulduğunu söyleyen Ariel Mayo, soruşturma kapsamında savcılığın ifadeye çağırmadığını söyledi.
İddianamede yer alan, müşterilerin lüks içinde ağırlamadıklarını, “sigorta bedeli”, “ekspertiz ücreti” ve “komisyon” adı altında firmalardan para almadıklarını söyleyen Mayo “Firma müşterile-rine olması gerektiği gibi ihtimam göstermektedir” dedi. Yeni Şafak’ın işadamlarının görüşü olarak haberinde yer verdiği “60 milyon dolarlık vurgun” bilgisinin de gerçeği yansıtmadığını ileri süren Ariel Mayo, kendisine komplo kurulduğunu savundu.
Cumhuriyet Savcısı Süleyman Ersöz’ün hazırladığı iddianameye göre, Yataş Yatak ve Yorgan Sanayi, başta olmak üzere, Çivitçioğlu Otomotiv, Demcel İç ve Dış Ticaret, Baktat Gıda’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda firma Ariel Finans’ın mağdurları arasında yer alıyor. İşini büyütmek isteyen kadın girişimcilerden Gülsüm A ise kendisinin Konya’da bir süre önce dershane açtığını belirterek “Şimdi İstanbul’a gidecek otobüs param yok” dedi. Gülsüm A, “Konya’da dershane işletiyordum. İşlerim iyi gittiği için ikinci bir dershane açmayı düşündüm. İstediğim krediyi vereceklerine dair sözleşme imzalattılar. Ancak tüm mal varlığımı ipotek ettirip, bunlara ödeme yaptım” dedi.
Türk işadamlarının İsrail’li firma hakkında açtığı dolandırıcılık davasına bakan Avukat Türkan Bayraktaroğlu, kendisini Ankara Yargıtay’dan bir kadın Cumhuriyet savcısının aradığını ileri sürerek tehdit edildiğini iddia etti. Bayraktaroğlu şöyle konuştu: “Sanıklardan biriyle bağlantılı olan cumhuriyet savcısı beni arayarak, ‘davadan el çek yoksa ayağını kaydırırım’ dedi. Beni arayan savcı, dava sanıklarından ve firmanın, Türkiye temsilcisi olarak tanıttığı Hatice B.’nin akrabası olduğunu söyledi. Bana, ‘sonun kötü olur, bu işin peşini bırak’ diyerek tehditler savurdu.”
Bülent Akarcalı: “Vurgunun boyutları ikinci ‘one minute’i hak ettirdi”
Eski bakanlardan Bülent Akarcalı, Yeni Şafak’ın manşetten duyurduğu vurgunun boyutlarının daha büyük olduğunu belirterek ikinci ‘one minute’i hak ettiğini söyledi. “Mayo’larla 2002’den sonra tanıştıklarını söyleyen Akarcalı “2002’de danışmanlık şirketi kurdum. 5 yıl önce bir Türk firması kredi arıyordu. İnceledik ve dosya bana zayıf geldi. İsrail’e gittik, gördüğüm manzara karşısında kuşkulandım. Mayo’ların yaptığı işlerle ilgili büyük şüphe duydum. Senaryo aynıydı. VIP karşılama yapıldı ve limuzinle şirket merkezine götürüldük. Yazdıklarınızın hepsi başıma geldi” diye konuştu.

Tartışma

“Türkiye’nin en büyük Dolandırıcısı” olmakla suçlanan ve “Yahudi Asıllı İşadamı” yaftası hemen yapıştırılan Ariel Mayo tutuklandı’ için 3 yanıt

 1. Bu hadise VERGI KACAKCILIGI ve. TEFECILIGE misaldir ! Her iki olay kanunen YASAKTIR ! Yani krediyi VEREN ile ALAN da SUCLUDUR ! Bundan dolayi diger MAGDURLAR sikayet etmekten cekinmisler! AZIZ PINASSININ belirtigi gibi TAMAHKARLAR oldukca daha bir cok CINLER bunlari carpar ! Hatirladigima gore Turkiyede bazi acikgozler BANKER nami altinda bir cok TAMAHKARI dolandirdilar ! O BANKERLER de YAHUDI degildi ! Yeni Safagin maksadi YAHUDI DUSMANLIGINI koruklemek !

  Posted by YUSUF ELHAC | 6 Aralık 2011, 11:59 pm
 2. Mayo’nun Yahudiligi yaziliyor da, diger magdurlarin, Muslumanligi, Hristiyanligi niye yazilmiyor?. Var mi boyle laik ulke?.

  Posted by Mine Gomez | 4 Aralık 2011, 10:49 pm
  • Kendilerini “mağdur” olarak gösterenler bence Tamahkarlardır. Eli ayağı düzgün Firmalar, Bankalardan Kredi alabilirler,demekki bütün bu “mağdurlar”ın Resmen Bankalardan Kredi alacak dsurumları yok. Resmi Finans Kuruluşları da gerekli Teminatları almadan kimseyew zırnık dahi vermezler. Geriye ne kalıyor ???? MAYO gibi süper zekalar devreye girer vede ” Adamı çarparlar”.Mesele basit bir dolandırıcılık vede HİNLİK ve CİNLİK……

   Posted by Aziz PiNASSi | 5 Aralık 2011, 9:58 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

RSS Medyada Göze Batan

 • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS TEL Kaide

 • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
%d blogcu bunu beğendi: